Sposoby na zaskórniki - co poradziłaby ci babcia, dermatolog, a co wizażystka?

Samo słowo brzmi okropnie, dlatego wągry i zaskórniki, to temat, którego wolimy nie poruszać. Dotyczy on jednak większości dziewczyn, nie tylko tych, zmagających się z cerą tłustą. Aby poradzić sobie z zaskórnikami raz na zawsze, spróbujemy połączyć trzy sprawdzone rozwiązania - proponowane przez nasze babcie, dermatologów i wizażystki.

Zaskórniki najczęściej pojawiają się na skórze o skłonnościach do nadmiernego rozszerzania się porów. - Ten niewielki otwór skóry łatwo zatyka się mieszanką sebum, kurzu i innych zewnętrznych zanieczyszczeń. To one sprawiają, że zaskórniki wyglądają jak niewielkie czarne kropki - tłumaczy dr Alicia Zalka, dermatolog z Connecticut. Jej zdaniem powodów występowania zaskórników jest wiele - od wieku (najczęściej występują u młodych osób), przez sposób pielęgnacji i oczyszczania cery, aż po indywidualną gospodarkę hormonalną.

Co poradziłaby babcia?

Przede wszystkim - nie wyciskaj. Możesz spowodować powstanie stanu zapalnego, albo nawet blizn, co tylko jeszcze bardziej przyciągnie uwagę do niedoskonałości twojej cery. Zamiast tego postaw raczej na skuteczne oczyszczanie. Jednym ze sposobów jest peeling z sody oczyszczonej, która znajduje się chyba w każdej kuchni. Z powodzeniem zastąpi ona kosztowne kosmetyki, szczoteczki i scruby dostępne w drogeriach, kiedy akurat nie masz okazji wybrać się na zakupy.

Okazuje się, że soda oczyszczona znajduje się w składzie specyfików do mikrodermabrazji, polegającej na intensywnym złuszczaniu naskórka, a co za tym idzie - zmniejszaniu widoczności zaskórników. Po prostu zmieszaj sodę z odrobiną wody i taką pastą masuj całą twarz. Zamiast wody możesz użyć także octu jabłkowego, który ma dodatkowe właściwości ściągające i antybakteryjne.

Kolejnym sprawdzonym babcinym sposobem są maseczki z aspiryny, które możesz stosować dwa razy w tygodniu po "sodowym" peelingu. Kilka tabletek (3-4) wymieszaj z jogurtem naturalnym tak, by powstała gęsta, ale gładka masa. Nałóż ją na skórę i pozostaw na kilkanaście minut. Tabletki aspiryny możesz wykorzystać także, gdy wieczorem pojawi ci się na twarzy krostka - nałóż na nią rozgniecioną tabletkę rozrzedzoną wodą lub kroplą jogurtu i pozostaw do zaschnięcia. Rano nie będzie już śladu po wyprysku.

Co poradziłby dermatolog?

Podobnie jak w walce z trądzikiem, w batalii z zaskórnikami pomocne są kwasy - glikolowy i salicylowy. Działają antybakteryjnie i złuszczająco (w wyższych stężeniach), dlatego sprawdzają się szczególnie przy skórze skłonnej do przetłuszczania. Kwas glikolowy działa głęboko w mieszkach włosowych, gdzie "rozkłada" zanieczyszczenia i zapobiega powstawaniu kolejnych zatykających pory nadmiarów sebum i kurzu.

Niewielkie stężenie kwasu ma działanie nawilżające, ale każda ilość powyżej 20-25 proc. służy już złuszczaniu. W gabinetach dermatologicznych dostępne są zabiegi z użyciem kwasu 70-procentowego, które mają bardzo silne działanie peelingujące i jednocześnie intensywnie stymulują komórki do odnowy.

Ponadto świetnym sposobem na zaskórniki są retinoidy. Słyszałaś już z pewnością o ich działaniu przeciwzmarszczkowym, ale pochodne witaminy A sprawdzają się także przy problemach charakterystycznych dla młodszej skóry. Wysokie stężenia, które mogą w tym przypadku poskutkować, są dostępne wyłącznie na receptę, a sposób stosowania musi być wyznaczony przez dermatologa. Kremy z retinoidami nie są tylko zwykłymi kosmetykami - to silnie działające leki, które na początku mogą nawet spowodować pogorszenie stanu cery. Nie zrażaj się jednak dodatkowymi wypryskami - znikną wraz z zaskórnikami i nadmiarem sebum po kilku tygodniach.

Co poradziłaby wizażystka?

Pielęgnacja, to jedno, ale w trakcie leczenia zależy nam czasem na chwilowym efekcie gładkiej cery. Z pomocą przychodzą wtedy kryjące, ale lekkie kosmetyki. Makijaż tego typu cery warto rozpocząć od nałożenia właściwej bazy. My polecamy kosmetyk marki Benefit - POREfessional (140 zł / 22 ml), który daje matowe wykończenie, ale jednocześnie nie zatyka porów. Jeśli nie masz większych problemów z cerą, możliwe, że sama baza okaże się wystarczająca.

Mocniejsze krycie zapewni podkład. Przed jego nałożeniem wklep jednak w skórę korektor o odcieniu najbardziej zbliżonym do twojego naturalnego koloru. Wybieraj kosmetyki w kremie lub sztyfcie, bo mają najwyższą skuteczność w kryciu niedoskonałości. Jeśli w ten sposób dobrze pokryjesz skórę, będziesz mogła użyć mniejszej ilości podkładu. Postaraj się uniknąć efektu maski, który często towarzyszy cięższym, kryjącym podkładom.

A czy wy znacie jakieś skuteczne sposoby na pozbycie się lub zatuszowanie zaskórników?

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając  tutaj

Więcej o:
Copyright © Agora SA