Dieta kopenhaska: ideał czy pomyłka?

Niegdyś traktowana jako "ostatnia deska ratunku" przez osoby mające problem z nadwagą i ulubiona "dieta cud" amatorek szybkiej utraty kilogramów.

Kilka lat temu uznawana była za wzorcową "dietę cud". Od początku wzbudzała kontrowersje tym większe, że - jak głosiła plotka - została opracowana przez lekarzy (z jednego z kopenhaskich szpitali, stąd nazwa).

Jest jedną z najbardziej restrykcyjnych diet, dostarcza organizmowi tak niewielką dawkę energii, że odradza się jej podejmowania osobom pracującym. Jej główną zaletą jest krótki okres stosowania (13 dni) i szybki efekt (utrata 3-7 kilogramów). Należy dodać, że efekty jej działania trwają po zakończeniu, ponieważ prowadzi ona do zmiany nawyków żywieniowych. Przede wszystkim uczy niepodjadania między posiłkami, wytwarza nawyk picia dużych ilości wody mineralnej i znacząco redukuje apetyt na słodycze.

Z wymienionych powodów ryzyko efektu jo jo zmniejsza się. Wydawałoby się więc, iż jest to dieta idealna. Niestety nie. Brak jakiegokolwiek porannego posiłku, którego substytutem jest jedynie kawa z cukrem powoduje, że po 3-4 dniu u wielu osób pojawiają się poranne mdłości i zawroty głowy.

Ubogie w kalorie posiłki i niedostatek witamin oraz soli mineralnych powodują, że osoba stosująca tę dietę już po kliku dniach czuje wyraźne osłabienie i często nie jest w stanie normalnie funkcjonować w pracy czy na uczelni. Uprawianie aktywności fizycznej staje się bardzo trudne, gdyż organizmowi brakuje energii.

Na forach internetowych można znaleźć wiele wypowiedzi, opisujących efekty uboczne diety kopenhaskiej, tj. wypadanie włosów, bladość i wysuszenie skóry, kołatanie serca, ciągłe uczucie zimna i senność. To tylko przykłady. Poza tym, okazuje się, że efekt utraty wagi nie jest tak spektakularny , jak można byłoby oczekiwać (przeciętnie 3-4 kilogramy) tym bardziej, że duża część tego spadku wagi wynika z utraty wody, a nie samego tłuszczu, zaś zrzucone kilogramy szybko powracają.

Zdecydowana większość środowiska lekarskiego opowiada się przeciwko diecie kopenhaskiej, podkreślając, że jest ona wycieńczająca dla organizmu i może być niebezpieczna dla zdrowia, nie wspominając już o negatywnym wpływie na urodę.

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu tej diety warto stworzyć bilans zysków i strat i rozważyć wybór innej, która potrwa dłużej, ale będzie znacznie bardziej racjonalna, przyjemniejsza w stosowaniu, a jej skutki długotrwałe.

Dieta kopenhaska (opis i zasady stosowania)

"Lunch i obiad można zmieniać nawzajem, jeśli będzie to miało miejsce tego samego dnia. Dieta zmierza do zmiany przemiany materii, co prowadzi do tego, że po 13 dniu możesz jeść normalnie bez obaw tycia przez pierwsze dwa lata. Jeżeli dietę przeprowadzisz rygorystycznie, zgubisz nadmiar tłuszczu (7-20 kg). Kurację przeprowadza się 13 dni i ani jeden dzień więcej ani mniej.

Jeżeli podczas kuracji wypijesz lampkę wina, piwo, zjesz słodycze albo żujesz gumę do żucia, jesz dodatkowe jedzenie, to przerywasz kurację od razu i w związku z tym ginie efekt. Jeżeli kurację przerwiesz przed upływem 6 dni, możesz ją powtórzyć od nowa po 3 miesiącach. Jeżeli kurację przeprowadziło się punkt po punkcie we wszystkim, nie można jej absolutnie powtórzyć szybciej niż po roku. Zaleca się jednak, aby kurację powtórzyć po 2 latach (jeśli to potrzebne). Ze względu na długość kuracji jest ją trudno zaplanować, należy się upewnić czy w tym czasie nie jesteśmy zaproszeni do znajomych na urodziny czy inne przyjęcie."

Jeśli jesteś głodny - wypij szklankę wody. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie!!!

DZIEŃ 1, 8

Śniadanie:1 kubek kawy, 1 kostka cukru Lunch:2 jajka na twardo, gotowany szpinak, 1 pomidor Obiad:1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną

DZIEŃ 2, 9

Śniadanie: 1 kubek kawy, 1 kostka cukru Lunch: 1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną Obiad: 1 plaster szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

DZIEŃ 3, 10

Śniadanie: 1 kubek kawy, 1 kostka cukru, 1 grzanka Lunch: gotowany szpinak, 1 świeży owoc, 1 pomidor Obiad: 1 plaster szynki, 2gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną

DZIEŃ 4, 11

Śniadanie: 1 kubek kawy, 1 kostka cukru, Lunch: tarta marchewka, jajko na twardo, twarożek naturalny Obiad: sałatka owocowa, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

DZIEŃ 5, 12

Śniadanie: duża tarta marchew z cytryną Lunch: duża chuda ryba Obiad: 1 befsztyk, sałata i brokuły

DZIEŃ 6, 13

Śniadanie: kubek czarnej kawy, kostka cukru Lunch: kurczak, sałata z olejem i cytryną Obiad: 2 jajka na twardo, duża marchewka

DZIEŃ 7

Śniadanie: kubek herbaty bez cukru Lunch: kawałek chudego grillowanego mięsa Obiad: NIC

źródło: twojadieta.info

alat

Zobacz też:

Płaski brzuch na już, czyli "szóstka Weidera"

Czytaj w Znam.to: Max Factor False Lash Effect

Więcej o:
Copyright © Agora SA