Podrażnienia i wrastanie włosków po depilacji

Czerwone kropeczki, które opanowują całe nogi tuż po depilacji to powszechny problem. Wrastające włoski zdarzają się rzadziej, ale są znacznie trudniejsze do zwalczenia. Proponujemy kilka prostych pomysłów pomocnych w niwelowaniu tych defektów.

Podrażnienia

Maszynka : Aby uniknąć podrażnień powstałych po goleniu maszynką zawsze przed użyciem należy ją zdezynfekować spirytusem salicylowym.

Konieczne też jest jej częste zmienianie (ok. 4-5 maszynek w miesiącu) lub wymiana ostrzy (w tych, które służą do wielokrotnego użycia). Golenie skóry przy pomocy tępej maszynki powoduje dodatkowe podrażnienia.

Ponadto, nigdy nie wykonuj tzw. golenia na sucho lub przy użyciu mydła. Koniecznie stosuj przeznaczoną do tego piankę lub krem (np. Veet, Tanita).

Depilator : Jeśli jesteś zwolenniczką depilatora elektrycznego, przed rozpoczęciem depilacji weź letnią, nie zaś gorącą kąpiel i zakończ ją chłodnym prysznicem. Rozgrzana skóra łatwiej ulega podrażnieniom, a rozszerzone naczynka szybciej pękają. Chłód natomiast zamyka je i zmniejsza odczuwanie bólu.

Plastry woskowe : Wszystkie rodzaje depilacji wymagają uprzedniego umycia i osuszenia skóry. Nie może być ona posmarowana jakimkolwiek kremem czy balsamem. W przeciwnym razie efekt depilacji będzie niezadowalający, zaś podrażnienie skóry - pewne.

Krem do depilacji : Preparaty tego rodzaju zawierają substancje chemiczne, które mają za zadanie rozpuszczać keratynę - podstawowy budulec włosa. Niestety, podrażnienia zdarzają się bardzo często. Są wynikiem oddziaływania na skórę silnie działających składników chemicznych.

Pamiętaj, by nie przetrzymywać kremu na skórze. Im krócej, tym mniejsze ryzyko podrażnienia.

W sytuacji powstania podrażnień podepilacyjnych możesz sięgnąć po tradycyjny D-Panthenol lub maść Alantan. Preparaty te mają właściwości łagodzące, pomogą zredukować zaczerwienienia.

Wrastające włoski

Problem wrastania pojawia się czasem u osób stosujących depilatory elektryczne i plastry woskowe. Wynika z tego, że część włosów podczas depilacji nie jest usuwana wraz z cebulką a tylko urywana tuż pod skórą. Powoduje to czasem zmianę kierunku wzrostu włosa, który nie przebija się przez naskórek i wrasta w głąb skóry.

Wówczas powstaje stan zapalny wokół mieszka włosowego i widoczna wypukłość lub czerwona plamka na skórze. W takiej sytuacji włos należy wyciągnąć za pomocą zdezynfekowanej igły po uprzednim przetarciu spirytusem także miejsca jego wrośnięcia.

Przy wielokrotnym "wyciskaniu" włosów dochodzi do mikrowylewów pod skórą i powstania wielu ciemnych plamek/przebarwień. W ich usunięciu pomogą częste peelingi (nawet codzienne), ochrona przed słońcem (pogłębia przebarwienia), nawilżanie skóry np. przy użyciu maści mocznikowej (np. Cerkoderm, maść mocznikowa 15% z kwasami AHA). Kuracja trwa jednak długo i wymaga cierpliwości.

Kiedy nie możemy same poradzić sobie z przebarwieniami po wrośniętych włoskach, warto udać się po poradę do dermatologa. Może zaproponować smarowanie problemowych miejsc maścią sterydową, a po zakończeniu kuracji kremem typu Skinoren (lek stosowany tradycyjnie przy leczeniu trądziku; działa przeciwbakteryjnie, wspomaga gojenie i walkę z przebarwieniami ).

Zapobiegaj, zamiast leczyć

Zapobiec wrastaniu włosków można poprzez regularne złuszczanie naskórka przy użyciu peelingu lub szorstkiej gąbki. Ponadto, należy stosować balsamy nawilżające i zmiękczające po to, by włos mógł przebić się przez skórę (twardy, szorstki naskórek z zalegającą martwą warstwą rogową sprzyja wrastaniu włosków).

W sytuacji, gdy żadne środki nie pomagają w walce z wrastaniem, najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi depilacji laserowej . Jest to bardzo kosztowny zabieg i wymaga kilkakrotnego powtórzenia. Więcej na ten temat w innym artykule

alat

Zadbaj o ciało: przydatne triki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.