Czym są dermokosmetyki?

Ocenia się, iż więcej niż 1/4 populacji ma problemy z alergiami skórnymi i nadwrażliwością skóry, co wynika m.in. z zanieczyszczenia środowiska. Dlatego na rynku pojawiły się dermokosmetyki.

Są to preparaty z pogranicza medycyny i kosmetyki. Określane mianem "kosmoceutyków", gdyż wykazują nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale także lecznicze . Mają za zadanie wspomagać leczenie różnorakich problemów dermatologicznych, choć z powodzeniem mogą być stosowane do zdrowej skóry.

Proces produkcji dermokosmetyków odbywa się w sterylnych warunkach jest bardzo zbliżony do ścisłej procedury, jakiej podlega wytwarzanie leków. Do współpracy przy powstawaniu tego rodzaju specyfików zaangażowani są lekarze dermatolodzy, chemicy i kosmetolodzy.

Czy różnią się dermokosmetyki od "zwykłych" kremów?

Przede wszystkim składem. To kosmetyki hipoalergiczne , pozbawione substancji, mogących powodować reakcje alergiczne skóry (np. środków zapachowych, barwiących, olejków eterycznych). Ponadto, w ich składzie znajdują się wyższe stężenia składników bioaktwnych, aniżeli w kremach z drogerii.

Zawierają minimalną ilość konserwantów. Zwykle ich skład opiera się na wodzie termalnej , która obfituje w oligoelementy, tj. cynk, żelazo, selen czy mangan.

Ponadto (w zależności od rodzaju kremu) zawierają witaminy A, C, E - antyoksydanty, wit. z grupy B, lipidy (dla skóry atopowej), substancje roślinne, np. zieloną herbatę, aloes, oczar wirginijski, żeńszeń, jeżówkę, soję czy miłorząb japoński etc.

Składniki zawarte w dermokosmetykach mają działanie łagodzące , przeciwzapalne, nawilżające oraz uspokajające skórę wrażliwą . Przeznaczone są do pielęgnacji i wspomagania leczenia ściśle określonych problemów skórnych.

Dermokosmetyki doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry z następującymi dolegliwościami:

- skóra bardzo wrażliwa, sucha

- skóra dotknięta różnymi postaciami trądziku (pospolity, różowaty)

- atopowe zapalenie skóry

- skóra z przebarwieniami pigmentacyjnymi (działanie rozjaśniające)

- cera naczynkowa (działanie uszczelniające naczynia)

- skóra z problemem łuszczycy, łupieżu

Ponadto, ten rodzaj kosmetyków z powodzeniem może być stosowany do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt oraz kobiet w ciąży (nie występuje ryzyko podrażnień). Warto po nie sięgnąć w celu ochrony skóry przed starzeniem , a także stosować dermokosmetyki fotoochronne (na co dzień i przed wyjściem na plażę).

Warto być uważnym przed zakupem specyfiku, reklamowanego jako dermokosmetyk. Niektóre firmy wykorzystują to określenie jako chwyt marketingowy, zaś za oferowanymi przez nie produktami, nie kryje się nic poza zwykłym kremem. 

Dermokosmetyki dostępne są przede wszystkim w aptekach, ale też niektórych drogeriach.

Producenci, mający w swojej ofercie linie dermokosmetyków to m.in.: Nanobase, Avene, Nuxe, Pharmaceris, SVR, La Roche Posay, Iwostin, Dermika.

alat

Zobacz też:

Fotouczulanie: leki a słońce

 Czytaj w Znam.to: Puder Inglota - aksamit w puderniczce

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.