Pielęgnacja dłoni - zabiegi parafinowe

Często mówi się o pielęgnacji twarzy, włosów oraz całego ciała. Jednocześnie zapominając o pielęgnacji dłoni. Jest to zabieg wielce niedoceniany, a równie ważny!

Dłonie są częścią ciała, która jest najbardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. Mówimy o chlorowanej wodzie, detergentach, substancjach chemicznych, oraz czynnikach atmosferycznych.

Skóra dłoni pozbawiona jest praktycznie gruczołów łojowych , ma również bardzo cienką tkankę tłuszczową . Elementy te prowadzą do jej szybkiego starzenia się.

Zarówno wszelkie prace domowe, jak i często zawodowe niszczą nasze dłonie. Można je chronić używając rękawiczek oraz stosując kremy ochronne .

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny możemy wykonać same, natomiast raz na jakiś czas warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego.

DłonieDłonie Fot. Shutterstock

1) Zastosowanie peelingu . Możemy użyć gotowych preparatów lub sporządzić sobie go same. Najprostszy do zrobienia a jednocześnie bardzo skuteczny jest peeling cukrowy . Peeling cukrowy przygotowujemy poprzez dodanie "czubatej" łyżki cukru do 100 ml oleju z oliwek (trochę mniej niż pół szklanki). Zamiast oleju z oliwek możemy użyć zwykłego oleju rzepakowego. Doskonała jest mieszanka oleju rzepakowego i oleju z pestek z winogron w proporcji 2:1. Tak przygotowany peeling nanosimy na wierzch dłoni a następnie wykonujemy masaż . Po kilku do kilkunastu minutach zmywamy peeling ciepłą wodą raczej bez użycia mydła lub stosując bardzo delikatne.

2) wykonanie masażu ,

3) Położenie substancji pielęgnacyjnej, najlepiej, by zawierała składniki czynne . Bardzo ważne jest aby użyć kosmetyku, który był już przez nas sprawdzony i nie spowodował u nas uczulenia. Kąpiel parafinowa powoduję że skóra wchłonie znacznie większą ilość substancji zawartych w kosmetyku niż to zwykle ma miejsce. Wszelkie podrażnienia wywołane przez składniki kremu wystąpić mogą z większym natężeniem.

4) położenie maski odżywczej do rąk ,

5) wykonanie kąpieli parafinowej. Parafinę roztapiamy w naczyniu zanurzonym w gotującej się wodzie. Jak tylko parafina osiągnie stan płynny - naczynie wyjmujemy z wrzątku. Nie trzymajmy jej we wrzątku zbyt długo ponieważ będzie za gorąca i możemy poparzyć sobie skórę. Dostępne w aptekach parafiny mają temperaturę topnienia w przedziale 50 - 56 stopni C. Następnie wylewamy parafinę do płaskiego naczynia i czekamy aż parafina zacznie tężeć na powierzchni. Po upewnieniu się że nie jest za gorąca na chwilę zanurzamy w niej dłoń, po chwili kiedy parafina na dłoni stwardnieje zanurzamy dłoń ponownie i po chwili jeszcze raz kiedy ostatnia warstwa parafiny stężeje na dłoni wkładamy rękę do rękawicy foliowej i owijamy ją ręcznikiem , lub wkładamy do specjalnych rękawic, które będą chroniły przed szybką utratą ciepła.

Dłonie

Właściwości parafiny:

- Zawiera dużo naturalnych substancji natłuszczających ,

- wygładza , rozgrzewa, nawilża i pojędrnia skórę,

- ciepło ogrzewa i poprawia krążenie , rozluźnia mięśnie i koi ból stawów,

- okłady z parafiny powodują otwarcie porów skóry , w wyniku czego jw. poprawia się wnikanie substancji czynnych zawartych w kosmetykach,

- pomaga również na szorstką skórę łokci oraz kolan.

Skóra po zabiegu jest miękka, nawilżona i elastyczna . Wyczuwalny efekt utrzymuje się kilka dni.

Przeciwskazania:

- egzema,

- grzybica rąk, bądź paznokci,

- inne choroby skóry,

- alergia na parafinę, lub jej pochodne

Blok parafiny możesz kupić w drogerii, aptece albo zamówić w internecie (kilogram kosztuje ok. 30 zł i wystarcza na 15 zabiegów) lub płynną parafinę w buteleczce (kosztuje kilka złotych). Możesz też wybrać płyn do kąpieli z dodatkiem olejku parafinowego albo kurację w postaci kremów, balsamów i maseczek.

Katarzyna Bigos

Próbowałyście już zabiegów parafinowych? Co o nich myślicie?

Zobacz też: Regeneracja skóry

DłonieShutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.