Królowe magazynu Vogue

Świat mody nie ma przed nimi tajemnic. Tworzą trendy, dyktują którzy z designerów są na topie a którzy już passe. Jeśli w kogoś wierzą zrobią wszystko, aby stał się znany. Przedstawiamy wielką piątkę Vogue'a, kobiety, które rządzą w modowym biznesie od lat.

"Vogue" to magazyn, który powstał w końcu XIX wieku jako tygodnik . Na początku XX wieku został kupiony przez Conde Nast Publications stał się dwutygodnikiem . Wtedy też rozpoczęła się ekspansja magazynu na rynki europejskie. Od 1973 roku ukazuje się co miesiąc. Aktualnie wydawany w 24 krajach . Najsłynniejsze edycje magazynu powstają w USA, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech a na ich czele stoją kobiety. Pora poznać je bliżej.

VogueVogue fot. vogue.com

Największy nakład ma oczywiście wersja amerykańska na czele której stoi słynna Anna Wintour . Opinii na temat tej osoby jest tyle, że mogłaby z tego powstać kilkutomowa powieść. Jedno jest pewne, Anna jest przykładem ogromnej konsekwencji w dążeniu do celu. Na jej drodze nie było niejasności i znaków zapytania, bowiem cel był jasno określony. Od dziecka chciała zostać redaktor naczelną Vogue'a i temu podporządkowała całe życie. Ta Brytyjka urodzona w 1949 roku w Londynie zawsze interesowała się modą. Już jako kilkunastolatka buntowała się przeciw obowiązującym w szkole mundurkom. Rzuciła szkołę w wieku 16 lat i zaczęła pracować. Najpierw przez kilka lat pracowała w Harper's Bazar, potem przeniosła się do Nowego Jorku. Po jakimś czasie wróciła jednak do Londynu, gdzie pracowała w brytyjskiej edycji Vogue'a. Ostatecznie wybrała Nowy Jork. Jej przygoda z amerykańskim Vogue'm zaczyna się od słynnego wyznania, że interesuje ją tylko pozycja ówczesnej redaktor naczelnej - Grace Mirabelli . Wiara w siebie oraz ambicja poskutkowały i Anna, która w 1980 roku zaczęła karierę w magazynie, w 1988 roku została redaktor naczelną. Dzierży władzę nad amerykańską "biblią mody" od ponad 20 lat. Jej obecność na pokazie mody świadczy o statusie pokazu. Jest ikoną mody, kobietą instytucją znaną z perfekcjonizmu. Bliżej można ją poznać w dokumencie "September Issue" poruszającym temat tworzenia największego, 840-stronicowego wydania Vogue'a we wrześniu 2007.

Anna Wintour Anna Wintour  Anna Wintour fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

W światowej stolicy mody- Paryżu Vogue'm rządzi Carine Roitfeld , o której mówi się, że jest przeciwieństwem zamkniętej w sobie i zdystansowanej Anny. Carine jest kwintesencją francuskiego szyku i uosobieniem elegancji. Zakochana w Paryżu wykorzystuje "miasto miłości" jako tło do zdjęć w magazynie. To minimalistka z fenomenalnym wyczuciem stylu. Na samym początku, mają 18 lat, pracowała jako modelka. Później zaczęła pisać i stylizować dla francuskiej Elle. Potem została konsultantką i muzą Toma Forda w Gucci oraz YSL. Od 2001 roku jest redaktor naczelną Vogue'a.

Carine RoitfeldCarine Roitfeld Carine Roitfeld fot. EAST NEWS

Królową włoskiej edycji jest Franca Sozzani . Ta urodzona w 1950 roku filigranowa blondynka sprawuje pieczę nad Vogue Italia od ponad 15 lat. Najpierw pracowała we włoskim magazynie Lei , potem Per Lui . W 1988 roku rozpoczęła przygodę z Vogue Italia a 6 lat później została redaktor naczelną magazynu. Od tego czasu zatrudnia najlepszych fotografów, którym daje wolność w zamian za co "jej" Vogue uznaje się za najbardziej artystyczną edycję, w której zdjęcia mówią więcej niż słowa. Nie boi się kontrowersyjnych okładek, jak wrześniowa , która wywołała wiele szumu. Franca jest też autorką książek o fotografii, modzie i sztuce oraz nadzoruje wystawy fotografów. Za swój wkład w sztukę i kulturę została już kilkukrotnie nagrodzona. Na pokazach mody często pojawia się w towarzystwie swojej siostry Carli- właścicielki słynnej mediolańskiej 10 Corso Como (galerii fotografii i luksusowego sklepu).

Franca SozzaniFranca Sozzani Franca Sozzani fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Na czele brytyjskiej edycji Vogue'a stoi Alexandra Shulman , córka dziennikarki i krytyka teatralnego. Ta urodzona w 1958 roku redaktor naczelna doprowadziła do ogromnego wzrostu sprzedaży magazynu. Jest znana ze swojej kreatywności i fantazji, które umiejętnie łączy z rzeczywistością. Wprowadziła wydania kolekcjonerskie, jak najsłynniejsze grudniowe (2000) wydanie Gold Issue z Kate Moss. Na okładkach jej edycji pojawiają się największe światowe gwiazdy, które pozują przed obiektywem najlepszych fotografów. Alexandra Shulman karierę w Conde Nast. rozpoczęła w 1982 roku. Na początku pracowała w Tatlerze, później w GQ aż w końcu trafiła do Vogue'a. W 2005 została nagrodzona za zasługi dla magazynu.

Alexandra Shulman Alexandra Shulman  Alexandra Shulman fot. EAST NEWS (REX FEATURES)

Japońską edycją Vogue'a zarządza Anna dello Russo . To moja absolutna faworytka. Często można ją zobaczyć na blogu The Sartorialist Scotta Schumana. Jej stroje będące połączeniem artyzmu, wyrafinowania i ogromnej fantazji są zawsze szeroko komentowane i podziwiane. Swoje fenomenalne nogi zwykle podkreśla niebotycznymi obcasami. To rajski ptak i mistrzyni stylu. Ta specjalistka od historii mody wcześniej pracowała we włoskim Vogue Uomo . Jej wiek okryty jest tajemnicą i w ogóle mało o niej wiadomo. Mówi się natomiast o jej genialnym wyczuciu stylu, którym udowadnia, że zna się na tym, co robi.

Anna dello RussoAnna dello Russo Anna dello Russo fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

bohovictim.blox.pl

Najbardziej lubię i podziwiam:
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.