Pokaz Joanny Klimas - wyniki konkursu

Dzisiaj wybraliśmy laureatów konkursu, którzy otrzymają zaproszenia na pokaz Joanny Klimas.

Zaproszenia dla dwóch osób na pokaz, który odbędzie się 28 stycznia w Warszawie wygrali: Aleksandra F. W. , Patryk , Ola S. i Karolina Cz. .

Najlepszej odpowiedzi udzieliła Aleksandra , która zachwyciła nas dokładnym opracowaniem tematu. W odpowiedzi na nasze pytanie "Które elementy polskiej sztuki ludowej powinny Twoim zdaniem znaleźć się w najnowszej kolekcji Pani Joanny?" napisała:

"1. Wycinanki . Kiedyś wycinanki z papieru były jednym z najprostszych i najtańszych, choć niezwykle efektownych sposób dekorowania domostw. Nawet dziś w niektórych wsiach można natknąć się na piękne wycinanki, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem. To zaskakujące, że nasi projektanci nie wykorzystują tego motywu. W niezwykłej sukience ozdobionej wycinankami pokazała się niedawno Rihanna, której nie można odmówić doskonałego wyczucia trendów. Marzy mi się letnia bluzka z ozdobnie wycinanymi rękawami, albo płaszcz z wymyślnym, udekorowanym wycinankami kołnierzem... Coś pięknego.

2. Koronki . O koronkach z Koniakowa, które ostatnio zasłynęły dzięki stringom, słyszał już z pewnością każdy. Są delikatne, piękne i bardzo seksowne. Lniana tunika przewiązana paskiem splecionym z koronek, wieczorowa suknia z szydełkową wstawką, koronkowa torba - pomysły na wykorzystanie koniakowskich arcydzieł same przychodzą do głowy.

3. Haftowane gorsety . Element praktycznie każdego z kobiecych strojów regionalnych. Która z nas nie zachwycała się sznurowanymi, pięknymi gorsetami z krakowskiego stroju? Mainstreamowa moda już dawno zapożyczyła te znane ze stylu gotyckiego, pora teraz na gorsety folkowe. Aksamitne, ozdobione motywami kwiatowymi lub esami-floresami, będą pięknie komponować się z dżinsami.

4. Kwiaty . To chyba pierwsze skojarzenie ze sztuką ludową, bo są obecne we wszystkich jej aspektach - od krakowskich spódnic po zagrodę Felicji Curyłowej. Motywy kwiatowe powracają każdej wiosny, nie ograniczajmy się tylko do noszenia góralskich chust. Niech tym razem kwiaty zagoszczą na szpilkach, płaszczach, okładkach zeszytów i torbach na laptopa!

5. Dodatki z wytłaczanej skóry . Szeroki pas z wytłaczanym ornamentem, ozdobiony srebrnymi nitami, doda nowego charakteru każdej sukience, skórzana torebka sprawi, że biurowy kostium przestanie być nudny.

6. Tołubki , czyli znane z dolnośląskiego stroju regionalnego dopasowane żakieciki z ciemnego sukna. Ozdobny kołnierz i bufiaste rękawy sprawiają, że wygląda się w nich bardzo kobieco. Doskonale sprawdzą się zarówno w pracy, jak i na imprezie, można bez problemy skomponować z nich świetne zestawy.

7. Biżuteria . Wątpię, czy znajdzie się kobieta, która jej nie lubi. Ciągle za mało w naszym kraju wykorzystujemy bałtyckie złoto, czyli bursztyn. Ciężka srebrna bransoleta z dużym bursztynem nada się na wieczór, kilka nieregularnych bursztynów na żyłce lub srebrnym druciku to doskonałe uzupełnienie miejskiego stylu. A nie wspomniałam jeszcze o sznurach naturalnych korali, które tak podkreślają słowiańską urodę...

8. Kontusze . Renesans Sarmacji trwa, czego dowodem są książki Jacka Komudy czy sukces gry karcianej "Dzikie Pola". Dodajmy do tego kolejną cegiełkę, czyli ubiór - w tym wypadku kontusz, zapożyczony przez naszych przodków ze Wschodu. Zapinany na haftki albo ozdobne guzy płaszcz z rozciętymi rękawami, przepasany haftowanym pasem... Czy to nie brzmi kusząco? Po co przebierać się za rosyjską carycę, nasze rodzime stroje też są bardzo okazałe i wspaniale się w nich wygląda."

Gratulujemy!

Pokaz Joanny Klimas

Więcej o:
Copyright © Agora SA