Skóra trądzikowa i peeling? Tak! Dermatolog tłumaczy, dlaczego warto w ten sposób pielęgnować problematyczną cerę i jak to zrobić

Czy peeling chemiczny to dobry wybór dla skóry trądzikowej? Dr Maria Noszczyk przekonuje, że tak - zobaczcie dlaczego.

Przyczyną trądziku nie są na ogół zaniedbania higieniczne. Głównym powodem trądziku są następujące po sobie wydarzenia związane ze większym łojotokiem i hiperkeratynizacją , czyli przerostem warstwy rogowej naskórka. U osób z tendencją do zmian trądzikowych naskórek wolniej się złuszcza . Zaleganie niezłuszczonego naskórka na powierzchni skóry powoduje zablokowanie i gromadzenie się wydzieliny w ujściach gruczołów łojowych.

Powstają w ten sposób zaskórniki i małe grudki , będące punktem wyjścia zmian zapalnych. Podwyższony łojotok nie u wszystkich osób musi jednak oznaczać kłopoty z trądzikiem. Bywa że skóra się przetłuszcza, ale nie prowadzi to do powstawania trądziku, gdyż prawidłowo złuszczający się naskórek nie utrudnia ewakuacji wydzieliny z gruczołów łojowych.

Łój nie zalega w gruczołach łojowych i nie dochodzi dzięki temu do powstawania grudek i krostek oraz stanu zapalnego. Odwrotna sytuacja ma miejsce u osób z nieprawidłowo złuszczającym się naskórkiem, gdzie czasem nawet w niewielkim stopniu pobudzony łojotok może prowadzić do zmian trądzikowych.

Takie osoby zwykle nie skarżą się na nadmierne i widoczne przetłuszczanie skóry, gdyż wydzielina gruczołów łojowych "ukrywa się" pod niezłuszczonym naskórkiem, powodując stan określany jako tendencja do zanieczyszczeń skóry . Cera staje się szorstka, nierówna, jakby posypana drobną kaszką .

Powodem tych zmian w każdym przypadku są wrodzone lub rzadziej nabyte przez nieprawidłową  pielęgnację zaburzenia złuszczania się naskórka . Z tego powodu, w większości kuracji i terapii przeciwtrądzikowych, obok środków przeciwbakteryjnych i ograniczających łojotok wykorzystuje się preparaty o działaniu przyspieszającym złuszczanie komórek naskórka.

Trądzik ma znaczną tendencję do nawracania . Dzieje się tak, ponieważ skłonności prowadzące do trądziku to pewne niemożliwe do wyleczenia farmakologicznego cechy o charakterze wrodzonym . Ustępuje i nie wymaga leczenia, ani szczególnej uwagi, na ogół dopiero wtedy gdy z wiekiem łagodnieje wpływ czynników hormonalnych powodujących nieprawidłowości w produkcji łoju .

Wcześniej, nawet po przeprowadzeniu leczenia ma dużą tendencję do przypominania o sobie, gdyż wspólny wpływ łojotoku i zaburzeń rogowacenia naskórka w większym lub mniejszym stopniu nasila tendencję do "zanieczyszczeń" cery i powstawania zmian trądzikowych.

U osób ze skórą trądzikową peelingi są jednym z istotniejszych elementów codziennej pielęgnacji skóry. Ułatwiają ewakuację wydzieliny z gruczołów łojowych, głęboko oczyszczają pory skóry, zapobiegając tym samym nawrotom po leczeniu i zmniejszając tendencję do powstawania zmian u osób nie leczonych .

Mocniejsze związki złuszczające stosuje się okresowo w kuracjach lekarskich i kosmetycznych . Delikatnie działające peelingi , stosowane na co dzień podtrzymują działanie takich kuracji. Stosowane niezależnie od profesjonalnych terapii normalizują procesy rogowacenia naskórka co długotrwale ogranicza tendencję do powstawania nowych zmian.

Peelingi zmniejszają także ujścia gruczołów łojowych i ograniczają tym samym przetłuszczanie się skóry trądzikowej. Poprawia się jednocześnie nawilżenie skóry , cera wygładza si ę i poprawia się jej koloryt .

Pielęgnacja problemowej skóry trądzikowej, podobnie jak leczenie musi się koncentrować na przeciwdziałaniu wszystkim przyczynom jej powstania . Podstawą pielęgnacji jest dokładne i głębokie oczyszczanie skóry oraz aktywacja i normalizacja procesów złuszczania naskórka. Związki złuszczające takie jak kwasy owocowe i beta hydroksykwasy (kwas salicylowy) ścieńczają warstwę zrogowaciałego naskórka i przeciwdziałają blokowaniu się ujść gruczołów łojowych.

Dodatkowo ułatwiają wnikanie i działanie innym substancjom niezbędnym w pełnym procesie profilaktyki zmian , gdzie oprócz złuszczania ważne jest działanie przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne. Działanie przeciwłojotokowe mają związki cynku .

Jest on znanym związkiem wykorzystywanym w kuracjach przeciwtrądzikowych także ze względu na działanie przeciwzapalne , co jak się okazuje w świetle ostatnich badań może ograniczać pierwotną w trądziku tendencję do nieprawidłowości w złuszczaniu się komórek naskórka. Ma też działanie przeciwbakteryjne , dodatkowo wzmocnione odpowiednio dobranymi związkami złuszczającymi, w tym przede wszystkim kwasem salicylowym .

W codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej bardzo ważne jest działanie kompleksowe , na które składa się także przeciwdziałanie długo utrzymującym się śladom po zmianach. Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej, na każdym etapie - w trakcie leczenia i niezależnie od niego, powinna z tego powodu respektować wszystkie potrzeby skóry w tym także odpowiednie jej nawilżenie i łagodzenie podrażnień przyczyniających się do blizn i plam potrądzikowych.

Peelingi przeciwtrądzikowe stosuje się z różną częstością zależnie od stanu i rodzaju skóry. W planowaniu domowej kuracji peelingującej ważne jest także uwzględnienie innych środków stosowanych do pielęgnacji, a także do ewentualnie prowadzonego leczenia skóry .

Zwykle peeling stosuje się, przez okres około 8-12 tygodni , codziennie lub co drugi dzień. Następnie, ze względu na nawrotowość trądziku, peeling stosuje się 2-3 razy tygodniowo przez dłuższy, nawet paromiesięczny okres czasu . Zależnie od reakcji skóry, kurację można zintensyfikować wydłużając okres początkowy lub zmniejszyć jej intensywność poprzez rzadsze aplikacje (np. dwa razy tygodniowo) przez dłuższy okres czasu.

Substancje zawarte w peelingach chemicznych powierzchownych nie powodują widocznego, "płatowego" złuszczania naskórka. Ich działanie polega na przyspieszeniu naturalnego procesu złuszczania, który przebiega poprzez rozklejanie się scementowanych wcześniej komórek. Pojedyncze komórki w niewidoczny sposób "odklejają się" podczas mycia skóry i jej pocierania.

W sporadycznych sytuacjach , gdy peeling stosowany jest częściej, zwłaszcza gdy skóra jest podrażniona przez inne, aplikowane równolegle środki, mogą pojawiać się drobne punkciki widocznego złuszczania.

W przypadku intensywniejszej reakcji na peeling należy: zmniejszyć częstotliwość jego stosowania lub aplikować go, nie bezpośrednio, lecz po 10-15 minutach po umyciu skóry, nie stosować po peelingu innych środków mogących nasilać złuszczanie (kwasy owocowe, retinol i jego pochodne itp.).

Po peelingu, aby złagodzić jego działanie może także nakładać krem nawilżająco - łagodzący , a dopiero po pewnym czasie aplikować inne preparaty lecznicze z linii przeciwtrądzikowych.

W naszej GALERII znajdziecie propozycje peelingów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA