Urodowe mity: Wypadanie włosów to problem starszych osób

Wbrew pozorom wypadanie włosów nie jest problemem wyłącznie starszych osób. Coraz częściej łysieją również młodzi mężczyźni, a także kobiety. Jest to dla nich temat wstydliwy, natomiast sam fakt utraty włosów często wypierany. Tłumaczymy się gorszą dietą, stresem, złą pielęgnacją. Ale kiedy naprawdę zaczynają się kłopoty? Jak co tydzień, pytam eksperta - tym razem trychologa Izabelę Szymczak.

Od kilku miesięcy w odpływie wanny znajdujemy więcej włosów. Najczęściej to ignorujemy, ale co powinno być sygnałem do kontaktu ze specjalistą?

Podstawowym sygnałem, który powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty jest zaobserwowanie znaczącej zmiany w ilości wypadających włosów, w porównaniu z wcześniejszą "normą". Takie sytuacje jak znacznie zwiększona ilość wypadających włosów przy myciu, pojawienie się włosów na poduszce po śnie, gdy wcześniej ich nie zaobserwowaliśmy, wzrost ilości włosów na szczotce podczas rozczesywania. Dla każdego "normą" może być inna ilość wypadających włosów dziennie- u osób z cienkimi włosami-utrata 50ciu może być górną granicą, u osób z grubymi włosami-może wypadać nawet 100-200.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów u młodych dziewczyn?

Najczęstsze są problemy hormonalne, ze stresem, odżywianiem oraz genetyczne. W przypadku kobiet, jest bardzo dużo hormonów, których zaburzone funkcjonowanie może wpływać na cebulki włosów. Są to przede wszystkim hormony tarczycy, przysadki mózgowej, kory nadnerczy. Dlatego też kobiety powinny zwracać uwagę na żeńskie hormony (np. estradiol), męskie hormony (np. testosteron). Zaburzenia hormonalne są często przyczyną łysienia androgenowego, genetycznego. Dodatkowo problemy ze stresem i niewłaściwym odżywianiem mogą spowodować nie tylko wypadanie włosów, ale ich kruszenie się, łamliwość. Hormony stresu obkurczają mięśnie przywłośne oraz naczyń krwionośnych. Włosy zaczynają słabnąc i wypadać z niedożywionego i niedotlenionego mieszka. Bardzo często również pojawiają się przyczyny genetyczne- osłabione, cienkie włosy, bardzo delikatne odziedziczone po ojcu, matce, dziadkach.

Jak powinna przebiegać terapia prowadząca do ponownego zagęszczenia włosów?

Aby stymulować wzrost nowych włosów, tzw. następowych oraz wyhamowywać proces wypadania włosów, które zostały zaatakowane w trakcie choroby, wykonujemy kilka zabiegów. Po pierwsze, wcieramy w skórę głowy preparaty na bazie naturalnych składników: aminokwasów, peptyd, keratyny, kolagenu, enzymów, fitohormonów, witamin oraz minerałów. Aby składniki te miały możliwość wchłonięcia i dotarcia do brodawki włosa, musimy we właściwy sposób przygotować do tego skórę głowy, oczyszczając ją peelingiem według zaleceń specjalisty (przeważnie raz w tygodniu).Trzeba pamiętać, że podstawą jakiejkolwiek kuracji, która ma na celu pozbycie się negatywnych zmian w cebulkach, pobudzenia nowych włosów do wzrostu, wyhamowanie wypadania starych, jest systematyczne oczyszczanie skóry głowy. Tego dokonujemy właśnie przy użyciu wyżej wymienionego peelingu oraz odpowiedniego szamponu. Dopiero wtedy, preparaty wcierane w skórę głowy mają możliwość działania. Istotne jest również pobudzanie receptorów skóry głowy poprzez wykonywanie około dziesięciominutowego masażu skóry głowy opuszkami palców przy wcieraniu zaleconego lotonu. Czas potrzebny na wytworzenie się nowych włosów, ocenienie efektywności kuracji to okres minimum trzech miesięcy.

Izabela Szymczak - trycholog, założycielka i właścicielka Kliniki Włosów Hair Lab www.hairlab.pl

Izabela SzymczakIzabela Szymczak HairLab

W przyszłym tygodniu poprosimy kolejnego eksperta o pomoc w rozwikłaniu urodowej zagadki. Czy znacie jakieś nietypowe sposoby na pielęgnację skóry, których skuteczność chciałybyście potwierdzić? A może same wymyśliłyście jakiś urodowy trik, który warto polecić? Przesyłajcie swoje propozycje na lula@agora.pl lub piszcie w komentarzach.

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając  tutaj

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.