Jak dogadać się z fryzjerem?

Zamiast podciętych końcówek dostajesz wystrzępionego boba, ciemny blond okazuje się być raczej ciemnym brązem, a na koniec włosy puszą się zamiast kręcić. Znasz to? Istnieje bariera w komunikacji klientka - fryzjer, przez którą większość z nas opuszcza salon niezadowolona. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą ci przy okazji następnej wizyty u stylisty fryzur.

Zapomnij o gwiazdach

Kobiety często przynoszą fryzjerowi wycięte z gazety zdjęcie gwiazdy i proszą o fryzurę w jej stylu. Niestety, to, że znana aktorka wygląda w niej dobrze, nie oznacza, że uczesanie jest uniwersalne. Warto przyjrzeć się zdjęciu uważniej i ocenić jak dane cięcie będzie współgrało z naszymi rysami twarzy i sposobem życia. Nie każda ma przecież czas na żmudne, codzienne modelowanie włosów, albo mycie ich każdego ranka. Dobrze jest także skorzystać z dostępnych w internecie programów, pozwalających na "przymierzenie" nowej fryzury w różnych wariantach kolorystycznych.

Przynoszenie zdjęć nie zawsze jest jednak złe. Dobry fryzjer po obejrzeniu kilku wybranych przez ciebie przykładów zrozumie twój gust i stworzy dopasowaną do twojej urody hybrydę tych wizerunków. Możesz mu także pokazać uczesania, które zdecydowanie ci się nie podobają - to da ci pewność, że się zrozumieliście.

Posłuchaj eksperta

Niektórzy fryzjerzy bez słowa sprzeciwu godzą się na życzenia klientek - omijaj ich szerokim łukiem. Dobry stylista będzie próbował doradzić ci odpowiednią długość i rodzaj cięcia oraz ustalić szczegóły, takie jak to czy prostujesz włosy, albo jak reagują one na wilgoć. Wszystko to ma znaczenie dla ostatecznego zadowolenia klientki. Fryzjer z doświadczeniem będzie umiał przewidzieć jak będą się zachowywały twoje włosy po kilku dniach od obcięcia. Dlatego jeśli odmawia ci obcięcia długich loków na kilkucentymetrową fryzurkę a'la Michelle Williams , to lepiej go posłuchaj zamiast szukać innego salonu.

Konkrety

Rozmawiając z fryzjerem unikaj ogólników. Nie mów "proszę trochę podciąć", "rozjaśnijmy", ani "krótka grzywka". Zostawiasz mu w ten sposób spore pole do interpretacji, dlatego ostateczny efekt może być zupełnie odmienny od twojego wyobrażenia. Jeśli zależy ci na nieznacznym skróceniu włosów, powtórz o jakiej dokładnie długości mówisz - 2 czy 5 cm? Jednocześnie, nie bój się przerwać pracy fryzjera, gdy widzisz, że obcina zbyt długie kosmyki.

Pamiętaj także, że istnieją rozmaite rodzaje cieniowania, a każdy z nich nadaje się do innego rodzaju włosów. Piórka, dodadzą lekkości, ale sprawią też, że końcówki będą się wywijać; symetryczne schodki można stworzyć dzięki degażówkom, czyli nożyczkom z grubymi ząbkami, ale w przypadku zniszczonych włosów takie cięcie może dodatkowo je zniszczyć i zaczną się rozdwajać. Dziewczyny o długich włosach powinny ich unikać.

Łagodniejszą odmianą piórek są pazurki, które będą układać się równomiernie wzdłuż twarzy. To jednak raczej propozycja dla dziewczyn o naturalnie prostych włosach, inne mogą się puszyć. Najlepiej jest omówić z fryzjerem wszystkie rodzaje cieniowania przed wyborem fryzury.

Kolorowanki

Jeśli odwiedzasz fryzjera z zamiarem przeprowadzenia kolorystycznej rewolucji na głowie, powinnaś umówić się z nim wcześniej na spotkanie, aby przedyskutować kwestię nowego odcienia włosów. Tu zdecydowanie sprawdzi się kilka fotografii, bo trudno będzie ci inaczej określić konkretny kolor. Dla profesjonalisty "ciemny blond" nie jest odcieniem, ale całą ich gamą, z której jeśli mu nie podpowiesz, sam wybierze to, co jego zdaniem dla ciebie najlepsze. Nie nalegaj też na radykalną zmianę, zwłaszcza jeśli specjalista obawia się pogorszenia kondycji włosów. Dekoloryzacja, utlenianie i nakładanie kolejnych farb może nadwyrężyć ich łodygi i sprawić, że nie poradzisz sobie z ich pielęgnacją w domu.

Pamiętaj także, że jeśli po zmyciu farby odcień nie będzie zgodny z tym, na co się umawialiście masz prawo do żądania poprawek. W zależności od salonu, fryzjer może zgodzić się nieodpłatnie powtórzyć farbowanie, dać ci zniżkę lub zwrócić pieniądze. Aby móc dochodzić swoich praw pamiętaj o zachowaniu paragonu - fryzjer ma obowiązek ci go wydać.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając  tutaj

Więcej o:
Copyright © Agora SA