Róża w kosmetyce

Kwiat, który jest znanym na całym świecie symbolem miłości, nadaje się nie tylko do obdarowywania bliskich. Świetnie sprawdza się jako aromat perfum i odżywczy składnik kosmetyków.

Woń róż jest jedną z najbardziej lubianych na całym świecie. Olejek różany jest bardzo drogim preparatem - by otrzymać kilogram trzeba przeprowadzić proces destylacji wodnej na tonie płatków! Choć drogi, olejek różany opłaca się wytwarzać, nie tylko ze względu na walory zapachowe, ale także wydajność produktu - wystarczy mikroskopijna jego ilość, by uzyskać pożądaną woń w kosmetykach czy perfumach. Stosuje się go jednak nie tylko dla walorów zapachowych. Olejek różany ma właściwości antyalergiczne, uspokajające i przeciwdepresyjne. Potrafi złagodzić bóle głowy i poparzoną skórę. Działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, a stosowany jako składnik kosmetyków potrafi ukoić cerę suchą, zmęczoną i wrażliwą oraz zmiękczyć ją, zregenerować i zrelaksować.

Woda różana uzyskana przy procesie destylacji często używana jest jako tonik do twarzy, który poprawia pH skóry, odświeża ją, nawilża, łagodzi podrażnienia i oznaki zmęczenia. Zawiera w sobie około 0,2-1,1% olejku eterycznego.

Najchętniej wykorzystywaną odmianą jest dzika róża , której w Polsce istnieje około 20 gatunków. Wykorzystuje się jej nasiona, owoce i kwiaty.

Owoce dzikiej róży zbiera się w sierpniu i wrześniu. Są one bogate zwłaszcza w witaminę C - mają jej 10%, ale także witaminy: A, B, P, K, E oraz karoten, garbniki, kwasy organiczne i flawonoidy. Szczególnie poleca się je w walce z przeziębieniem, przy problemie pękających naczynek krwionośnych oraz kamicy żółciowej i nerkowej. Jest pomocna także w czasie narażenia na dużą ilość stresu, brak snu oraz przy biegunkach. Z owoców dzikiej róży można pozyskać olej, który nadaje się do leczenia stanów zapalnych skóry, oparzeń i trudno gojących ran.

Róża ma bardzo wszechstronne właściwości kosmetyczne . Oprócz wymienionych wyżej potrafi doskonale nawilżać skórę, stymuluje syntezę kolagenu. Kwasy owocowe przyczyniają się do zmniejszenia zmian trądzikowych, poprawienia stanu i wyglądu skóry tłustej oraz utrzymania optymalnego poziomu nawilżenia. Dodatkowo, mieszanina witaminy A i kwasu askorbinowego rozjaśnia skórę i zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych.

Róża w kosmetyceRóża w kosmetyce Fot. Shutterstock

Anna Szulc

Waga błonnika

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.