Lula Look

Sauna i jej dobroczynne działanie na ciało

Katarzyna Bigos
28.05.2010
A A A Drukuj
Sauna i jej dobroczynne działanie dla ciała

Sauna i jej dobroczynne działanie dla ciała (Fot. Shutterstock)

Po ciężkim i stresującym tygodniu warto znaleźć wolna chwilę na wizytę w saunie. Na takim zabiegu bardzo skorzysta nasze ciało i skóra!

Dobroczynne działanie sauny znane jest już od dawna. Jest przede wszystkim świetnym sposobem na ujędrnienie i oczyszczenie skóry. Duże zmiany temperatury jakim poddane jest nasze ciało podczas zabiegu w saunie sprawia, że organizm oczyszcza się z toksyn, podnosi swą wydolność oraz odporność. Poza tym świetnie relaksuje i przygotowuje organizm do walki z infekcjami, ponieważ nagła i duża zmiana temperatur wzmacnia układ immunologiczny.

Sauna wspomaga również odchudzanie. Nie zastąpi oczywiście regularnych ćwiczeń i diety, ale znacznie pomoże.

Poleca się również przy takich dolegliwościach jak: bóle stawów, trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry, stres, naciągnięte mięśnie, bóle korzonkowe czy zaburzenia snu.

Wpływ na skórę:

Podczas przebywania w wysokiej temperaturze pory rozszerzają się, a skóra ulega rozpulchnieniu. Pobudzone krążenie sprawia, że jest bardziej dotleniona, a tym samym odzyskuje ładny koloryt. Skóra oczyszcza się z tłuszczu, łoju i martwych komórek. Po zabiegu jest znacznie gładsza i zaczyna lepiej oddychać.

Rozgrzane mięśnie relaksują się i odprężają. Jeśli zastosujemy olejki eteryczne, seans w saunie zostanie wzbogacony o właściwości lecznicze.

Która sauna będzie dla nas najlepsza?

Są trzy rodzaje saun:

1) Sauna sucha, zwana inaczej fińską - jest świetna dla osób, które dobrze znoszą wysokie temperatury, które sięgają 90- 100 stopni, przy wilgotności 5- 10 proc. W takie saunie skóra oczyszcza się szybciej, ponieważ, bo szybciej woda wyparowuje z organizmu. Już 20 minutowy zabieg spala od 300-400kcal. Przeciwwskazaniem do korzystania z tej sauny jest problem z naczynkami krwionośnymi.

2) Sauna parowa, zwana łaźnią rzymską - jest przeznaczona dla osób, które nie czują się za dobrze w wysokich temperaturach. W tej saunie będzie ona niższa i wynosi od 40 - 60 stopni, przy czym jest bardzo wysoka wilgotność, która może sięgać nawet 100 procent. Ma to swoje plusy, ponieważ gorąca para sprzyja odprężeniu. W tego typu saunie można dodatkowo używać olejków aromaterapeutycznych, które zwiększają nasze zdolności relaksacyjne.

3) Sauna na podczerwień jest spotykana w Polsce najrzadziej. W saunie temperatura sięga 40 - 60 stopni, i nie ma pary. Praktycznie każdy może z niej bezpiecznie korzystać. Ta metoda jest bardzo skuteczna, bo ciepło znacznie głębiej wnika w ciało (na około 4 cm) i pocimy się jeszcze intensywniej, organizm może wydalać oprócz wody także tłuszcz, metale ciężkie, kwasy i związki toksyczne.

Jak korzystać z sauny:

Korzystanie z sauny polega na naprzemiennym ogrzewaniu i oziębianiu ciała.
Przed wejściem należy wziąć prysznic i rozgrzać stopy w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie wytrzeć się ręcznikiem, ponieważ wilgotna skóra trudniej paruje. Nie należy nacierać się żadnymi kremami, można to zrobić dopiero po zakończeniu zabiegu.

Nagrzewanie nie powinno trwać jednorazowo dłużej niż 15 minut. dzięki temu mniej obciążamy serce i krążenie. Drugą fazą jest kilku, bądź kilkunastominutowe ochładzanie ciała na przykład pod zimnym prysznicem.

Należy pamiętać, że im wyższa temperatura jest w saunie, tym krócej powinniśmy się nagrzewać, a dłużej ochładzać.

Zarówno nagrzewanie jak i ochładzanie ciała powinno się powtórzyć 2 - 3 razy, w zależności od tego jak znosimy zabieg i jak się czujemy.

Trzeba też pamiętać o tym, że po skorzystaniu z sauny należy dużo pić, aby uzupełnić utracone płyny.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny:

Nie każdy może korzystać z sauny. Dla niektórych osób może być to wręcz szkodliwe. Nie powinniśmy korzystać z zabiegu jeśli mamy:

- podwyższoną temperaturę,

- stany zapalne,

- otwarte rany,

- zaburzenia układu krążenia,

- cukrzycę,

- zaburzenia rytmu serca,

- gruźlicę,

- trądzik różowaty.

Nowość Fekkai au Naturel

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (33)

Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 23 razy 19

  W saunie siedzi sie nago, a recznik kladzie sie pod tylek - a juz nie wyobrazam sobie siedziec w kostiumie kapielowym, rotfl. Pozdrowienia z Finlandii.

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 19 razy 15

  Z sauny korzysta się nago lub będąc opatulonym ręcznikiem. Tylko w Polsce w tych najpopularniejszych saunach przybasenowych ludzie siędzą w lycrowych kostiumach. Dlatego tez takich saun unikam. Wstydzisz się? To opatul się recznikiem.

 • avatar

  Oceniono 9 razy 9

  na saunie siedzi się nago - jest zakaz wchodzenia w kostiumie, jeśli ktoś bardzo się wstydzi to może się przykryć ręcznikiem

 • avatar
 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 9 razy 5

  kocham korzystać z sauny, skóra później jest taka miękka i gładka :)

 • avatar
 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 8 razy 4

  a jak często można korzystać z sauny? jest jakis 'bezpieczny limit'?

 • avatar

  Oceniono 5 razy 3

  Sauna jest dobra na wiele rzeczy....:)Miedzy innymi mozna swietnie uprawiac seks jesli ma sie zdrowe serce...Polecam

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 25 razy 3

  Szkoda, że panie na 1. zdjęciu wprowadzają w błąd - z sauny korzysta się nago...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane