Jak dobrać odpowiedni odcień podkładu?

Większość Polek ma problemy z dopasowaniem właściwego odcienia podkładu. Firmy kosmetyczne często niejako nie dostrzegają kluczowego problemu: przeważająca grupa kobiet ma jasną i bardzo jasną karnację, cera brzoskwiniowa jest rzadkością.

Producenci oferują zwykle palety zaledwie kilku odcieni, zwykle zbyt ciemnych, a jeśli jasnych, to w odcieniu różu (który de facto też niewielu z nas pasuje).

W związku z tym, jesteśmy zmuszone latami szukać podkładu idealnego. Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się zakup dwóch buteleczek tego samego fluidu (gdy konsystencja i efekt krycia nam odpowiada), w odcieniu jaśniejszym i ciemniejszym.

Wówczas możemy mieszać podkłady w dowolnych proporcjach, co powinno pomóc w uzyskaniu odcienia zbliżonego do naturalnej karnacji.

Warto pamiętać o kilku zasadach :

- Najlepiej byłoby postarać się o próbki kilku odcieni podkładu, który zamierzasz kupić. Wówczas masz możliwość nałożenia ich w domu, sprawdzenia odcienia w świetle dziennym i przetestowania trwałości, stopnia krycia oraz utlenienia podkładu w ciągu dnia.

Niestety, możliwość otrzymania próbki pojawia się dość rzadko i dotyczy zwykle tylko podkładów z wyższej półki cenowej.

- Wybierając się po zakup nowego podkładu, należy pamiętać o zmyciu makijażu. Niemożliwe jest dopasowanie właściwego odcienia, gdy nasza skóra pokryta jest jakimkolwiek fluidem czy pudrem.

- Podkład wypróbowujemy zawsze na linii żuchwy , nie zaś na przegubie dłoni (skóra w tym miejscu ma inny odcień niż na twarzy). Dzięki temu zobaczysz także, czy wybrany podkład nie kontrastuje z odcieniem skóry szyi.

- Po nałożeniu kilku odcieni (pasków) fluidu na okolice żuchwy, wychodzimy z lusterkiem na światło dzienne i sprawdzamy, który odcień jest najbardziej zbliżony do naszej naturalnej karnacji.

Należy pamiętać, że sztuczne światło w drogeriach (białe lub żółte), "przekłamuje kolor" i nigdy nie dopasujmy właściwego odcienia przy takim oświetleniu.

- Bezwzględnie obowiązuje zasada : podkład powinien idealnie stapiać się ze skórą lub być o ton jaśniejszy (utleni się w ciągu dnia, przez co i tak stanie się ciemniejszy).

Ponadto, zbyt jasny odcień można lekko ożywić odrobiną różu czy pudru brązującego, natomiast efekt "pomarańczowej maski" na twarzy można zlikwidować jedynie poprzez zmycie całego makijażu.

- Oceń, jaki jest dominujący koloryt Twojej cery: żółty (ciepły) czy różowy (chłodny). Dobierz fluid z odpowiednim pigmentem. Częstym błędem jest stosowanie podkładu w żółtym odcieniu do cery różowej.

Na temat rodzajów podkładów oraz ich dopasowywaniu do różnych typów i potrzeb skóry (tłustej, suchej, naczynkowej, potrądzikowej), przeczytacie w następnym artykule.

alat

Więcej o:
Copyright © Agora SA