Lula Look

Jak rozpoznać podróbki perfum?

Anna Szulc
29.03.2010
A A A Drukuj
Rynek zalewają perfumy, które z oryginalnością mają niewiele wspólnego. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku, a gdy się nimi popsikamy czar pryska i ogarnia nas zawód oraz złość. Jak uniknąć trefnego zakupu podpowiada Lula.

Era zakupów internetowych przyniosła wiele korzyści, ale i niebezpieczeństw. Sklepy mają możliwie niskie ceny, wybór jest ogromny, a zamówiony towar przychodzi prosto do naszego domu. Niestety, w przypadku perfum istnieje ryzyko zakupienia podróbki, a na zwrot kosztów często nie można liczyć.

Oto kilka porad, jak dobrze zrobić perfumiarskie zakupy w internecie, nie dając się zwieść pozorom okazji, która pachnie niczym odświeżacz:

- Przed zakupem zapoznaj się z zapachem - najlepiej w znanej perfumerii stacjonarnej lub za pomocą próbki. Dzięki temu unikniesz wydania pieniędzy na perfumy, które się tobie nie spodobają i będziesz potrafiła po woni i jej trwałości ocenić czy to produkt oryginalny.

- Gdy robisz zakupy w internecie, a nie masz w tym doświadczenia i nie chcesz podejmować ryzyka, unikaj portali aukcyjnych typu E-Bay czy Allegro, na których czyha wiele nieuczciwych sprzedawców, których, mimo wielu starań, nie uda się pracownikom stron wyłapać od razu.

- Nie kupuj na rynkach i bazarach.

- Jeśli to możliwe, zwróć uwagę na jakość wykonania - podróbki często mają inne atomizery, które się łatwo psują, psikają strumieniem, a nie mgiełką i zostaje na nich osad.

- Gdy wybierzesz formę sklepu internetowego, sprawdź czy prowadzi legalną działalność - jeżeli po zakupie otrzymasz rachunek, to wszystko powinno być w porządku - znaczy to, że sklep rozlicza się, jest zarejestrowany i działa zgodnie z prawem. Można z takim przedsiębiorstwem poprowadzić udaną transakcję.

 

Fot. Shutterstock

 

Jeśli decydujesz się na portale aukcyjne, pamiętaj:

- Najczęściej podrabianymi perfumami są te o maksymalnej pojemności - prawie zawsze od 75 do 100 ml. Chodzą słuchy, że nielegalne produkty zaczęto wypuszczać w mniejszych buteleczkach, by dalej móc skutecznie sprzedawać, jednak my nie spotkałyśmy się z potwierdzeniem tej informacji. Nie podrabia się także zestawów upominkowych i testerów.

- Wybieraj produkty w cenie niewiele niższej niż w stacjonarnych perfumeriach. Jeśli za 100ml buteleczkę konkretnego zapachu w Sephorze zapłaciłabyś 300 zł, a na Allegro jest on za 80-150 zł, to na pewno jest to podróbka. Różni sprzedawcy mają różne ceny, zdarzają się okazje, ale nie aż takie. Najlepiej wybierać zapachy maksymalnie 50-70 zł tańsze, niż standardowo - takie upusty są możliwe, dzięki dużej sprzedaży, a co za tym idzie zniżkom w hurtowniach oraz dzięki braku rachunków za wynajem pomieszczeń sklepowych.

- Kupuj tylko u zaufanych sprzedawców - dokładnie przejrzyj wszystkie komentarze. Zdarza się, że kontrahenci niesłusznie wystawiają pozytywne, które w swojej treści zawierają informację typu "Zapach wietrzeje i nie odpowiada oryginałowi, ale za taką cenę i tak się opłaca".

- Jeśli sprzedający ma od zera do 20, a nawet 30 komentarzy, nie ryzykuj! Być może dostał je od znajomych, albo za swoje zakupy. Niech nie kusi cię nawet cena w okolicach 50 zł - i tak nie będziesz używać zapachu, który niewiele ma wspólnego z pierwowzorem.

- Zwracaj uwagę na loga i wszelkie oznaczenia. Jakimś cudem nadal utrzymują się podróbki typu Colvin Klein zamiast Calvin Klein czy Guci zamiast Gucci.

- Wątpliwości możesz nabrać, jeśli sprzedawca przesadnie wykazuje się w opisywaniu pochodzenia towaru i jego oryginalności. Bujny tekst, kilkukrotnie zapewniający o uczciwości może oznaczać strach przed zdemaskowaniem.

- Sprzedawcy specjalizujący się w podróbkach wystawiają najczęściej kilka aukcji wieloprzedmiotowych. Całość oferty to produkty najbardziej popularne, co za tym idzie najbardziej chodliwe i podrabiane.

 

Fot. Shutterstock

 

Na koniec zwrot ku moralności i bezpieczeństwu:

Nie kupuj podróbek, bo tym samym wspierasz kradzież czyjejś własności intelektualnej. Ludzie pracujący dla wielkich marek naprawdę długo i sumiennie pracowali na to, byś mógł skorzystać z ich wiedzy i jej efektu końcowego - nie odbieraj im dochodu, na który zasługują.

Nie wspieraj rynku podróbek, którego motto to ilość. Produkty wykonane niskim kosztem i nielegalnie mogą zawierać bardzo szkodliwe substancje chemiczne i być niebezpieczne. Zdarzały się już takie przypadki, np. cała ciężarówka klapek dla dzieci z Chin. Produkt ten wydzielał intensywny zapach, przez który zwrócił uwagę służb. Okazało się, że klapki zawierały rakotwórcze i mutogenne substancje!

 

Na kolażu: Bvlgari Omnia Green Jade Woda toaletowa 40 ml, 137 zł (pachnij.pl); Chanel Allure Sensuelle Woda perfumowana spray 50 ml, 233 zł (pachnij.pl); Gucci By Gucci Woda perfumowana 50ml, 223 zł (pachnij.pl); Versace Medusa Woda perfumowana 100ml, 198 zł (pachnij.pl); Cacharel Noa Perle Woda perfumowana 100ml, 193 zł (pachnij.pl); Burberry Brit Women Woda perfumowana 100ml, 175 zł (pachnij.pl); Calvin Klein Euphoria Woda perfumowana 100ml, 192 zł (pachnij.pl); Yves Saint Laurent Cinema Woda toaletowa 90ml, 214 zł (pachnij.pl).

 

Anna Szulc

 

 

Neonowa wiosna w Twojej kosmetyczce

Fot. Shutterstock

Czytaj w Znam.to: Zapach dla kobiety, która wie, czego chce!

 

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (73)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 37 razy 31

  Douglas i Sephora strasznie zdzierają kasę, najlepiej faktycznie kupować przez internet, ale u zaufanych sprzedawców, którzy wystawiają rachunki.

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 35 razy 29

  Jeśli za 200 ml Fahrenheita chcą w Sephorze 485 zł, a w sieci około 300 zł to niestety znaczy to jedynie, że Sephora żeruje na fobiach podsycanych przez takie głupie teksty jak ten powyżej. Zdzierstwo jest tam niesamowite.

 • avatar

  pikanteria

  Oceniono 43 razy 27

  Och nie oszukujmy się! Wszyscy wiemy że astronomiczne ceny perfum oryginalnych nie są wynikiem ciężkiej pracy ani drogich składników tylko MARKI i SNOBIZMU! Te perfumy muszą tyle kosztować bo mają być ekskluzywne a to znaczy tyle samo co "dostępne dla wybranych". Jeśli ktoś chce wspierać podział społeczeństwa na tych których stać i tych których nie stać, to droga wolna, ale nie ma to nic wspólnego z płaceniem za rzeczywistą wartość!

 • avatar

  miya_ke

  Oceniono 26 razy 20

  " Allegro, na których czyha wiele nieuczciwych sprzedawców, których, mimo wielu starań, nie uda się pracownikom stron wyłapać od razu." Hahaha, dobry żart. Akurat Allegro to ma gdzieś, czy są na ich aukcjach podróbki sprzedawane, najważniejsza jest prowizja. nie będą przecież podcinać gałęzi, na której siedzą.

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 13 razy 13

  Ja się raz nacięłam na Allegro - na licytacji. Wyglądało to identycznie jak Chanel, ale tylko wyglądało ;)

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 16 razy 12

  #1 perfumerie maja taką marżę i tyle zarabiają, że do tej pory się zastanawiam co za niemądrzy ludzie tam kupują, #2 Super-Pharm i Rossmann to wiodący sprzedawcy perfum poza tymi ekskluzywnymi perfumeriami typu Douglas - oni nie mają dużej marży, maja mało produktów, ale zamawiają/sprzedają ich tyle, że ceny u hurtowników mają mega niskie.

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 11 razy 11

  Ja niestety złapałam się i kupiłam podróbkę Calvina Kleina Euphoria, wszystko pięknie ładnie, ale jak je powąchałam..podróbka jak nic. Wkurzyłam się strasznie, ale co mogłam zrobić? Ponad stówkę straciłam, ale teraz przynajmniej mam nauczkę, żeby nigdy nie kupować perfum na Allegro ;).

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 11 razy 11

  Najprościej nie kupować na Allegro - jest całe mnóstwo perfumerii - wystarczy wpisać w google. Można też wpisać "perfumeria {+ swoje miasto}" żeby oszczędzić na przesyłce. No i wtedy jest pewność, że oryginał.

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 10 razy 10

  Słyszałam od biegłych rewidentów badających bilans i RZiS sklepów takiech jak sefora, iż mają cholernie wysoka marżę na sprzedaży, ok. 115%. Nie dziwię sie, ze ceny tych samych perfum są tak drastycznie rózne. znajomy przywiozł mi Idylle (50 ml) ze Szwajcarii za 250 zł, a w Seforze kosztują powyżej 330 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX