Zdaniem eksperta: Jak zatrzymać upływ czasu?

Starzenie się skóry jest procesem, który można spowolnić, a czasem nawet odwrócić jego skutki.  Dr Agnieszka Bliżanowska, zajmująca się dermatologią estetyczną wyjaśnia, jakie zabiegi będą w tym najbardziej pomocne.

Na to, jak będziemy wyglądały na starość pracujemy całe życie. Co prawda nie mamy wpływu na geny, ale na prowadzony tryb życia, aktywność fizyczną, nawyki żywieniowe, stosowane używki, pielęgnację skóry - już tak. Kiedy czas przestaje być sprzymierzeńcem, naprzeciw pragnieniom kobiet , które chcą zachować młody wygląd, wychodzi medycyna estetyczna.

Opracuj menu dla Twojej skóry

Do czynników, które przyśpieszają bieg zegara z napisem ,"wiek biologiczny skóry" należy dodać ogólny stan zdrowia, spadek poziomu estrogenów, wahania masy ciała oraz promieniowanie UVA i UVB. Wszystko to sprawia, że starzenie nie dość, że jest procesem złożonym, to u każdego przebiega trochę inaczej. Jeżeli chcemy mu skutecznie przeciwdziałać możemy zdecydować się na kurację odmładzającą opracowaną przez fachowca.

- Najlepsze menu dla starzejącej się skóry? Zabiegi dedykowane poszczególnym problemom skóry dojrzałej, właściwie skomponowane i zaplanowane w realnym czasie - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm z Wrocławia.

Na czym polega starzenie się skóry?

Starzenie to utrata zdolności organizmu do samoodnowy . Z czasem nagromadzenie uszkodzeń wewnątrzkomórkowych skóry przerasta jej zdolności do regeneracji.

- To dlatego że spada metabolizm komórkowy i maleje liczba komórek zawierających czynniki wzrostu, które odpowiadają za procesy autonaprawcze skóry - mówi dr Bliżanowska. - Ważne zatem, aby mimo starzenia się organizmu, zmobilizować komórki skóry do odnowy i dostarczyć im niezbędnych substancji odżywczych.

Rekomendowane zabiegi:

- Regeneris, który zmobilizuje skórę do odnowy i rewitalizacji na jej komórkowym poziomie. Zawiera czynniki wzrostu pozyskiwane z krwi pacjenta.

- Mezoterapia zarówno tradycyjna, jak i bezigłowa dostarczy skórze niezbędnych witamin, aminokwasów, składników mineralnych i koenzymów, które są niezbędne do syntezy kolagenu i elastyny.

Jędrna skóra = młoda skóra

Z wiekiem nie tylko zmniejsza się zdolność skóry do samoregeneracji, lecz także spada zawartość elastyny , kolagenu i kwasu hialuronowego. W efekcie pojawiają się drobne zmarszczki mimiczne i widoczniej zaznaczają głębokie fałdy i bruzdy.

- Włókna kolagenu można porównać do liny okrętowej - na początku silnie, zwarto skręconej, która z czasem zaczyna się rozluźniać i przecierać w niektórych miejscach - wyjaśnia dr Bliżanowska.

Rekomendowane zabiegi:

- Lifting termiczny , który dzięki światłu podczerwonemu długofalowo pobudza produkcję nowych włókien kolagenu i poprawia kondycję już istniejących.

- Kwas hialuronowy - stosowany samodzielnie jako wypełniacz lub w komplecie jako składnik koktajli odżywczych - pozwoli zlikwidować marsowe czoło, fałdy nosowo-wargowe i pionowe bruzdy w okolicy ust.

- Botoks od lat sprawdza się w walce ze zmarszczkami mimicznymi. Poprzez porażenie mięśni wygładza m.in. ,"kurze łapki", ,"lwią zmarszczkę" i ,"zmarszczki palacza".

Czy jest "piramida starości"?

Po 50. roku życia trwale zmienia się ułożenie tkanki tłuszczowej na ciele - ubywa jej na twarzy, zwłaszcza w okolicach skroni, policzków, kącików ust, a przybywa w "niższych" partiach ciała - na brzuchu, biodrach i udach.

Zapadają się okolice skroni i policzków, wyraźniej zaznacza "dolina łez" i fałdy nosowo-wargowe. W efekcie ,"opadania" powstaje tzw. piramida starości - trójkąt , którego masywna podstawa znajduje się w miejscu brody, a wierzchołek skierowany jest ku górze (u osób młodych trójkąt jest odwrócony : najszersze i najbardziej wypukłe miejsca znajdują się w rejonie policzków, zaś wierzchołek - na brodzie).

Zabiegi, które pomagają odwrócić piramidę starości

- Sculptra - to nowoczesny preparat podawany na zasadzie iniekcji, wykorzystujący właściwości kwasu polimlekowego. Doskonale pobudza produkcję kolagenu, ujędrnia i uelastycznia skórę.

- Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego przywracają objętość i pozwalają wymodelować kształt twarzy.

Jak zwalczyć przebarwienia?

- Przebarwienia są prawdziwym utrapieniem kobiet. Szacuje się, że ma je 30 % kobiet po trzydziestym roku życia i nawet 90% po pięćdziesiątce - mówi dr Agnieszka Bliżanowska.

Jest wiele przyczyn, dla których powstają, jednak przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony ultrafioletowej tylko nasila ich występowanie. Przebarwienia, w tym też plamy starcze, przybierają różne kolory - od jasnego brązu do prawie czarnego. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie i grzbietach dłoni.

Zabiegi skuteczne w walce z przebarwieniami:

- Peelingi chemiczne -  pozwalają zlikwidować przebarwienia, nawet jeśli powstały przed kilku laty. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele preparatów, w różnych stężeniach, które nie dość, że likwidują przebarwienia, to poprawiają kondycję skóry - pobudzają produkcję kolagenu, spłycają zmarszczki i nawilżają.

- Cosmelan i jego najnowsza odmiana - Dermamelan - to zabiegi, które dają efekty już po miesiącu, a przebiegają w dwóch fazach - najpierw w gabinecie aplikuje się maskę, potem pacjentka dostaje do stosowania w domu preparat wzmacniający efekty kuracji.

Dr Agnieszka Bliżanowska - założycielka Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu ze specjalizacją z dermatologii. Problemami dermatologii estetycznej zajmuje się od 2001 roku. Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Specjalizuje się w zaawansowanych technikach odmładzania skóry, nowoczesnej terapii trądziku i leczeniu łysienia.

Zobacz też:

Kwas hialuronowy: bezpieczny sposób na zmarszczki

Czytaj w Znam.to: Flossy Glossy kuszące usta

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.