Marka Romy Gąsiorowskiej "Stara Bardzo" - projektować każdy może?

Nat
17.04.2012
A A A
Sesja wizerunkowa marki Stara Bardzo Romy Gąsiorowskiej

Sesja wizerunkowa marki Stara Bardzo Romy Gąsiorowskiej (mat. prasowe Stara Bardzo, fot. Julia Jarmulska)

Nowa, słodziutka kolekcja aktorki skłoniła nas do refleksji o stanie polskiej mody.

Polski rynek mody jest wciąż niewyrobiony. Jako dowód można przytoczyć bardzo nierówny poziom polskich kolekcji, trudności z wyrobieniem marki Fashion Week Poland, postawę mediów. W Łodzi pokazuje się coraz mniej uznanych projektantów - wybierają pokazy w Warszawie, z wystawnym bankietem, plejadą celebrytów i szałem medialnym. Nie ma w tym nic złego, trudno się dziwić, że projektant rezerwuje na swoje show cały wieczór, a nie łódzkie pół godziny. Ale po bankiecie następuje zbiorowy zachwyt magazynów, które każdego projektanta ukochały sobie w równym stopniu. Nie ma lepszych i gorszych kolekcji, każda jest równie odkrywcza, zjawiskowa, przepiękna po prostu.

Na takim niewyrobionym rynku sukces zależy w dużym stopniu od szczęścia i sympatii celebrytów. Nie za każdą z modnych obecnie marek stoi projektant po wyższej uczelni plastycznej z dobrym warsztatem i „lekkim ołówkiem”. Często sukces zależy od środków finansowych na starcie - ceny tkanin i robocizny są horrendalne. A na ogół wszystko, nawet na etapie unikalnych egzemplarzy, szyje się na zewnątrz, mimo że w szkole uczą obsługi maszyny i konstrukcji odzieży.

Jeśli projektowanie sprowadzimy tylko do luźnej koncepcji, opowiadanej zręcznej ilustratorce a później realizowanej przez doświadczoną ekipę konstruktorów i krawców, to łatwo dojść do wniosku, że projektować może każdy. Dlatego za ten modny fach bierze się kto może - stylistki, blogerki, aktorki, piosenkarki, dziennikarki, celebrytki. I trzeba przyznać, że Polska nie jest jedynym siedliskiem tego zjawiska. Nikt nie kocha swoich celebrytów tak jak Amerykanie, w skutek czego Jessica Simpson odważyła się promować pod swoim nazwiskiem sandałki identyczne jak model „Staratata”Louboutina.

Stara Bardzo to marki założona przez zdolną i ambitną aktorkę młodego pokolenia - Romę Gąsiorowską. Roma jako nastolatka szyła sobie ubrania, teraz wraca do tej pasji, bo aktorstwo chce traktować jako przyjemność, a nie konieczność ekonomiczną. Co z tego, jeśli aktorką Roma jest świetną, a projektantką przeciętną. Nie to, żeby ubrania z wiosennej kolekcji były brzydkie - bardzo podobają nam się kwiatowe koszule i biała bluzka obszyta regionalną koronką. Ale sesji promującej kolekcję brakuje tego samego, co całej twórczości modowej Romy - spójności. Tu biurowe klimaty, tu młodzieńczy bunt w stylu blogerek, a tu przesłodzone, wulgarne lolitki. Nadal, po kilku ujawnionych kolekcjach, trudno wychwycić jakiś indywidualny rys projektantki.

„7 grzechów”, „Stygmaty”, „Amor Amor” - kolekcje Romy różnią się między sobą, tak jakby wyszły spod innej ręki. Odzwierciedlają zmienne nastroje projektantki/aktorki. Na zdjęciach w butiku widzimy to, co spodziewamy się zobaczyć: śliczną aktorkę pozującą w ubraniach, które nadal szyje dla siebie. Jeśli Roma poważnie myśli o zmianie zawodu, powinna pomyśleć o studiach w tym kierunku, które dają wewnętrzną dyscyplinę, pomagają tworzyć kolekcje, a nie ubrania. Jak dotąd Gąsiorowska tworzyła właśnie ubrania i to bez zdefiniowanej grupy docelowej. Dla kontrastu, koleżanka Romy z planu „Wojny polsko-ruskiej”, Maria Strzelecka nie sili się na projektowanie wielkiej mody, tworzy markę odzieżową konsekwentnie trzymającą się stylistyki rockabilly (Luka Bandita). Oczywiście, porusza się w subkulturowej niszy, ale daje jej to wierne, nawet jeśli małe, grono klientów. Gąsiorowska na razie projektuje dla fanów, a fani tak jak my, wolą oglądać ją na scenie, a nie nosić jej ubrania.

Natalia Kędra

GALERIA
Sesja wizerunkowa marki Stara Bardzo Romy Gąsiorowskiej

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (6)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: wielkiwu

  Oceniono 6 razy 6

  z tych wszystkich lulowych artykułów nie przeczytałam jeszcze tak dobrego. widać, że się znasz na tym, co piszesz i chce Ci sie interesować czymś więcej niż wszyscy w zakresie mody.
  pozdrawiam
  wielkiwu.blogspot.com

 • Gość: ille

  Oceniono 5 razy 5

  Zgadzam się w 100%

 • kuriozum

  Oceniono 7 razy 5

  Projektować każdy może (szczególnie jak ma rozpoznawalne nazwisko), ale nie każdy kupi nijakie ubrania. Klienci szybko powiedzą takim projektantom-amatorom, co o nich myślą... mam nadzieję.

 • monia866

  Oceniono 1 raz -1

  nie jest zle jak na poczatek;)

 • majaroma

  Oceniono 2 razy -2

  A jak Wam się podobają moje projekty. Na pewno są znacznie tańsze.

  www.etsy.com/shop/majaroma

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX