Król Ralph

Nie wiemy, czy Ralph Lauren kiedykolwiek grał w polo, ale kojarzy się nam z tą dyscypliną sportu jak mało kto. Dlaczego? Oparł bowiem filozofię swojej marki na dystynkcji i elegancji a imperium modowe nazwał... Polo Ralph Lauren.

To mogło się wydarzyć tylko w Ameryce. Chłopak znikąd staje się milionerem oraz ikoną stylu. Ralph Lifshitz , bo tak naprawdę nazywa się projektant, musiał wierzyć w sukces wyjątkowo mocno. Syn żydowskich emigrantów z Białorusi , który wychował się na Bronksie , postawił sobie ambitny cel - ubierać Amerykę.

Już od najmłodszych lat zamiast wydawać zarobione dolary na chłopięce zabawki, wolał odkładać na wytworny garnitur. Lifschitz, jak wielu geniuszy, był samoukiem i nie pobierał żadnych lekcji projektowania. W Nowym Jorku chodził na wieczorowe studia biznesowe, natomiast w ciągu dnia sprzedawał krawaty w Brooks Brothers . Z uniwerkiem pożegnał się już po dwóch latach. Chcąc pomóc sobie w karierze, postanowił zrobić coś ze swoim nazwiskiem. W taki sposób Ralph Lifschitz stał się Ralphem Laurenem .

W 1967 roku firma Bue Brummel zatrudniła go jako projektanta krawatów. Ralph postanowił porzucić wąskie krawaty w ciemnych kolorach na rzecz szerszych i bardziej kolorowych, co łamało obowiązujące trendy . Był to strzał się w dziesiątkę. Rok później Lauren pożyczył 50 tys. dolarów i stworzył własną markę Polo . Ubrania, które projektował osadził w klasyce, odwołując się do najlepszych wzorców brytyjskich i amerykańskich. Styl brytyjskiego arystokraty mógłby okazać się zbyt ciężkostrawny dla Jankesów, ale umiejętne zestawienie go ze sportowym lookiem okazało się najlepszym wyjściem.

W 1971 powstała linia kobieca . Z biegiem lat Lauren powiększał swoje imperium o kolejne segmenty: dział dziecięcy , kosmetyki , obuwie , a nawet wyposażenie wnętrz . Swój pierwszy sklep otworzył na Rodeo Driver w Beverly Hills , a dziś ma około trzysta butików na całym świecie.

Ralph LaurenRalph Lauren Ralph Lauren

Produkty tego projektanta niosą ze sobą określony przekaz. Wyhaftowany na bawełnianej koszulce gracz polo oznacza sukces i przynależność do elity . Gdy w latach 80. Amerykanie zaczęli się gwałtownie bogacić, posiadanie ubrań Ralpha Laurena było w dobrym tonie.

Czy pamiętacie filmy "Wielki Gatsby " (1973 ) i "Annie Hall " (1978)? To właśnie Lauren zaprojektował ubrania dla bohaterów tych kultowych produkcji. Sam zresztą nieraz lubił zabawić się w aktora i modela, występując we własnych kampaniach reklamowych . Twarzami jego marki są modele o klasycznej urodzie, wystylizowani na studentów z amerykańskiej Ivy League (grupa prestiżowych uczelni).

Ralph LaurenRalph Lauren ralphlauren.com

Laurena doceniają nie tylko konsumenci, ale także koledzy z branży. Rada Amerykańskich Projektantów Mody (CFDA) uhonorowała go nagrodą za całokształt twórczości (w 1992 roku), a także dla najlepszego projektanta mody męskiej (1995) i damskiej (1996). Ostatnie wyróżnienie, chociaż innego rodzaju, pochodzi z 2008 roku . To właśnie w ubraniach Ralpha Laurena występowała reprezentacja Stanów Zjednoczonych podczas igrzysk w Pekinie .

Życie prywatne Laurena jest od lat bardzo stateczne. Założył rodzinę, co wśród projektantów jest czymś rzadkim. W 1964 roku ożenił się i jest wierny tej samej kobiecie po dziś dzień. Wychował z nią trójkę dzieci. Lauren aktywnie angażuje się w działalność dobroczynną. Stworzył fundację , która wspomaga leczenie nowotworów i ludzi najuboższych. Być może spowodowane jest to tym, że sam kiedyś otarł się o śmierć. Zdiagnozowano u niego guza mózgu, ale w porę udało się go usunąć.

Wierzę w styl, a nie modę" - stwierdził kiedyś projektant.

Ralph LaurenRalph Lauren ralphlauren.com

W tym roku siwowłosy Amerykanin skończył siedemdziesiąt lat i nie ma wątpliwości, że dziedzictwo, które po sobie zostawi, przetrwa kolejne dekady. Rene Lacoste obdarował nas krokodylem , Ralph Lauren graczem polo na koniu .

Andrzej Grabarczuk

Czytaj w Znam.to: Eyeshadow Base Virtual - Prawie ideał

Zobacz najnowszą kolekcję Ralph Lauren  na wiosnę  2010

Więcej o:
Copyright © Agora SA