Sauna i jej dobroczynne działanie na ciało

Katarzyna Bigos
28.05.2010 14:05
A A A
Sauna i jej dobroczynne działanie dla ciała

Sauna i jej dobroczynne działanie dla ciała (Fot. Shutterstock)

Po ciężkim i stresującym tygodniu warto znaleźć wolna chwilę na wizytę w saunie. Na takim zabiegu bardzo skorzysta nasze ciało i skóra!

Dobroczynne działanie sauny znane jest już od dawna. Jest przede wszystkim świetnym sposobem na ujędrnienie i oczyszczenie skóry. Duże zmiany temperatury jakim poddane jest nasze ciało podczas zabiegu w saunie sprawia, że organizm oczyszcza się z toksyn, podnosi swą wydolność oraz odporność. Poza tym świetnie relaksuje i przygotowuje organizm do walki z infekcjami, ponieważ nagła i duża zmiana temperatur wzmacnia układ immunologiczny.

Sauna wspomaga również odchudzanie. Nie zastąpi oczywiście regularnych ćwiczeń i diety, ale znacznie pomoże.

Poleca się również przy takich dolegliwościach jak: bóle stawów, trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry, stres, naciągnięte mięśnie, bóle korzonkowe czy zaburzenia snu.

Wpływ na skórę:

Podczas przebywania w wysokiej temperaturze pory rozszerzają się, a skóra ulega rozpulchnieniu. Pobudzone krążenie sprawia, że jest bardziej dotleniona, a tym samym odzyskuje ładny koloryt. Skóra oczyszcza się z tłuszczu, łoju i martwych komórek. Po zabiegu jest znacznie gładsza i zaczyna lepiej oddychać.

Rozgrzane mięśnie relaksują się i odprężają. Jeśli zastosujemy olejki eteryczne, seans w saunie zostanie wzbogacony o właściwości lecznicze.

Która sauna będzie dla nas najlepsza?

Są trzy rodzaje saun:

1) Sauna sucha, zwana inaczej fińską - jest świetna dla osób, które dobrze znoszą wysokie temperatury, które sięgają 90- 100 stopni, przy wilgotności 5- 10 proc. W takie saunie skóra oczyszcza się szybciej, ponieważ, bo szybciej woda wyparowuje z organizmu. Już 20 minutowy zabieg spala od 300-400kcal. Przeciwwskazaniem do korzystania z tej sauny jest problem z naczynkami krwionośnymi.

2) Sauna parowa, zwana łaźnią rzymską - jest przeznaczona dla osób, które nie czują się za dobrze w wysokich temperaturach. W tej saunie będzie ona niższa i wynosi od 40 - 60 stopni, przy czym jest bardzo wysoka wilgotność, która może sięgać nawet 100 procent. Ma to swoje plusy, ponieważ gorąca para sprzyja odprężeniu. W tego typu saunie można dodatkowo używać olejków aromaterapeutycznych, które zwiększają nasze zdolności relaksacyjne.

3) Sauna na podczerwień jest spotykana w Polsce najrzadziej. W saunie temperatura sięga 40 - 60 stopni, i nie ma pary. Praktycznie każdy może z niej bezpiecznie korzystać. Ta metoda jest bardzo skuteczna, bo ciepło znacznie głębiej wnika w ciało (na około 4 cm) i pocimy się jeszcze intensywniej, organizm może wydalać oprócz wody także tłuszcz, metale ciężkie, kwasy i związki toksyczne.

Jak korzystać z sauny:

Korzystanie z sauny polega na naprzemiennym ogrzewaniu i oziębianiu ciała.
Przed wejściem należy wziąć prysznic i rozgrzać stopy w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie wytrzeć się ręcznikiem, ponieważ wilgotna skóra trudniej paruje. Nie należy nacierać się żadnymi kremami, można to zrobić dopiero po zakończeniu zabiegu.

Nagrzewanie nie powinno trwać jednorazowo dłużej niż 15 minut. dzięki temu mniej obciążamy serce i krążenie. Drugą fazą jest kilku, bądź kilkunastominutowe ochładzanie ciała na przykład pod zimnym prysznicem.

Należy pamiętać, że im wyższa temperatura jest w saunie, tym krócej powinniśmy się nagrzewać, a dłużej ochładzać.

Zarówno nagrzewanie jak i ochładzanie ciała powinno się powtórzyć 2 - 3 razy, w zależności od tego jak znosimy zabieg i jak się czujemy.

Trzeba też pamiętać o tym, że po skorzystaniu z sauny należy dużo pić, aby uzupełnić utracone płyny.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny:

Nie każdy może korzystać z sauny. Dla niektórych osób może być to wręcz szkodliwe. Nie powinniśmy korzystać z zabiegu jeśli mamy:

- podwyższoną temperaturę,

- stany zapalne,

- otwarte rany,

- zaburzenia układu krążenia,

- cukrzycę,

- zaburzenia rytmu serca,

- gruźlicę,

- trądzik różowaty.

Nowość Fekkai au Naturel

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (33)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 30 razy 24

  W saunie siedzi sie nago, a recznik kladzie sie pod tylek - a juz nie wyobrazam sobie siedziec w kostiumie kapielowym, rotfl. Pozdrowienia z Finlandii.

 • Gość: Gość

  Oceniono 23 razy 17

  Z sauny korzysta się nago lub będąc opatulonym ręcznikiem. Tylko w Polsce w tych najpopularniejszych saunach przybasenowych ludzie siędzą w lycrowych kostiumach. Dlatego tez takich saun unikam. Wstydzisz się? To opatul się recznikiem.

 • 4g63

  Oceniono 13 razy 11

  na saunie siedzi się nago - jest zakaz wchodzenia w kostiumie, jeśli ktoś bardzo się wstydzi to może się przykryć ręcznikiem

 • Gość: Gość

  Oceniono 10 razy 6

  kocham korzystać z sauny, skóra później jest taka miękka i gładka :)

 • szabo

  Oceniono 5 razy 5

  Czasami siedzi się w saunie w ręczniku, ale chyba tylko jak obok jest osoba przeciwnej płci z Europy Środkowej tudzież Południowej. Siedzenie w kąpielówkach jest straszliwie nieprzyjemne i zdecydowanie mało higieniczne. Wstydliwym zdecydowanie polecam ręcznik! Dlatego też ja osobiście wolę już w ogóle nie wchodzić niż siedzieć w kąpielówkach. Oczywiście podstawą jest, żeby każdy czuł się dobrze, dlatego nie ma sensu wymuszać na ludziach czegokolwiek a tym bardziej nagości. Jak wszyscy siedzą w kostiumach i kąpielówkach, po prostu nie wchodzę i nie narzekam. Ale jak ktoś jest u mnie w bloku na saunie, to powinien spodziewać się, że wszyscy znajomi raczej nie będą udawać wstydliwych. Bycie nago w saunie jest normalne, bo jest przyjemne, bo pozwala zsaunować części ciała, które prawie cały dzień (i noc) są czymś pozakrywane. Można się zwyczajnie przyzwyczaić, też do nagości koedukacyjnej, bo sauna to miejsce całkowicie aseksualne, a już z homoseksualizmem to kojarzy się głównie osobom, którym wszystko kojarzy się z gejami, nie ma też jakiegokolwiek związku z nudyzmem i tego typu pomysłami. Na basenach na Północy ze względów higienicznych w ogóle nie można wchodzić do sauny nie-nago, wchodzenie w ręczniku też jest uważane za mało eleganckie, potem wycierasz się ręcznikiem przesiąkniętym własnym potem, ble...

 • Gość: Gość

  Oceniono 9 razy 5

  idę do sauny ;d

 • Gość: Gość

  Oceniono 9 razy 5

  a jak często można korzystać z sauny? jest jakis 'bezpieczny limit'?

 • julekcezar

  Oceniono 10 razy 4

  Sauna jest dobra na wiele rzeczy....:)Miedzy innymi mozna swietnie uprawiac seks jesli ma sie zdrowe serce...Polecam

 • Gość: Gość

  Oceniono 8 razy 4

  Ludzie nie wierzcie w te bzdury, sauna sucha(tzw fińska) miała na celu po prostu dogrzać ciało w tak zimnym klimacie Skandynawii, a rzymska, no chodziło jednynie o "umycie się bez mydła" w wysokich temp. giną bakterie i inne drobnoustroje. Pewnie jakiś bystrzak zrobił z sauny produkt i wcisnął sią z nim na rynek sprzedając te bzdury. Sauna wysusza skóre i ją odwadnia, a ta utrata kilogramów to właśnie przez utratę wody, a tłuszcz jak był tak jest.
  A te wszystkie panie co do sauny chodza to potem skarżą się na problemy z naczynkami i zaskoczone nie wiedza od czego je mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX