Urodowe mity: Czy wycinanie skórek podczas manikiuru jest szkodliwe?

Jedne kobiety wycinają skórki samodzielnie twierdząc, że tylko w ten sposób otoczenie paznokci jest gładkie i jednolite. Inne zdecydowanie to odradzają i unikają wszelkich cięć, obawiając się podrażnień, zakażeń i zniszczenia płytki. Kto ma rację? Czy wycinanie skórek naprawdę może nam zaszkodzić?

Konsekwencja nie popłaca?

Znacie to? Wybierasz się do kosmetyczki, twoje paznokcie są po wizycie idealnie zadbane, mają właściwy kształt, a skórki nie się nie zadzierają. Tyle że po kilku dniach wszystko wraca do normy i kończy się tak, że co 2 tygodnie musisz zameldować się u manikiurzystki, by utrzymać dłonie we właściwej kondycji.

Skórki szybko odrastają, a nieregularnie wyszarpywane i cięte są później postrzępione i wyglądają gorzej niż przed zabiegiem. Przy źle wykonanym manikiurze możliwe jest także uszkodzenie płytki paznokcia, choćby przez zadrapywanie go metalowym narzędziem. Jednocześnie warto pamiętać, że przycinanie skórek nie ma żadnego pozytywnego wpływu na paznokcie, poza względami estetycznymi.

Bezpiecznie i sterylnie

Dr Eric Schweiger, uznany dermatolog ma bardzo konkretny pogląd na tę sprawę. - Wycinanie skórek jest szkodliwe, dlatego jeśli już koniecznie musisz się ich pozbyć, poproś manikiurzystkę o zmiękczenie ich i odsunięcie za pomocą drewnianego patyczka - podpowiada w rozmowie z Huffington Post. Tłumaczy jednocześnie, że tak zwane "skórki" mają przecież istotną rolę do spełnienia - stanowią naturalną ochronę przed bakteriami i infekcjami, na które nasze palce są szczególnie narażone, nawet mimo częstego mycia.

Wycinanie skórek, niezależnie od sterylności użytych do tego celu narzędzi, może więc doprowadzić m.in. do zanokcicy, bardzo nieprzyjemnego i nieestetycznego ropnego zakażenia obszaru przy paznokciu. W przypadku jej wystąpienia (wśród pierwszych objawów wymienia się zaczerwienienie i opuchliznę) konieczne jest zastosowanie przepisanej przez dermatologa kuracji, a czasem też ingerencja chirurgiczna.

Lekarze radzą także by zwracać szczególną uwagę na kwestię czystości i sterylności używanych przez kosmetyczki narzędzi. Przede wszystkim nie wstydź się zapytać manikiurzystki o to, czy używa sterylnych, jednorazowych narzędzi albo jak czyści te stosowane u większej ilości klientów. Chodzi o twoje zdrowie i bezpieczeństwo, a kosmetyczka ma obowiązek udzielić ci tego typu informacji.

W przyszłym tygodniu poprosimy kolejnego eksperta o pomoc w rozwikłaniu urodowej zagadki. Czy znacie jakieś nietypowe sposoby na pielęgnację skóry, których skuteczność chciałybyście potwierdzić? A może same wymyśliłyście jakiś urodowy trik, który warto polecić? Przesyłajcie swoje propozycje na lula@agora.pl lub piszcie w komentarzach.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając  tutaj

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.