Granat nie tylko w kuchni - warto go szukać w kosmetykach. Dlaczego?

Granat nie ma szczególnie ładnego zapachu, a jego smak może się niektórym wydawać zbyt cierpki. W kosmetykach jest jednak bezkonkurencyjny. Dlaczego warto go stosować?

Wyciąg z granatu jest znany przede wszystkim, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym. Jednocześnie stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny, działając zarówno na promienie UVB, jak i UVA. Przyda się jednak nie tylko latem - po pierwsze pomaga poradzić sobie ze szkodami wyrządzonymi skórze w ciągu lata (może nawet w pewnym stopniu zapobiegać zmianom nowotworowym), a po drugie - ochrona przeciwsłoneczna potrzebna jest nam przez okrągły rok.

Granat jest naturalnym źródłem kwasu punikowego, który choć nie jest wytwarzany przez organizm od wewnątrz, to może mu się przysłużyć od zewnątrz. Należy do sprzężonych kwasów tłuszczowych, uelastycznia tkanki, łagodzi skórę i działa kojąco na stany zapalne. Kremy z wyciągiem z granatu, sprawdzą się więc na skórze podrażnionej i zniszczonej - choćby tymczasowo, np. po upalnym lecie. Warto go też zastosować, jeśli mamy problemy z trądzikiem, czy łuszczeniem się skóry. Granat (w maksymalnie kilkuprocentowym stężeniu, większe może być zbyt ostre dla naszej cery), pomoże uporać się z tymi problemami.

Wyciąg z tego owocu działa jednak nie tylko na drobne uszkodzenia i podrażnienia spowodowane młodzieńczymi niedoskonałościami. Równie dobrze poradzi sobie z nieco dojrzalszą cerą. Od ukończenia 25. roku życia, na naszej skórze zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki i warto zacząć stosować krem przeznaczony do ich zwalczania.

Ekstrakt z granatu, ze względu na właściwości wzmacniające i wygładzające, może być pomocny w walce z oznakami starzenia. Świetnie radzi sobie z regeneracją skóry, dogłębnie nawilża i zagęszcza skórę, dzięki czemu niedoskonałości stają się mniej widoczne. Przede wszystkim stymuluje natomiast produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra zaczyna wyglądać młodziej, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Dodatkowo granat wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu obrzęków - polubią go dziewczyny zmagające się z workami pod oczami (więcej o tej dolegliwości TUTAJ ).

Co tak naprawdę znajduje się w granacie? Przede wszystkim ogromna ilość witaminy C i E, cynku, selenu oraz polifenoli i beta-karotenu. Wszystko to pozwala na walkę z wolnymi rodnikami (działanie antyoksydacyjne) i opóźnienie procesu starzenia się skóry. Cynk i selen uspokajają podrażnioną skórę i nadają jej ładniejszy koloryt.

Chcecie wypróbować kosmetyki z granatem? Kilka propozycji w naszej GALERII

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.