Wrastające paznokcie - jak poradzić sobie z problemem

Katarzyna Bigos
30.04.2010 07:30
A A A
Stopy/ pedicure leczniczy

Stopy/ pedicure leczniczy (fot. Shutterstock)

Wrastające paznokcie to bardzo bolesny i utrudniający życie problem. Podpowiemy jak sobie z tym poradzić. Wizyta u chirurga to ostateczność!

 

Istota problemu tkwi w nieprawidłowym zawijaniu się paznokcia palucha u stopy, z jednego, lub obu boków pod spód i wrastanie w wał otaczający płytkę paznokciową.

Ci, którym ta dolegliwość się przytrafiła zapewne doskonale wiedzą, że lubi się powtarzać.

Wrastanie jest często poprzedzone urazem okolicy paznokcia, do którego może dojść podczas zbyt głębokiego obcinania paznokcia lub skaleczenia wału paznokciowego przy wycinaniu tzw. skórek. Może też być następstwem noszenia zbyt ciasnego obuwia lub jednostronnego czy zbyt dużego obciążenia stóp.

W miejscu, gdzie wrasta paznokieć rozwija się bardzo bolesny stan zapalny, którego nie można wyleczyć dopóki tkanki wału paznokciowego drażnione są przez wrastający paznokieć. Przedłużający się stan zapalny i drażnienie tkanek przez paznokieć powoduje, że nasz organizm próbuje się bronić poprzez rozwój ziarniny, która jest tkanką łączną mającą na celu odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastającego paznokcia.

Niestety nieleczony od razu stan zapalny doprowadza do sytuacji, kiedy wizyta u chirurga staje się koniecznością. Kiedy zaczynamy odczuwać ból i dyskomfort, najlepiej od razu wybrać się do odpowiednio wyszkolonej kosmetyczki, która nałoży klamrę korygującą.

Klamra korygująca - to cienki pasek z tworzywa sztucznego, który przykleja się na płytkę paznokciową.

- poprzez ścisłe połączenie klamry z paznokciem działa ona elastycznie odginając brzegi paznokcia ku górze, dzięki czemu zapobiega jego wrastaniu w tkankę miękką,

- płaska forma nie powoduje ucisku w obuwiu,

- jest wodoodporna, mało widoczna i można ją pokrywać lakierem,

W zależności od wielkości paznokcia stosuje się klamry różnej wielkości. Zabieg jest dużo skuteczniejszy, jeśli klamra zostanie założona na bolące miejsce. Na środek klamry nakłada się kropelkę kleju, po czym nakłada się tak, aby punkty na środku paznokcia i klamry - pokrywał się. Korygując nacisk klamry na płytkę przyciska się ją aplikatorem na środku oraz po bokach. Aby efekt był trwały , na spłaszczoną końcówkę aplikatora , ponownie nakłada się kroplę kleju i rozprowadza ją na powierzchni klamry i paznokcia.

Jeśli po nałożeniu klamry wciąż odczuwasz ból, zachodzi konieczność jeszcze jednej korekty jej napięcia.

U młodych osób najczęściej wystarcza jednorazowy zabieg, u starszych klamry zakłada się do całkowitego wyleczenia. Czasem niezbędne jest przyklejenie dwóch klamer naraz.

W leczeniu wrastających paznokci pacjent powinien regularnie zgłaszać się na wizyty.

Jeśli stan zapalny jest rozległy niestety kosmetyczka powinna wysłać nas na wizytę u chirurga.

Zanim jednak pojawi się tego typu bolący problem - ZAPOBIEGAJMY:

- właściwą pielęgnacją stóp, czyli obcinaniem paznokci bez zaokrąglania brzegów,

- skórki odsuwajmy delikatnie, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek tak, żeby nie skaleczyć wału paznokciowego, zamiast brutalnego wycinania ich,

- nie wolno również wyrywać "przeszkadzających" nam fragmentów płytki paznokciowej, bo jest to dużym urazem dla paznokcia.

Katarzyna Bigos

Mocznik, czyli nawilżenie doskonałe

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (52)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 24 razy 22

  prawda jest taka, że nie każdy kształt paznokci da się obciąć na prosto!! moje np gdybym chciała je obciąć na prosto musiałyby z jednej strony mieć z centymetr długości, i powodowałoby że palec obok byłby tym paznokciem poraniony.

 • Gość: Gość

  Oceniono 11 razy 9

  zgadzam się z wypowiedzią poniżej, też tak mam i nawet kosmetyczka nie potrafiła mi poradzić co zrobić.

 • Gość: Gość

  Oceniono 16 razy 8

  Walczyłam z wrastającymi paznokciami ponad rok, ból był okropny, momentami nie do zniesienia. Na samą myśl o tym ciarki mnie przechodzą. Przypadkowo znalazłam w aptece "antidotum" na moje męki- płyn zapobiegający wrastaniu paznokci firmy Scholl. Kiedy paznokiec wrasta sie nie możesz nic z nim zrobic, stan zapalny nie pozwala ani na zapuszczenie go do odpowiedniej długości ani na obcięcie. Ten płyn łagodzi ból oraz stan zapalny, paznokiec rośnie i można go obciąc na prosto. Dbajcie o paznokcie, bo bolało strasznie.

 • Gość: anusia

  Oceniono 8 razy 6

  chciałabym podzielic się swoimi doświadczeniami, otóż miałam wycinane chirurgicznie paznokcie aż trzy razy, ból nie do opisania, nie mogłam założyć butów, opatrunki były uciążliwe i niewygodne. Czas rehabilitacji wspominam strasznie. Traciłam już nadzieje, że będę miała kiedyś normalne paznokcie, ponieważ po tej całej męczarni znowu zaczęły mi wrastać! W internecie znalazłam informacje o nowej metodzie leczenia kostce arkady, zapisałam się na zabieg w gabinecie libramax i dziś mam to już za sobą. Żadnego wrastania! Bardzo mi pomogli, a zabieg trwał 40 min. Polecam!

 • Gość: Gość

  Oceniono 11 razy 5

  ja mam wrośnięte paznokcie całe życie i już nie wiem, co z tym robić

 • Gość: Gość

  Oceniono 6 razy 4

  Miałam problem wrastających się paznokci i wiem co to za ból.Ja poradziłam sobie z tym w bardzo prosty sposób i na szczęście obyło się bez wizyty u chirurga. Wrastały mi się paznokcie u obu nóg w jednym czasie nie mogłam sobie z tym poradzić długi czas aż w końcu wpadłam na pomysł. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam było moczenie nóg w osolonej wodzie tak około godziny moczyłam palce a pózniej wodą utlenioną zmoczyłam kawałeczek waty który wcisnęłam pod paznokcia. Nie powiem bo bolało to bardzo. Na drugi już dzień opuchlizna zeszła a paznokieć rósł w górę. W ten sposób codziennie zmieniałam wacik aż paznokieć urośnie. Obyło się bez chirurga. Na prawdę polecam sprawdzone i na prawdę skuteczne:)

 • tesska

  Oceniono 4 razy 2

  Ja przeszłam zabieg Kostką Arkady w Libramaxie w Warszawie był dla mnie jak zbawienie. W końcu nie mam już stanu zapalnego i mogę normalnie chodzić. O dziwo zabieg wcale nie był bolesny. Poprzednie wizyty u chirurga znacznie bardziej były odczuwalne. Polecam wszystkim taki zabieg wrastającego paznokcia, ja spróbowałam i nie żałuję. Mozna wczesniej o tej metodzie przeczytać na ich stronie libramax.pl

 • Gość: joanna wawelska

  Oceniono 5 razy 1

  jak leczyć Paznokcie to tylko Pani podolog Ela z gabinetu Libramax w Warszawie, jest rewelacyjna, mnie uratowała dwa paznokcie, które spaprali mi chirurdzy, ludzie nie dajcie sobie wycinać u chirurga, to nie pomaga i nawraca....:(

 • Gość: Anna

  Oceniono 3 razy 1

  miałam ogromny problem z wrastajacym paznokciem i odciskami, kolezanka poleciła mi Panią Agnieszkę w instytucie kosmetologii na Podwalu. Polecam wszystkim z podobnymi problemami, Pani Agnieszka szybko i bezbolesnie podcieła paznokiec i usuneła odciski, od miesiaca chodzę szczęscliwa. Jest pielęgniarką, ma ogromną wiedzę, a przy tym jest kulturalna i na poziomie, wszystko mi wytłumaczyła. POLECAM!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX