Podkłady: dopasuj rodzaj do typu i potrzeb skóry

Dla ułatwienia Wam poruszania się w drogeryjnym gąszczu, przedstawiamy podstawowe rodzaje podkładów i zasady doboru konsystencji oraz właściwości do typu skóry.

Rodzaje podkładów

- Krem tonujący (koloryzujący)

Właściwie trudno nazwać go podkładem, ponieważ nie ma żadnych właściwości kryjących. Służy jedynie wyrównaniu i ożywieniu kolorytu skóry. Jest bardzo lekki i nie tworzy efektu maski na twarzy. Ma właściwości nawilżające i często zawiera filtry przeciwsłoneczne. Stanowi doskonałą alternatywę na lato, ale tylko dla kobiet o gładkiej skórze bez wyprysków i większych niedoskonałości.

np. krem tonujący Bioderma Photoderm, krem OLAY Total Effects Słoneczna Cera

- Podkład rozświetlający

Ma dość lekką formułę. Zawiera cząsteczki odbijające światło,co sprawia, że cera wydaje się być bardziej gładka i promienna. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób mających cerę bez problemów (wypryski, rozszerzone naczynka), które potrzebują wizualnego ożywienia zmęczonej, poszarzałej skóry i optycznego wygładzenia drobnych zmarszczek. Nie nadaje się do cery przetłuszczającej się.

np. Gentle Light Makeup, Clinique; AA Jedwabisty Podkład Rozświetlający

- Podkład liftingujący

Sprawdza się w przypadku cery dojrzałej. Ma właściwości napinające i ujędrniające skórę, dzięki czemu zmarszczki ulegają wygładzeniu. Zapewnia minimalne krycie.

 np. L'Oreal Visible Lift+ , Gosh Lift Me Up

- Podkład matujący

To szeroka gama kosmetyków. Podkład matujący może mieć formę musu (dość lekką) lub gęstą, kremową lub półpłynną (mocno kryjący). Przeznaczony jest dla cery ze skłonnością do przetłuszczania się, trądzikowej i potrądzikowej. Zawiera mikrogąbeczki, pochłaniające nadmiar sebum a często także substancje antybakteryjne, wspomagające walkę z wypryskami.

np. Maybelline Dream Matte Mousse Foundation; Lirene DermoNature Matte; Clinique Stay-True Makeup

- Podkład dopasowujący się do karnacji

Zawiera pigmenty, które dostosowują się do indywidualnego koloru skóry. Dzięki drobnym cząsteczkom  wtapia się w skórę i ją ujednolica. 

np. Max Factor Colour Adapt, L'Oreal True Match

- Podkład korygujący

Pomaga zamaskować nawet wyraźne niedoskonałości skóry (przebarwienia potrądzikowej, wypryski, rozszerzone naczynka). Ma zwykle gęstą konsystencję.

np. Vichy Dermablend, Unifiance La Roche Posay

- Podkład kryjąco-matujący o przedłużonej trwałości

Do tej grupy należą podkłady zawierające np. silikony, które tworzą na skórze mikrosiateczkę, która ukrywa niedoskonałości cery i przedłuża trwałość makijażu (nie ulegają ścieraniu, raczej nie brudzą ubrań). Tego rodzaju podkłady wymagają wprawy w nakładaniu, gdyż szybko zastygają i nie można ich potem rozetrzeć ani zrobić poprawki. 

Podkłady  kryjące o przedłużonej trwałości powinno się stosować raczej na specjalne okazje, bo używane na co dzień mogą wysuszać cerę.

np. Revlon Colorstay, Max Factor Lasting Performance

- Podkłady mineralne

Coraz bardziej popularne. Zapewniają niewielki lub silny stopień krycia, w zależności od liczby nałożonych warstw. Ich cechą charakterystyczną jest zawartość naturalnych minerałów, np. cynku, magnezu itp., które mają bardzo korzystny wpływ na skórę (np. cynk działa leczniczo na skórę trądzikową). Mogą być stosowane nawet przez osoby z różnymi problemami dermatologicznymi lub o bardzo wrażliwej cerze.

Podkłady mineralne są wyjątkowo trwałe i wyglądają bardzo naturalnie. W żadnym razie nie zatykają porów. Nakłada się je specjalną techniką wcierania  przy pomocy odpowiedniego pędzelka.

Więcej na ich temat przeczytasz w odrębnym artykule .

np. podkład mineralny Everyday Minerals; Podkład Mineralny Lasting Finish Rimmel

O czym warto pamiętać?

Większość producentów oferuje podkłady, łączące kilka właściwości (np. rozświetlająco-liftingujące, matująco-nawilżające itp.).

Należy pamiętać, że dla młodej cery ze skłonnością do zmian trądzikowych przeznaczone są podkłady beztłuszczowe, nie powodujące zatykania porów, zaś cera sucha wymaga bogatej, cięższej konsystencji.

Czekamy na spostrzeżenia, dotyczące doświadczeń w stosowaniu różnych rodzajów podkładów oraz Wasze ulubione typy!

alat

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.