Janie Bryant - stylistka serialu "Mad Men"

Myśląc o stylistkach związanych z serialami, które za sprawą swojej pracy ingerują niepostrzeżenie w nasz indywidualny styl ubierania się czy ?modową" listę marzeń, pierwsze nazwisko, jakie przychodzi do głowy to Patricia Field. Równie duże, jeśli nie większe wrażenie zrobił serial "Mad men" i jego stylistka - Janie Bryant.

Janie, a właściwie Katherine Jane (Janie) Bryant dorastała w Cleveland, w stanie Tennese w USA. Już w wieku sześciu lat projektowała zapierające dech w piersiach kreacje dla swoich lalek. Najczęściej szyła je z fartuchów mamy i skarpetek podbieranych z koszyka z praniem. Początkowo wprawdzie studiowała malarstwo i rysunek na Georgia State University, ale szybko zmieniła kierunek na projektowanie mody na American College of the Applied Arts. Po ukończeniu studiów wyjechała na parę miesięcy do Paryża , by jak sama mówi zostać znaną projektantką mody, jednak propozycja pracy przyszła z Nowego Jorku . W 1990 roku rozpoczęła pracę dla projektanta Johna Schera . Nie przestawała marzyć o kolekcji sygnowanej własnym nazwiskiem, jednak nie była do końca pewna, czy to jest właśnie jej czas.

W tamtym okresie na jednym z przyjęć poznała stylistkę związaną z branżą filmową. Kobieta tak zafascynowała ją opowieścią o swojej pracy, że Janie postanowiła spróbować swoich sił w tym kierunku. Jej pierwszą pracą stylistki filmowej był angaż przy "Blessing " (1994), niezależnym projekcie Paula Zahrera . W 2001 roku rozpoczęła współpracę z Davidem Milchem przy serialu telewizyjnym "Big Apple ". Pierwszy wielki sukces jednak przyszedł z serialem tego samego twórcy - "Deadwood ", którego akcja dzieje się w latach 1875-1876. W 2005 roku odebrała statuetkę Emmy za kostiumy do tego serialu.

Janie BryantJanie Bryant latimesblogs.latimes.com

Sama projektantka podkreśla, że ma obsesję na punkcie projektowania strojów historycznych, fascynuje ją właściwie każda epoka. Podczas pracy nad "Deadwood" Janie zaczęła bardzo poważnie myśleć o wprowadzeniu na rynek swojej kolekcji sukien ślubnych , dużo szkicowała, ale brakował jej czasu na kolejne kroki. "Gdybym mogła, nosiłabym suknie ślubne każdego dnia" - przyznaje głośno to, czemu cicho przytakuje niejedna z nas. Jednak to nie kolekcja sukien ślubnych sprawiła, że Janie Bryant zaczęła inspirować kobiety do mieszania vintage ze współczesnością, a kolejny serial "Mad Men " zdobywca wielu nagród, w tym Złotych Globów.

Jego akcja umiejscowiona jest w Nowym Jorku , na początku lat 60tych . Z tego względu, że amerykańscy twórcy seriali traktują swoich widzów poważnie, autorom "Mad men" zależało, by każdy szczegół był dla odbiorcy wiarygodny, nawet jeśli niewiele wie o tamtych czasach. Kluczem do sukcesu przedsięwzięcia miała być niesamowita autentyczność scenografii, a przede wszystkim stylizacji aktorów. Potrzebny był do tego projektant przeczulony na szczegóły, o ponadprzeciętnym kunszcie i wrażliwości historycznej. Taka właśnie jest Janie Bryant . Nie dziwi więc, że jednym z efektów jej pracy na planie "Mad men" jest nagroda za kostiumy w 11tej edycji konkursu Costume Designers Guild Awards i nominacja do tej samej nagrody w 2009 roku.

Mad MenMad Men whatakerfuffle.blogspot.com

Projektantka nie musiała się jakoś szczególnie przygotowywać do projektowania strojów z lat 60tych , gdyż jej dziadkowie żyli w tamtych czasach, a rodzice pobrali się w 1962 roku. Jako dziewczyna z południa wyniosła wiele tradycji i doświadczeń, które teraz wykorzystuje w swojej pracy. Ma wielki sentyment do czasów akcji serialu nie tylko ze względów osobistych. Twierdzi, że to piękna epoka, przed wszystkimi nieszczęściami i katastrofami, które dotknęły Amerykę. Janie podkreśla nieskazitelny i idealny styl tamtych czasów. Zwraca uwagę, że ludzie w latach sześćdziesiątych ubierali się elegancko idąc po prostu do pracy. Część strojów do "Mad Man" jest wypożyczana, inne Janie kupuje w sklepach vintage . Szukając inspiracji raczej ogląda prawdziwe zdjęcia z epoki niż filmy. Przeszukuje Internet i odwiedza specjalistyczne biblioteki, a także przegląda archiwalne egzemplarze "Ladies ", "Home journal ", czy "Vogue ".

Mad MenMad Men themoment.blogs.nytimes.com

Projektantka uważa, że gdy przychodzi co do czego, w stylu ubierania się jesteś Betty albo Joan - jedną z dwóch głównych bohaterek serialu "Mad Men". Betty to przedstawicielka stylu klasycznego. Janie projektując dla niej garderobę inspirowała się swoją babcią - Etoille Estelle Lillard, która projektowała i szyła ubrania na własny użytek. Drugim pierwowzorem stylu Betty była Grace Kelly . Janie często przeglądała jej zdjęcia podczas pracy. Zachwyca ją dystans Grace widoczny w każdej roli, którą grała. Piękny dystans i perfekcjonizm, który ma też w sobie Betty. Z kolei Joan była inspirowana Sophią Loren , Marylin Monroe i Jayne Mansfield . To kobieta świadoma swoich mocnych stron. Kiedy pojawia się na ekranie tylko ją się zauważa. Pewna siebie, impertynencka dziewczyna o cudownej figurze klepsydry podkreślonej dopasowanymi ubraniami.

Mad MenMad Men vintageclothing.about.com Ashley's Vintage Clothing Blog

Wpływ "Mad men" na sposób ubierania się kobiet wszędzie tam, gdzie dociera jest niezaprzeczalny. Takiego zainteresowania nie spodziewała się sama Bryant - szaleństwem określa powstanie jej fan clubu na Facebooku. W jednym z rankingów znalazła się na 52 miejscu wśród najbardziej wpływowych osób w świecie mody . Jej kostiumami inspirowało się wielu nowojorskich projektantów, jak chociażby Peter Som w swojej jesiennej kolekcji na rok 2008 , czy Michael Kors , który się do tego przyznał, a także Prada w kolekcji resortowej na 2008. Warto tez przypomnieć, że wiosenna kolekcja Very Wang z 2006 roku powstała między innymi pod wpływem "Deadwood ". Wpływ Janie Bryant zauważają także hollywoodzkie aktorki jak chociażby Anne Hathaway , która na SAG Awards przyznała, że Janie jest odpowiedzialna za zmianę postrzegania mody przez kobiety.

Mad MenMad Men blogs.amctv.com

Projektantkę cieszy fakt, że to co robi inspiruje tylu ludzi i postanowiła pójść za ciosem. Planuje własną kolekcję ubrań . Już same plotki na ten temat wzbudziły spore zainteresowanie w świecie mody. Co ciekawe chce postawić na współczesną stylistykę, a nie jak moglibyśmy się spodziewać inspiracje z przeszłości. Niektórzy mogą mieć wątpliwości co do nowej kolekcji w czasach kryzysu, jednak Bryant wzrusza na nie ramionami

Mój dziadek założył swoją firmę odzieżową podczas wielkiego kryzysu gospodarczego w 1929 roku". Firma z Tennessee - Niota Textile Mills produkowała skarpetki i miała się dobrze. "Myślę, że tak długo, jak będziemy mówić o kryzysie i o tym, jak źle się rzeczy mają, tak długo tak będzie. Musimy zacząć myśleć o innych sprawach" - w rzeczywistości, kiedy właściwie wszystko, co się dzieje i każda decyzja w rozmaitych dziedzinach życia tłumaczona jest kryzysem, warto wziąć sobie te słowa do serca.

Kolekcja Bryant nie będzie pierwszą, która wyszła spod szkicownika stylistki serialu. Patricia Field stylistka "Seksu w wielkim mieście " zaprojektowała linię ubrań i limitowaną linię butów dla Payless ShoeSource . Także Lauren Conrad , gwiazdka serialu "The Hills " ma własną linię współczesnych ubrań w stylu kalifornijskim.

Janie BryantJanie Bryant flickr.com

Jaki jest osobisty styl Janie Bryant ? Przede wszystkim potrafi przebrać się kilka razy w ciągu dnia. Nie ubiera się w stylu lat 60, ma raczej obsesję na lata 80 - w związku z tym zapewne cieszą ją trendy na nadchodząca jesień i zimę. Kocha skinny jeans , z im wyższym stanem, tym lepiej. Ma też obsesję na punkcie legginsów z lycry ze złotym zamkiem od American Apparel . Nosi je z botkami i dłuższym cienkim t-shirtem. Jej must have w dziedzinie makijażu to sztuczne rzęsy . Wyznaje zasadę, by zawsze wyglądać nieco bardziej elegancko niż wymaga tego dana chwila. Trick dobrych zakupów vintage, jaki podrzuca swoim wielbicielkom - to mieć oczy szeroko otwarte, zawsze i wszędzie. Odkąd mieszka w Nowym Jorku, najlepsze rzeczy jakie ma w swojej szafie, pochodzą z Armii Zbawienia . Trzy razy do roku mają oni wyprzedaż futer i skóry. Projektantka twierdzi, że jej pochodzące stamtąd łupy są najlepszymi zdobyczami vintage w jej garderobie. Kluczem do tego, by realizować styl "Mad men" i nie wyglądać na osobę przebraną jest jej zdaniem kombinacja stylu vintage ze współczesnymi elementami

Wiecie, co jest naprawdę fajne? Założyć świetną bluzkę w stylu vintage z zakładkami albo z żabotem i nosić ją ze skinny jeans" radzi stylistka.

Od 20 lat niezmiennie ukochanym projektantem Janie Bryant jest Christian Lacroix . Kocha jego zmysł wolności i to, jak używa kolorów. W jego kolekcjach zawsze jest mnóstwo dramatu i kobiecości a także inspiracji przeszłością. Na pytanie "co każda kobieta powinna mieć w swojej szafie" , Janie odpowiada może nieco zaskakująco - "doskonale dopasowany stanik" .

Mad MenMad Men fot. EAST NEWS (Album)

Na koniec warto zapamiętać, dlaczego Janie wybrała modę , ponieważ to przestrzeń, w której każdy z nas może wyrazić siebie . Jest skandaliczna, ekstrawagancka, kreatywna, piękna, wykwintna, minimalistyczna, kapryśna, zmienna. Wciąż ewoluuje, jest po prostu wszystkim. W końcu z tych samych powodów wiele z nas ją kocha.

Karolina Weber

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.