Farbowanie włosów: od koloru zmywalnego po trwałą zmianę

Przedstawiamy cztery najbardziej popularne metody koloryzacji włosów.

1. Kolor zmywalny : utrzymuje się do ośmiu myć, nie ma zdolności do pokrycia siwych włosów. Nadana czuprynie barwa utrzymuje się tylko na powierzchni włosa, nie wnikając do wewnątrz.

Środki koloryzujące w sposób nietrwały występuję w postaci szamponów, szamponetek, musów czy też żeli. Nie zawierają amoniaku. Na opakowaniu znajduje się oznakowanie: poziom 1 .

2. Farby półtrwałe : stanowią słabszą odmianę farb do włosów. Barwniki w nich zawarte docierają do wnętrza włosa, ale nie mają właściwości rozjaśniających (dlatego tego rodzaju środkami nie można nadać włosom jaśniejszego koloru).

Ich zaletą jest to, że niszczą włosy mniej, aniżeli farby tradycyjne. Kolor zmywa się stopniowo , zwykle po upływie 1,5 - 2 miesięcy koloryzację trzeba powtórzyć. Farby półtrwałe stosowane są często do wykonywania pasemek i refleksów. Oznakowanie: poziom 2 .

3. Farby trwałe : bardzo głęboko penetrują strukturę włosa, zmieniają kolor melaniny zawartej w korze (zachodzi proces utleniania ). Całkowicie pokrywają siwe włosy.

Ich wadą jest to, że odrastające od skóry włosy mogą silnie kontrastować z kolorem nadanym farbą. Konieczne jest więc regularne uzupełnianie odrostów . Na opakowaniu farby trwałej znajduje się oznaczenie: poziom 3 .

Stosowane są często w celu rozjaśnienia włosów i nadania im pożądanego koloru (najpierw następuje odbarwienie naturalnego barwnika - melaniny, a potem nadanie koloru przez trwałą farbę). Po kilku takich zabiegach, włosy ulegają zwykle zniszczeniu oraz przesuszeniu, mogą zacząć wykruszać się na końcach.

W przypadku przyciemniania włosów z natury ciemnych (np. pogłębienia koloru), ingerencja w strukturę włosa nie jest tak duża (brak wybielania), a więc nie dochodzi do większych uszkodzeń.

4. Farby naturalne z henną . Bardzo trudno przewidzieć odcień, jaki powstanie po zabarwieniu włosów tą metodą. Henna sprawia, że włosy stają się niepodatne na zmianę koloru za pomocą farbowania chemicznego. Zatem niemożliwe staje się "przefarbowanie" czupryny, jeśli efekt koloryzacji henną nie jest zadowalający.

Dekoloryzacja (tzw. ściąganie koloru). Polega na usuwaniu z włosów barwnika (zarówno tego z farby, jak i naturalnego). Po zabiegu włosy są bardzo jasne, niemal białe. Wówczas nakłada się na nie farbę - zwykle najbardziej zbliżoną do pierwotnego, naturalnego odcienia włosów.

Zabieg bardzo niszczy włosy, dlatego powinno się go przeprowadzać tylko w ekstremalnych sytuacjach. Należy wówczas koniecznie oddać się w ręce dobrego fryzjera i nie robić niczego na własną rękę.

W przypadku włosów cienkich, już zniszczonych i kruszących się, profesjonalny fryzjer powinien odmówić wykonania zabiegu.

Mając na uwadze przedstawione powyżej metody i konsekwencje, jakie niesie ze sobą trwała zmiana koloru, warto kilkakrotnie przemyśleć decyzję o koloryzacji, zanim sięgnie się po tubkę farby do włosów.

alat

Zobacz też:

Rozjaśnianie włosów: w domu i w salonie

Więcej o:
Copyright © Agora SA