Urodowe Rady Reshmy nie są zwykłymi tutorialami. Rozlegle poparzona kwasem vlogerka potrafi wzruszyć do łez [WIDEO]

Zemsta w postaci oblania kwasem jest w Indiach bardzo często spotykana. Mimo że jest karana, ciągle jest stosowana. Ten spot próbuje z tym walczyć.

Filmik fundacji Make Love Not Scars z pozoru zapowiada się dokładnie tak jak tysiące innych instruktaży na YouTube . Jednak kiedy widzimy, że porad będzie nam udzielać właśnie Reshma , okazuje się, że czeka nas coś zupełnie innego. Dziewczyna, tak jak tysiące innych, została oblana kwasem siarkowym przez swojego szwagra. Pojechała do innego miasta, by zdać egzamin. Nagle z pięknej, beztroskiej nastolatki zmieniła się w cierpiącą i koszmarnie poranioną kobietę.

 

Ataki z użyciem kwasu są okrutną i niestety dość częstą formą przemocy stosowaną wobec kobiet, głównie w południowej Azji. Najczęściej jest to zemsta za nieodwzajemnione zainteresowanie, nauczka za pójście do szkoły czy do pracy. Bywa, że jest to wynik potyczek między rodzinami, szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzą pieniądze. Ofiarami tych ataków są przede wszystkim młode kobiety. W wielu krajach istnieją surowe kary za tego typu przestępstwo, jednak sprawcy bardzo często ich unikają. W Indiach za tego typu atak grozi do dziesięciu lat więzienia. To właśnie w tym kraju rocznie dochodzi do przynajmniej tysiąca incydentów.

Oblanie kwasem zwykle nie zabija. Sprawia za to niewyobrażalny ból, wyżera i deformuje skórę, z którą się styka. Może zupełnie odsłonić oczy i spowodować ślepotę. Poza tym atakuje też mięśnie, a napięta skóra może ograniczać ruchy twarzy i szyi. Poza oczywistymi, ogromnymi zniszczeniami fizycznymi, ofiary cierpią także z powodu stygmatyzacji, odrzucenia, depresji, więc ataki odciskają wielkie piętno także na ich psychice. Zniszczenia zależą od tego, jak bardzo skoncentrowany jest kwas. Czysty kosztuje około trzydziestu rupii, czyli niecałe dwa złote.

 

Co chce osiągnąć fundacja Make Love Not Scars ? Przede wszystkim nagłośnić sprawę. Drugi cel to zbieranie podpisów pod petycją do premiera Indii z prośbą o całkowity zakaz bezpośredniej sprzedaży skoncentrowanego kwasu. Według nich jest to pierwszy krok do ograniczenia liczby ataków. Oby cele zostały zrealizowane!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.