Zaskórniki - skąd się biorą, jak zlikwidować i czego unikać

Zaskórniki pojawiają się o każdej porze roku i przy każdym rodzaju cery. Trudno z nimi walczyć i choć nie są tak widoczne jak pękające naczynka, czy krostki, potrafią zepsuć humor. Czego o nich nie wiesz?

Czym są?

Zaskórniki powstają przy ujściu mieszków włosowych lub w porach naszej skóry w wyniku zebranego w tym miejscu nadmiaru łoju. Mogą być zamknięte (białe) lub otwarte (czarne). Jeśli nie pozbędziemy się ich na tym etapie, mogą przerodzić się w wypryski lub większe infekcje.

Dlaczego są czarne?

Sebum zawarte w porach zawiera melaninę - pod wpływem kontaktu ze światłem utlenia się i zmienia kolor na ciemniejszy. W połączeniu z kurzem i innymi zanieczyszczeniami zbierającymi się na naszej twarzy, zaskórniki mogą wyglądać na czarne.

Dlaczego powstają?

Od nadmiaru sebum. Staraj się, zahamować nadprodukcję sebum, stosując kosmetyki właściwe dla twojego rodzaju skóry i nie dopuszczaj do jej odwodnienia. Skóra nie potrafi się samodzielnie nawilżać, więc w razie przesuszenia produkuje dodatkowe ilości sebum.

Plastry na zaskórniki nie wystarczą

Plastry na zaskórniki pomogą ci pozbyć się zaskórników na chwilę, ale nie rozwiążą problemu. Usuną zanieczyszczenia z powierzchni skóry, a tym czego potrzebujesz jest zmniejszenie ilości wydzielanego sebum. Raz na jakiś czas możesz jednak zastosować domowy sposób - zmieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną octu jabłkowego lub wody, a powstałą pastą masuj miejsca z zaskórnikami.

Stosuj retinoidy

Dwa podstawowe składniki, których powinnaś szukać w kosmetykach, to retinoidy i kwas salicylowy. Z kwasem nie powinnaś przesadzać, bo może przesuszyć skórę. Retinoidy stosuj natomiast na noc - jesień i zima to świetny czas na kurację tego typu.

Nie dotykaj!

Nie próbuj wyciskać zaskórników, bo to tylko pogorszy sprawę. Z małej, czarnej kropki zrobi się duża, czerwona krostka, a na dodatek infekcja może rozprzestrzenić się na większą część twarzy.

Nie myj za często

Mycie twarzy jest oczywiście podstawą pielęgnacji. Nie przesadzaj jednak z częstotliwością. Dwa razy dziennie wystarczą - częstsze mycie może doprowadzić do przesuszenia skóry i pogorszenia problemu z zaskórnikami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA