Dlaczego warto wybrać się do sauny?

Dowiedz czym jest sauna na podczerwień oraz czy sauna naprawdę odchudza.

Choć Szwedzi i Finowie spierają się, kto pierwszy wymyślił saunę , dla nas najważniejsze są jej zalety, które przywracają harmonię ciału i duszy .

Po pierwsze , sauna doskonale relaksuje . Wraz z potem spływają z nas stresy i czujemy się niezwykle odprężeni , zaś naprzemienne chłodzenie powoduje uczucie odświeżenia . Po wyjściu z sauny większość osób odczuwa stan błogiego zmęczenia i lekką senność.

Po drugie , sauna wzmacnia układ immunologiczny organizmu, czyli jego odporność. Dzieje się tak dzięki zmianie temperatur z gorącej na zimną i tak na przemian. Osoby regularnie korzystające z sauny zwykle nie chorują na grypę i rzadziej się przeziębiają .

Po trzecie , dzięki wzmożonemu poceniu organizm człowieka pozbywa się zalegających toksyn , a kąpiel termiczna pobudza przemianę materii . Dzięki korzystaniu z sauny poszerzają się naczynka krwionośne i usprawnia krążenie (o przeciwwskazaniach za chwilę). Ponadto, skóra oczyszcza się i jest przygotowana do lepszego wchłaniania substancji odżywczych .

Mitem jest, jakoby wizyta w saunie działała odchudzająco . Spadek wagi wynika z ubytku płynów , które absolutnie należy uzupełnić . Nie mniej jednak, sauna pośrednio wpływa na sylwetkę dzięki usuwaniu toksyn z organizmu, przyspieszeniu przemiany materii i poprawie krążenia.

Sauna stanowi świetny trening dla układu krążenia oraz układu oddechowego (wentylacja płuc), ale tylko w przypadku osób zdrowych (chorzy po przebytym niedawno zawale, osoby z niewydolnością krążenia i chorobami serca w żadnym razie nie mogą korzystać z sauny ). Ponadto z sauny winny zrezygnować osoby zmagające się z astmą, gruźlicą, chore na padaczkę oraz cierpiące na choroby skóry z owrzodowieniami, czy grzybicę.

Rodzaje saun

1. Sauna sucha, tradycyjna . Zwana sauną fińską (wilgotność powietrza jest niska , wynosi ok 10-15%), jej charakterystyczną cechę stanowi wysoka temperatura (ok. 90- 120 stopni). Gorące kamienie, umieszczone na szczycie pieca można polewać wodą, aby powietrze było bardziej wilgotne.

2. Sauna mokra . Panuje w niej temperatura niższa , aniżeli w saunie tradycyjnej (70-90 stopni), natomiast wilgotność powietrza jest znacznie większa (40% i powyżej). Przeznaczona jest dla osób, które nie mogą z różnych względów przebywać w wyższej temperaturze. Można z niej korzystać częściej niż z sauny tradycyjnej.

3. Sauna parowa (nie mylić z łaźnią parową) . Wilgotność w tej saunie wynosi ponad 50%, spowita jest gęstą parą przy temperaturze ok. 65 stopni. Można w niej stosować aromaterapię (w piecu znajduje się pojemnik na olejki). Natomiast w łaźni parowej wilgotność sięga 100 % , co możliwe jest dzięki wykonaniu pomieszczenia ze szkła, tworzyw sztucznych (drewno, którym wyłożona jest tradycyjna sauna, nie umożliwia uzyskania takiej wilgotności).

4. Sauna na podczerwień (infrared) . To nowość. Nie ma w niej pary, natomiast emitowana jest energia cieplna (promienie podczerwieni), podobna do tej, którą wytwarza ludzkie ciało w celu utrzymania ciepłoty organizm. Temperatura powietrza jest stosunkowo niska , bo ok. 45-65 stopni, a ponieważ nie ma w niej pary, nie powoduje trudności w oddychaniu . Co ciekawe, można z niej korzystać nawet codziennie. Ciepło, emitowane za pomocą promieni podczerwieni , wnika nawet do 4 cm w głąb tkanek (głębiej niż w innych saunach), co powoduje silne pocenie się i zwiększone usuwanie toksyn . Z tego powodu korzystanie z takiego typu sauny zalecane jest przy walce z cellulitem . Ten swoisty masaż termiczny zwiększa także spalanie tłuszczu i poprawia krążenie.

Jak korzystać z sauny?

Przebywanie w saunie powinno trwać maksymalnie 30-40 minut , podzielone na trzy wejścia do kabiny (po ok. 12 - minut, gdyż wtedy organizm zdąży "wypocić się") i z przerwami na schłodzenie ciała .

Najbezpieczniej jest odwiedzać saunę tradycyjną raz w tygodniu, natomiast tę na podczerwień - nawet codziennie.

alat

Zobacz także

Olejki eteryczne: uroda i pozytywna energia z fiolki

Czytaj w Znam.to: Funky Gum - fenomenalny połysk, świetne modelowanie

Więcej o:
Copyright © Agora SA