Witaminy z grupy B

Witaminy są bardzo ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Te z grupy B spełniają ważną rolę dla metabolizmu komórek.

Nad znaczeniem witamin dla zdrowia człowieka zaczęto robić badania dopiero w XX wieku. Są one związkami organicznymi, które nie są wytwarzane w organizmie człowieka, a bez którego nie można żyć. Dostarczamy je wraz z pokarmem. Wprawdzie nie stanowią materiału budulcowego, ani źródła energii, ale:

- pełnią znaczącą rolę w procesie przemiany materii,

- poprawia działanie enzymów i białek katalizujących.

Zarówno brak witamin, jak ich nadmiar wywołują stany chorobowe.

Dzielimy je na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach . Do pierwszej grupy zaliczamy witaminy B i C , ich nadmiar jest wydalany z organizmu razem z moczem, więc muszą być na bieżąco uzupełniane.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach : A, D, E i K - pełnia ważna rolę w regeneracji błony komórkowej. Ich nadmiar może być szkodliwy.

Witaminy dają również doskonałe rezultaty w pielęgnacji skóry . Hamują one proces starzenia się skóry, nie zakłócając zachodzących w niej procesów fizjologicznych. Stosowane zewnętrznie - wspomagają naturalne systemy metaboliczne i obronne.

Dziś opiszemy działanie witamin z grupy B . Wszystkie witaminy z tej grupy mają wiele cech wspólnych, przeważnie występują w tych samych produktach spożywczych. W skład kompleksu wchodzi 8 witamin :

1) Witamina B1 (tiamina) - zawarta jest przede wszystkim w drożdżach, brązowym ryżu, wieprzowinie, orzechach, zarodkach pszennych . Jest nam potrzebna do zamiany cukrów w energię, przyczynia się do właściwego funkcjonowania układu nerwowego oraz przyczynia się do sprawności umysłowej. Dzienne zapotrzebowanie na nią to 1,2 mg do 1,4 mg. Jej niedobór powoduje zaburzenia czucia, mrowienia i osłabienie pamięci.

2) Witamina B2 (ryboflawina) - przyczynia się do zamiany pożywienia w energię oraz do odnowy tkanek organizmu. Jej brak objawia się pękaniem ust, przekrwieniem oczu, wypadaniem włosów, zawrotami głowy i powstawaniem prosaków. Najbogatsze w witaminę B2 są: sery, jaja, warzywa liściaste, jogurty, wątroba. Ulega zniszczeniu na skutek działania wysokiej temperatury, światła, substancji zawartych w dymie papierosowym.

3) Witamina B5 (kwas pantotenowy) - ta witamina jest ważna dla skóry i dla włosów w sposób szczególny. Odgrywa podstawową rolę w procesach podziału komórek w mieszku włosowym, jej obecność jest zatem niezbędna do prawidłowego wzrostu włosa. Przyczynia się do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry , pomaga w leczeniu stanów zapalnych. Możemy ja znaleźć w: drożdżach, roślinach strączkowych, mleku, jajach, chlebie razowym.

Inaczej nazywa się ja kwasem pantotenowym. Jest ona bardzo istotna przy przemianach metabolicznych. Niedobór tej witaminy w organizmie objawia się zmianami na skórze takimi jak:

- rogowacenie, lub nadmierne złuszczanie naskórka,

- wypadanie włosów,

- zaburzenia pigmentacyjne.

Skóra słabo wchłania witaminę B5, natomiast pantenol (naturalny prekursor witaminy B5) znakomicie . Zewnętrzne stosowanie pantenolu na skórę powoduje:

- łagodzenie objawów alergii,

- łagodzenie podrażnień skóry wrażliwej,

- wzrost tkanek,

- gojenie się różnych uszkodzeń skóry,

- przyśpieszenie procesów metabolicznych.

Pantenol bardzo często jest stosowany w kosmetykach "anti age" , które mają hamować procesy starzenia się skóry poprzez działanie stymulujące. Wykazuje również działanie ochronne, ponieważ nie dopuszcza do występowania podrażnień mogących pozostawić w skórze trwałe uszkodzenia i mikroblizny. Bardzo dobrze nawilża.

- wykazuje również zdolność wnikania w płytkę paznokcia na głębokość do 0,2 mm, doskonale je wzmacnia, nawilża i uelastycznia.

4) Witamina B6 (pirydoksyna) - oznakami jej braku są: tłusta, lub łuszcząca się skóra, obrzęk brzucha, lub przybieranie na wadze, drażliwość, wysypka, łupież, skurcze mięśni.

Najlepszym źródłem witaminy B6 są: banany, płatki owsiane, tłuste ryby i warzywa.

Pirodyksyna ma zasadnicze znaczenie dla zachowania zdrowego wyglądu skóry i właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Przyczynia się do utrzymywania wody w organizmie.

5) Witamina B9 (kwas foliowy) - zapobiega powstawaniu wad wrodzonych, przeciwdziała anemii, nadaje skórze zdrowy wygląd i opóźnia siwienie włosów. Niezbędny do właściwej pracy układu nerwowego. Szczególnie istotny dla kobiet w ciąży dla prawidłowego rozwoju ciąży. Najlepszym źródłem tej witaminy są: mąka sojowa, rośliny strączkowe, warzywa liściaste, płatki owsiane.

6) Witamina B12 (kobalamina) - pełni ważną rolę w procesie syntezy DNA, oraz regeneracji czerwonych krwinek, wspomaga prace mózgu, pomaga zwalczyć uczucie zmęczenia. Najlepszym jej źródłem są: kurczaki, sery, ryby o białym mięsie, mięso jagnięce, wątroba wieprzowa . Jej brak może prowadzić do zaniku czucia w kończynach, niedokrwistości, oraz zmęczenia.

7) Witamina PP - należy do grupy witamin B. Odgrywa ważną rolę w przemianie materii, uczestniczy w przemianie materii, uczestniczy w metabolizmie aminokwasów, cukrów i tłuszczów. Ma istotne znaczenie dla układu odpornościowego, współuczestniczy w produkcji kolagenu. Znaleźć są możemy w: kapuście, groszku, ziemniakach, pomarańczach, jabłkach.

8) Biotyna - wspomaga funkcjonowanie tarczycy, prawidłowe funkcjonowanie skóry i włosów. Występuje w: szpinaku, cebuli, mleku, winogronach, śledziu.

Katarzyna Bigos

Zobaczcie też:

Bikini bez skazy - co zrobić, aby włos nie wrastał

Jak dobrze wyglądać w bikiniJak dobrze wyglądać w bikini Fot. Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.