Śnieżnobiały uśmiech: mity na temat domowych metod wybielania

Czy szorowanie zębów sodą lub węglem naprawdę działa?

Piękny i biały uśmiech jest wizytówką zdrowi a, a współcześnie także atrybutem sukcesu. Częste picie kawy i mocnej herbaty, a także palenie papierosów powodują tworzenie się osadu nazębnego, który niszczy efekt jasnego uśmiechu. Poza tym, kolor uzębienia jest uwarunkowany genetycznie , a więc barwa żółtawa , występująca u niektórych osób, wcale nie musi wynikać z zaniedbań higienicznych.

Dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu należy przede wszystkim:

- unikać picia nadmiernej ilości kawy i czarnej herbaty (gdyż - jak już wspomnieliśmy - powodują powstawanie osadu) czy coli (szkodzi szkliwu )

- rzucić palenie (jest ono niemodne i ogólnie niezdrowe).

- regularnie (co pół roku) odwiedzać stomatologa (chory ząb zaraża próchnicą inne zęby, dlatego stosunkowo częste wizyty w gabinecie dentystycznym są konieczne)

- szczotkować zęby po głównych posiłkach (nie częściej niż 3 razy dziennie , by nie drażnić nadmiernie dziąseł)

- stosować płyn do płukania jamy ustnej (bardzo pomaga w walce z bakteriami - gromadzącymi się w tylnej części języka - które odpowiadają za nieświeży oddech . Ponadto, pomaga utrzymać zdrowie dziąseł )

- żuć gumę po posiłku, gdy nie możemy umyć zębów (żucie gumy zwiększa wydzielanie śliny, która oczyszcza jamę ustną z resztek pokarmu)

Mity na temat wybielania w domu

Na temat domowych sposobów wybielania zębów krąży wiele mitów. Znaną metodą wybielania jest stosowanie cytryny - kwasy w niej zawarte rzekomo wybielają. W rzeczywistości długotrwały kontakt z rzeczonymi kwasami niszczy szkliwo i osłabia zęby .

Ponadto istnieje także metoda mechanicznego usuwania osadu i rozjaśniania uśmiechu. Jest nią szorowanie zębów sodą lub roztworem soli . Efekt wybielenia faktycznie pojawia się, ale jest niewielki , zaś szkody dla szkliwa ogromne . Po latach może się okazać, że będzie potrzebna proteza zębowa.

Mamy też możliwość szczotkowania zębów węglem spożywczym. Działa on jak mini drobinki papieru ściernego - podobnie jak soda - niesie ze sobą daleko idące skutki uboczne . Zniszczone szkliwo to nie włosy, nie odrośnie.

Wymienione substancje uszkadzają lub ścierają szkliwo , a zęby, zamiast być bielsze, stają się bardziej narażone na próchnicę , uwrażliwione na temperaturę, a także zwiększa się ich skłonność do przebarwień . Nie eksperymentujcie więc z "babcinymi" sposobami w walce o biały uśmiech.

O metodach profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie dentystycznym napiszemy w następnym artykule .

alat

Zobacz także:

Zielona herbata: eliksir zdrowia i młodości

Czytaj w Znam.to: Smashbox Muse - olśnienie dla dorosłych fanek zajęć z plastyki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.