Pielęgnacja stóp zimą

Stopy zimą narażone są na znaczne zmiany temperatur, łatwo o zmarznięcie czy ich przemoczenie, zaś po wejściu do pomieszczenia (cały dzień w biurze) - nietrudno przegrzać je w zimowych butach.

Zimno, zimno...

Podstawową przyczyną przemarzania stóp jest oczywiście noszenie nieodpowiedniego obuwia, np. butów bez ocieplenia ze sztucznych tworzyw (skóra znacznie lepiej chroni przez zimnem). Ponadto, zbyt ciasne obuwie o wąskich czubkach sprzyjają marznięciu stóp, gdyż powodują niedokrwienie. Osoby, mające słabe krążenie obwodowe ("zimny" nos, dłonie, stopy), powinny dodatkowo zakładać skarpetki lub wkładki termiczne zwłaszcza, gdy wybierając się na długi, zimowy spacer. Warto także masować stopy, np. przy okazji wcierania w nie kremu odżywczego . Dzięki temu nie tylko pobudzamy receptory, odpowiedzialne dla wiele funkcji organizmu, ale też poprawiamy krążenie.

Kiedy zdarzy się, że przemarzną nam wcześniej przemoczone stopy trzeba po powrocie do domu jak najszybciej zafundować im kąpiel zaczynając od chłodnej (!) wody i stopniowo zwiększając temperaturę. Jest to zabieg, który pomoże przywrócić prawidłowe krążenie. Po kąpieli stopy należy nasmarować kremem i założyć bawełniane skarpetki . Dodatkowo, warto wypić gorącą herbatę wzbogaconą np. o rozgrzewający imbir.

Zbyt ciepło

Przegrzanie następuje często, gdy kozaki otulają nasze nogi przez cały dzień w pracy. W takiej sytuacji dochodzi do nadmiernego pocenia stóp , bardzo łatwo o rozwinięcie się infekcji, np. grzybicy, szybszego rogowacenia naskórka (zgrubienia), a także przesuszenia i pękania skóry.

Wskazówki pielęgnacyjne :

- Stóp nie należy myć w gorącej wodzie (wysoka temperatura zwiększa potliwość). Najlepiej stosować letnie kąpiele i spłukiwać stopy chłodną wodą (hamuje nadmierne pocenie).

- Po każdej kąpieli czy wyjściu z basenu należy dokładnie osuszyć stopy. Założenie skarpetek nawet na lekko wilgotną skórę sprzyja rozwojowi grzybicy.

- Zimą dobrze jest stosować przeciwpotowe wkładki do butów lub zasypki z talkiem. Warto wypróbować także antyperspiracyjne dezodoranty przeznaczone do odświeżania wnętrza obuwia oraz ich wersję bezpośrednio do stosowania na stopy. Zmniejszają one wydzielanie potu, działają bakterio- i grzybobójczo, zapobiegając nieprzyjemnemu zapachowi.

Półwkładki przeciwpotowe, dostępne w sklepach obuwnicznych (kosztują kilka złotych)

- W okresie zimowym skóra stóp ma większą tendencję nadmiernego rogowacenia i narastania zgrubień. Dlatego też koniecznym zabiegiem jest ścieranie martwej warstwy naskórka za pomocą pumeksu lub tarki. W przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko nieestetyczny wygląd stóp, ale też bolesne pękanie skóry.

- Codziennie po kąpieli należy wmasowywać w stopy krem nawilżająco-regenerujący. Tego rodzaju preparaty mają za zadanie zmiękczyć naskórek oraz zabezpieczyć suchością i pękaniem . Bardzo skuteczne są preparaty zawierające wysokie stężenia mocznika .

       1.      2.

1. Propodia, Krem złuszczająco-zmiękczający z mocznikiem, ok. 17 zł/40 ml; 2. SVR Xerial 30, Krem na bazie mocznika, ok. 40 zł/50 ml

alat

Zobacz też:

Problem: suche i pękające pięty

Czytaj w Znam.to: Niezła alternatywa dla zasypek

Więcej o:
Copyright © Agora SA