Termin ważności kosmetyków

Data ważności oznaczona na opakowaniu przestaje obowiązywać zaraz po otwarciu kosmetyku. Jak długo można więc stosować fluid, krem czy szminkę? Oto kilka porad.

Termin ważności kosmetyku zamieszczony na jego opakowaniu ma istotne znaczenie, podobnie jak końcowa data przydatności do spożycia produktów żywnościowych. Mimo to, rzadko zwracamy uwagę na ten element przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jeśli kupujemy kosmetyki w tzw. pewnych miejscach (jak np. popularne sieci drogerii, supermarketów, perfumerii) zwykle nie musimy martwić o to, czy dany produkt jest "świeży". Jednak zaopatrując się w osiedlowych sklepikach czy przez internet warto zwracać większą uwagę na termin ważności.

Wszelkie bazary należy od razu skreślić z listy, gdyż kosmetyki są tam przechowywane w nieodpowiedni sposób (na słońcu, w wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze etc.) i psują się znacznie szybciej, niż wskazywałaby na to data ważności na opakowaniu.

Warto zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt, którą często pomijamy. Po zakupie i otwarciu słoiczka z kremem, maskary, fluidu, błyszczyka itp. termin ważności umieszczony przez producenta w formie daty na opakowaniu przestaje obowiązywać ! Nowym wyznacznikiem przydatności staje się wówczas symbol otwartego słoiczka (widniejący na opakowaniu kremu) z cyfrą oraz literą M zamieszczonymi pośrodku, np. 6M . Cyfra oznacza liczbę miesięcy - okres przydatności kosmetyku po jego otwarciu .

Dlaczego termin przydatności ma tak duże znaczenie?

Wyschnięta maskara spowoduje trudności w wytuszowaniu rzęs i nietrwały efekt makijażu, ale może też wywołać łzawienie oczu. Przeterminowany krem natomiast może wywołać ostrą reakcję alergiczną skóry (wysypkę, silne zaczerwienienie) lub wypryski. Dzieje się tak m.in. dlatego, że po upływie określonego przez producenta terminu, konserwanty zawarte w kosmetykach przestają działać i rozpoczyna się rozkład substancji tworzących produkt (np. w kremie oddziela się warstwa tłuszczowa od wodnej - pojawiają się kropelki wody na powierzchni kremu).

Jakie znaczenie mają warunki przechowywania?

Wilgoć, zbyt wysoka temperatura, wystawienie na światło słoneczne, nadmierny dostęp powietrza, często powodują psucie się kosmetyków znacznie wcześniej, aniżeli wskazuje to data ważności.

Kremy i balsamy : W przypadku kremów niezwykle ważne jest, by do minimum ograniczyć dostęp bakterii do wnętrza słoiczka, gdyż powodują one szybsze psucie się kosmetyku. Dlatego najlepiej nabierać krem za pomocą szpatułki , a nie bezpośrednio palcem. Dobrze jest wybierać kremy w tubkach, a najlepiej z aplikatorem, które nie tylko nie dopuszczają bakterii do wnętrza, ale też minimalizują kontakt preparatu z powietrzem. Kremy są stosunkowo najmniej trwałe w porównaniu do innych kosmetyków, należy zużyć je zwykle w ciągu 6 miesięcy od otwarcia.

Uwaga! Niektóre kremy, np. te z kolagenem, należy przechowywać w lodówce. Nie wolno dopuszczać, by kosmetyki leżały na słońcu, w miejscach takich jak parapet (np. lakier do paznokci wówczas zgęstnieje).

Maskary : Jeśli chodzi o tusze do rzęs, trzeba uważać, by nie "wpompowywać" powietrza do wnętrza opakowania przy wkładaniu szczoteczki. Najlepiej jest ją "wkręcać" stopniowo, niż wciskać jednym ruchem, powodują tym samym szybsze wysychanie tuszu. Maskara powinna przetrwać w dobrym stanie od 3-6 miesięcy od jej otwarcia, potem należy wymienić ją na nową.

Cienie, pudry sypkie, róże : Są najbardziej trwałe. Można używać ich po otwarciu nawet ponad rok, o ile nie dostanie się do nich wilgoć (wtedy grudkują się i trudno je nałożyć).

Szminki : Mogą być przechowywane do 2 lat . Zmiana koloru, konsystencji (szminka staje się zbyt miękka), to sygnał by zastąpić kosmetyk nowym nabytkiem.

Fluidy : Ze względu na zawartość tłuszczu dość szybko ulegają zepsuciu. Najmniej trwałe są podkłady w słoiczkach z szeroką szyjką i bez aplikatora (mniej niż 3 miesiące), ponieważ dostaje się do nich najwięcej powietrza i drobnoustrojów. Fluid, podobnie jak krem, najlepiej wyjmować z opakowania za pomocą aplikatora, by do wnętrza opakowania nie przedostawały się bakterie. Przeciętna trwałość podkładu to 3-6 miesięcy .

Rady ogólne :

- Należy unikać przechowywania kosmetyków w łazience , gdzie panuje wilgoć i wysoka temperatura

- Kremy warto kupować w mniejszych opakowaniach, by zdążyć je zużyć przed upływem terminu ważności

- Mało trwałych kosmetyków (np. kremów, fluidów) nie warto kupować "na zapas"

- Jak ognia należy unikać nabywania kosmetyków na bazarach i z innych "niepewnych źródeł"

- Akcesoria, za pomocą których nakładamy makijaż (puszki, pędzle, gąbeczki itp.) powinny być regularnie czyszczone (w przeciwnym razie stają się siedliskiem bakterii, które przenosimy do kosmetyków)

alat

Zobacz też:

Sposoby czyszczenia pędzli do makijażu

Czytaj w Znam.to: Pomysł na makijaż na chrzciny

Więcej o:
Copyright © Agora SA