Jak wymawiasz "Zara"? Na pewno niepoprawnie. Tak to brzmi w oryginale

Natalia Kędra
29.01.2016 11:14
A A A
Zara - jak to wymówić?

Zara - jak to wymówić? (Instagram / kolaż Lula.pl)

Problem z wymową na ogół pojawia się przy francuskich markach, jak Saint Laurent czy Louis Vuitton. Okazuje się, że nawet sieciówki mogą sprawiać problemy.

Zara uchodzi w Stanach za bardzo pożądaną markę, ze względu na ograniczoną sieć dystrybucji i nietypowy dla Ameryki styl "prosto z paryskiego wybiegu". W ramach dalszej popularyzacji hiszpańskiej mody, grupę redaktorów z Refinery29 zaproszono do siedziby marki w prowincji A Coruna w północnej Hiszpanii. Wnioski z podróży? Wymowa słowa "Zara" wcale nie jest oczywista... Na szczęście z pomocą przyszła przedstawicielka marki.


W Corunii mówi się po galicyjsku i kastylijsku ("standardowy" hiszpański), w którym "Z" ulega znacznemu zmiękczeniu, a pojedyncze "R" nie brzmi tak dźwięcznie. Umiecie to powtórzyć? My nie. Nie przejmujemy się jednak zbyt mocno. W przypadku międzynarodowych marek z mocnym apetytem na ekspansję przyjęła się wymowa angielska (np. H&M). Młodsze firmy świadomie przyjmują angielskie nazwy, jak & Other Stories, również należące do szwedzkiej grupy H&M, czy polskie Reserved. Chyba, że chcemy mówić "reserwed"...

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (27)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: drakaina

  Oceniono 72 razy 62

  "W A Coruna używa się dialektu północnokstylijskiego, w którym "Z" ulega znacznemu zmiękczeniu" - gdyby tak było, to wymowa brzmiałaby "ziara", bo to jest zmiękczenie. Z "jak angielskie [bezdźwięczne] th" wymawia się w większości Hiszpanii. R nie może być dźwięczne ani bezdźwięczne, bo to spógłoska płynna. Tym państwu dziękujemy za ekspertyzy językowe.

 • Gość: 009

  Oceniono 56 razy 46

  z serii "bzdety gazety"

 • Gość: znafca

  Oceniono 35 razy 31

  Synku, posprzataj mieszkanie...
  Zara mamo :)

 • Gość: ElNinio

  Oceniono 18 razy 14

  byłem w sklepie ZARA w Saragossie ES i Bordeaux FR i powiem tylko tyle że jakość wystawionych tam towarów była o niebo lepsza o tych, które ZARA sprzedaje w swoich butikach w polskich galeriach ....

 • Gość: gosc-km

  Oceniono 10 razy 10

  "siara"... i wszystko jasne ;-)

 • Gość: wuj wszystkich wujów

  Oceniono 11 razy 9

  Jestem człowiekiem z miasta. Wymawiam bez pominięcia końcowego "z".

 • Gość: mgg

  Oceniono 9 razy 7

  Dziewczęta praktycznie w całej Hiszpanii tak się wymawia "z", tak samo jak i c, gdzie potem następuje i lub e :) za to w krajach latynoamerykańskich z i c się wymawia jako s.

 • luposlipafobia

  Oceniono 9 razy 5

  A nie prościej by było napisać, że w tym słowie "z" brzmi dokładnie tak samo, jak "th" w angielskim "think" i "thank you"?

 • Gość: Zaraza

  Oceniono 29 razy 5

  Zara, zara, ale ja mieszkam w Polsce to ma prawo spolszczyc nazwe i wymawiac ją w swoim jezyku czy musze sie dostosowac ,jak Unia Europejska nakazuje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX