Włosy wypadają, bo nie noszę czapki? Specjalistka odpowiada, dlaczego włosy nie lubią zimy [+ KOSMETYKI DO WŁOSÓW ZA MNIEJ NIŻ 20 zł]

Jesień i zima to trudny czas dla naszych włosów. Zapytałyśmy specjalistkę, co robić kiedy włosy się przerzedzają, czym zastąpić "letnie" kosmetyki oraz jakie badania wykonać, by sprawdzić dlaczego włosy zostają na szczotce.

Martyna Wyrzykowska: Jesienią często zauważamy, że nasze włosy się przerzedzają. To przypadek, czy rzeczywiście pora roku może mieć wpływ na nasze włosy?

dr Edyta Adamczyk-Kutera: Jesień lub wczesna wiosna to pory, kiedy zaczyna brakować świeżych warzyw oraz sezonowych owoców. Nasza dieta staje się mniej różnorodna stąd mogą pojawiać się niedobory mineralne i witaminowe. Najbardziej widoczne zmiany związane z tymi niedoborami dotyczą właśnie skóry i przydatków, czyli włosów.

Na co warto uważać jesienią i zimą?

Jesienią i zimą dbajmy o dostarczanie naszemu organizmowi składników odżywczych oraz zabezpieczanie skóry i włosów przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Czy nasze mamy miały rację zmuszając nas do noszenia czapek? Jeśli tak, to czy rodzaj czapki może mieć wpływ na kondycję włosów i skóry głowy?

Czapki chronią nasz organizm przed nadmiernym wyziębieniem. Głowa, a szczególnie czoło to okolice dużej wymiany termicznej, odsłonięte i niezabezpieczone narażają nas na wyziębienie, stan zapalny i związane z tym powikłania. Czapki oraz inne nakrycia głowy są skuteczną ochroną, ale mają wpływ na kondycję włosów, nie bez znaczenia pozostaje fakt z czego są wykonane. W przypadku sztucznych, silnie elektryzujących włókien mają niekorzystny wpływ na włosy, co więcej zbyt duży ucisk również nie jest wskazany.

Zobacz wideo

Jak powinna zmienić się pielęgnacja włosów wraz ze zmianą pory roku? Czym różnią się "zimowe" produkty do włosów od tych "letnich"?

Pielęgnacja włosów zależy od ich jakości oraz stanu. Inaczej pielęgnujemy włosy z tendencją do przetłuszczania się, inaczej włosy suche czy farbowanie. Latem należy pamiętać o filtrach, zimą o ich nawilżaniu.

Co jeszcze może mieć wpływ na kondycję naszych włosów, poza kosmetykami i temperaturą na zewnątrz?

Zabiegi pielęgnacyjne mają oczywiście wpływ na kondycję włosów. Szczotkowanie odgrywa pozytywny wpływ - pobudza ukrwienie skóry głowy, lepsze ukrwienie oznacza lepsze odżywienie danego obszaru, a co za tym idzie odżywienie cebulek włosowych. Ważne jednak, aby szczotkować włosy w sposób delikatny, tak aby nie wyrywać ich nadmiernie. Z kolei mocne ściąganie włosów gumką oraz farbowanie osłabia strukturę włosów.

Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do szukania przyczyny wypadania włosów w środku, w naszym ciele?

Wypadanie włosów - ich wymiana - jest naturalnym procesem związanym z cyklem "życiowym" włosa. Nie należy się martwić, jeśli proces ten występuje w ogólnie przyjętych "normach". Jeśli jednak obserwujemy wypadanie powyżej około 100 włosów dziennie powinniśmy zwrócić się z tym problemem do specjalisty.

Jakie badania mogą pomóc zdiagnozować problem? Do jakiego lekarza się wybrać i czego się spodziewać?

Wypadanie włosów to problemem trudny do zdiagnozowania, ponieważ powody tego mogą być wielorakie. Jeżeli przyczyną jest przebyty stres ocenę przeprowadzamy na podstawie zebranego wywiadu. W przypadku niedoborów, upośledzonego wchłaniania jelitowego - dobrym krokiem będzie przeprowadzenie diagnostyki laboratoryjnej. Wykonanie podstawowych badań diagnostycznych, czyli morfologii, poziomu żelaza, poziomu witaminy D3. Natomiast, jeśli podejrzewamy nietolerancje pokarmowe pomocne będzie wykonanie testu MRT. W przypadku chorób owłosionej skóry głowy wskazana jest wizyta u dermatologa.

W jaki sposób ratować włosy?

Pamiętamy, że przyczyn nadmiernego wypadania włosów należy szukać 2-3 miesiące wstecz. Stres, restrykcyjne diety, a co za tym idzie niedobory mineralne i witaminowe mogą być źródłem późniejszych problemów z włosami. Jeśli potrafimy zdiagnozować przyczyny niedoborów, najważniejsze jest ich uzupełnienie. Natomiast, jeśli czynniki wywołujące problem są nieuchwytne, poniżej progowe, dobre rezultaty terapeutyczne osiągamy leczeniem objawowym podlegającym na poprawie krążenia w obrębie skóry owłosionej. Ten efekt można uzyskać za pomocą mezoterapii preparatami skojarzonymi, dobranymi przez wykwalifikowanego lekarza dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej lub mezoterapii osoczem bogatopłytkowym. Koncentrat z osocza bogaty jest w czynniki wzrostu, które aktywują procesy regeneracji. Substancję można podać na owłosioną skórę głowy za pomocą klasycznej mezoterapii lub urządzeniem do mikronakłuwania - Dermapen. Proces wypadania zostaje zatrzymany, a z czasem zaczynają pojawiać się nowe cebulki włosów.

Odpowiedzi udzieliła dr Edyta Adamczyk-Kutera, lekarz medycyny estetycznej, Klinika Medycyna Urody

dr Edyta Adamczyk-Kuteradr Edyta Adamczyk-Kutera Photographer: Rafal Latoszek / latoszek.com / Photographer: Rafal Latoszek / latoszek.com /

W naszej GALERII znajdziecie produkty, które przydadzą się do zimowej pielęgnacji włosów

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA