Jesień - kolejne powroty łupieżu?

Czy powracający jesienią łupież spędza ci sen z powiek? Dowiedz się jak skutecznie z nim walczyć!

Początek jesieni zwykle nie kojarzy nam się najlepiej, bo jednocześnie wiąże się z końcem lata, a tego nie lubi nikt. Niestety jest też porą roku, w której zaostrzają się objawy trądziku a często oprócz złotych liści lecących z drzew obserwujemy znacznie mniej przyjemny obraz białych płatków sypiących się z naszej głowy...

Łupież wraca do nas jesienią, kiedy następuje gwałtowne obniżenie temperatury, a skóra broni się wydzielając większą ilość sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry głowy, tworząc doskonałe podłoże do rozwoju drobnoustrojów i grzybów, a konkretnie drożdżaka Pityrospolum ovale - bezpośrednią przyczynę łupieżu.

Pamiętajmy, że łupież to problem dermatologiczny a nie kosmetyczny, dlatego nie łudźmy się, że kilkukrotne użycie szamponu z napisem "przeciwłupieżowy" zlikwiduje problem. Musimy zlikwidować przyczyny, a nie skutki.

Warto wybrać się do lekarza dermatologa oraz skorzystać z bezpłatnych badań skóry głowy i włosów. Jeśli chcecie przeciwdziałać specjalistycznymi preparatami - możecie użyć dermokosmetyków przeciwłupieżowych ze składnikami aktywnymi,np. marki apteczne: Ducray, Dora Pharmacia, Pharmona.

Preparaty przeciwłupieżowePreparaty przeciwłupieżowe Kolaz Lula.pl

1. Szampon przeciwłupieżowy Zoxin, ok. 15 zł/100 ml; 2. Szampon Nizoral, ok. 25 zł/60 ml; 3. Szampon Nizax, ok. 24 zł/200 ml

Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu jest utrata równowagi kwasowo-hydro-lipidowej i niewłaściwy odczyn pH skóry, co ułatwia rozmnażanie bakterii i grzybów, a te z kolei powodują zachwianie procesu odnowy naskórka. Normalnie odnawianie zewnętrznej warstwy skóry głowy trwa 28 dni, a przy łupieżu ten czas skraca się nawet pięciokrotnie.

Jeśli nie macie rozeznania, mamy dla was wskazówkę. Poszukajcie kosmetyków przeciwłupieżowych do włosów i skóry głowy na bazie piroctonu olaminy, pirytonian cynku, ketokonazolu clotrimazolu, klimbazolu. Stosujcie suplementy diety, bogate w witaminy z grupy B. Warto obniżyć również temperaturę wody, podczas mycia włosów, a także strumienia powietrza podczas suszenia.

Jeśli jednak waszym problemem jest łupież tłusty, czyli znacznie cięższa odmiana łupieżu łojotokowego musisz wybrać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki przeciwgrzybiczne i preparaty cytostatyczne, zmniejszające proliferację komórek naskórka.

Kosmetyki do intensywnej pielęgnacji włosów dotkniętych problemem łupieżu powinny zawierać różne grupy składników:

- antygrzybiczne (np. pirocton olaminy, ketokonazol, clotrimazol, klimbazol), - seboregulujące (np. tiolisyna, kwasy owocowe) - tonizujące i delikatnie oczyszczające skórę głowy z nadmiaru sebum (np. ekstrakt z aloesu, jaskółczego ziela, brzozy, eukaliptusa, pantenolu).

źródło: Okazje.info

Zobaczcie również:

Trendy z wybiegów - nowe sposoby na warkocze

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.