Jesienne problemy: Dlaczego po lecie wyskakuje nam tyle pryszczy?

Po powrocie z wakacji nasza skóra jest zwykle w doskonałej kondycji. Wystarczy jednak kilka dni czy tygodni (w przypadku wyjątkowych szczęściar), by pojawiły się na niej krostki i zaskórniki. Wszystkiemu winne jest wywołane przez słońce nadmierne rogowacenie - wyjaśnia dermatolog estetyczny, dr Agnieszka Bliżanowska.

"Nadmierne rogowacenie" to abstrakcja. Co właściwie oznacza? - Gdy opalałaś się w słońcu, warstwa rogowa twojej skóry robiła się coraz grubsza. W ten sposób broniła się przed szkodliwym dla niej promieniowaniem UV . Obumarły naskórek stworzył gruby mur, który teraz nie dość, że nieestetycznie wygląda (skóra ma ziemisty kolor), to jeszcze nie przepuszcza składników aktywnych, np. zawartych w kremach, do żywych warstw naskórka - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Kiedy opalenizna stopniowo znika, coraz wyraźniejsza staje się warstwa zrogowaciałego naskórka, który zaczyna się łuszczyć u osób o suchej cerze lub przetłuszczać u innych. - Słońce wysusza skórę powierzchniowo, a to powoduje, że gruczoły łojowe, chcąc natłuścić wysuszoną skórę, pracują ze zdwojoną siłą. To dlatego kilka-kilkanaście dni po urlopie zaczynają się problemy z cerą . Skóra zaczyna się przetłuszczać, pojawiają się wypryski. W dodatku na skutek wywołanego słońcem nadmiernego rogowacenia łatwiej blokują się ujścia gruczołów łojowych, powstają więc zaskórniki i zmiany ropne - tłumaczy dr Bliżanowska.

Pierwszym odruchem jest u nas zwykle stosowanie ulubionych o tej porze roku kosmetyków - kremów matujących, ściągających toników, wysuszających kremów i piekących preparatów punktowych . Nasza specjalistka ostrzega jednak, że takie działania mogą tylko pogorszyć sprawę. Skóra wymaga przede wszystkim złuszczenia martwych komórek . - Trzeba usunąć zrogowaciałe warstwy naskórka za pomocą peelingu medycznego, dzięki temu skóra przestanie się "dusić" , zrzuci starą skórę i zacznie produkować nowe, młode tkanki naskórka - opisuje. Poleca szczególnie zabiegi i kosmetyki zawierające substancje normalizujące pracę gruczołów łojowych.

Peeling sprawi, że skóra będzie lepiej przyjmować kolejne kosmetyki, stanie się wyraźnie gładsza, bardziej świetlista i nabierze jednolitego kolorytu. - W zależności od zawartości składników aktywnych peeling jest w stanie zniwelować posłoneczne przebarwienia , intensywnie ją nawilżyć , zmniejszyć drobne zmarszczki i uelastycznić cerę - wylicza dr Bliżanowska.

Tłumaczy jednak, że korzyści może być nawet więcej, o ile dobierzemy właściwy dla siebie zabieg. - Kwasy, rozluźniając komórki naskórka, powodują, że substancje aktywne zawarte w peelingach przenikają w głąb skóry do granicy skórno-naskórkowej, a nawet głębiej. Ten mechanizm pobudzi skórę do przebudowy, między innymi fibroblasty zaczną intensywną pracę nad nowymi włóknami kolagenu - tłumaczy dr Bliżanowska.

W doborze produktów pomoże nam dermatolog , do którego warto się udać przed wyprawą po jesienny zapas kosmetyków. Przy okazji nie zapomnijcie poprosić go o sprawdzenie waszych znamion i ocenę stanu pieprzyków.

Dr Agnieszka BliżanowskaDr Agnieszka Bliżanowska Dr Agnieszka Bliżanowska Dr Agnieszka Bliżanowska

Więcej o:
Copyright © Agora SA