Jak radzić sobie z rozszerzonymi naczynkami?

Rozszerzone naczynia krwionośne to uporczywy problem wielu kobiet. Nieestetyczne prześwitujące naczynka trudno zakryć, ale można z nimi walczyć!

Wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych na twarzy ma wiele czynników.Do pierwszych objawów zaliczamy rumień, czyli zaczerwienienie. Z biegiem czasu może on się utrwalać i pozostań na stałe. Powoduje to powstanie wyraźnych i trwale rozszerzonych naczyń krwionośnych, które prześwitują przez naskórek. Zmiany te nazywane są teleangiektazjami.

Są one jedną z najczęściej występujących zmian w układzie naczyniowym skóry . Występują głównie u kobiet, ponieważ hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń, co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się. Mogą być one skutkiem czynników zewnętrznych, bądź też zespołami wrodzonymi.

Czynniki zewnętrzne:

- zbyt częste korzystanie z solarium,

- za wiele godzin spędzanych na słońcu,

- wiatr i różnice temperatur oraz duża wilgotność,

- stosowanie długotrwale maści sterydowych u osób ze skłonnościami do pojawiania się tego typu problemów (jasna karnacja i cienki naskórek)

Kosmetyczne metody usuwania:

1) Elektrokoagulacja - (tzw. diatermia chirurgiczna) Jest ona jedną z najlepszych metod w walce z rozszerzonymi naczynkami. Używa się w niej prądu wysokiej częstotliwości. Specjalną elektrodą dotyka się każdego naczynka powodując jego zamknięcie. Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych. Skóra po zabiegu jest lekko podrażniona i zaczerwieniona Proces gojenia jest bardzo krótki i trwa od kilku godzin do jednego dnia. Jest to metoda bezinwazyjna . Co oznacza, że nie ma potrzeby wkłuwania się w naczynia.

2) Lasery wysokoenergetyczne. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik hemoglobiny, który jest zawarty w czerwonych krwinkach, co powoduje zamknięcie naczyń.

Metoda ta ma jednak kilka wad. Po zabiegu mogą pojawić się sine plamki, które utrzymują się od 7 do 10 dni. Poza tym leczenie laserem często może tylko punktowo przerwać ciągłość naczynia oraz powodować przebarwienia i małe blizny, które na szczęście są najczęściej niewidoczne.

3) Skleroterapia. Zabieg polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego preparatu obliterującego, co z kolei powoduje zarastanie światła naczynia. jest ona jednak głównie stosowana do leczenia naczynek na kończynach dolnych.

4) Zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak: galwanizacja, lampa Solux z niebieskim filtrem, drenaż limfatyczny, czy jonoforeza , która wykorzystuje w swym działaniu prąd stały. jest metodą głównie zapobiegającą poszerzaniu się naczyń. Zawęża i chroni przed powstawaniem nowych naczynek.

5) Elektroliza wykorzystuje prąd stały, który niszczy tkanki poprzez działanie chemiczne.

6) Termoliza z kolei niszczy tkanki prądem zmiennym działając na nie chemiczne.

7) Blend jest natomiast połączeniem obu powyższych metod. Wykorzystuje specjalne igły, którymi wkłuwa się w rozszerzone naczynia co 1-2 mm

Sposoby pielęgnacji skóry naczyniowej:

- chroń skórę przed słońcem stosując preparaty  z filtrami UVB i UVA, a także filtrem IR chroniącym przed podczerwienią,

- stosuj kremy chroniące przed wilgocią , zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym,

- bierz witaminy : K, B2, PP oraz C,

- unikaj nadmiernego przegrzewania twarzy ,

- stosuj odpowiednie kosmetyki przeznaczone do skóry naczyniowej. Pomogą one obkurczyć naczynia krwionośne:

- krem - mleczko Atodiane,

- krem PHA 15 Face Cream,

cena: 138zł

- Bionic krem PHA 12,

cena 115zł

- serum Bionic PHA 10%

cena: 61zł

- preparat Auriderm K2 Gel

- istotne właściwości na również kwas laktobionowy.

Z bardziej naturalnych sposobów...

Rozszerzone naczynia krwionośne i ich pękanie świadczą przede wszystkim o tym, że są kruche. A to z kolei jest objawem braku rutyny . Aby je wzmocnić dobrze jest zażywać 3 razy dziennie po 2 tabletki Rutynoscorbinu lub też zażywanie tabletek Lewitanu lub Lewipollenu - 3 razy dziennie po 3 tabletki.

Dr. Jadwiga Górnicka zaleca również picie zagotowanych drożdży: 1 łyżkę drożdży zagotować w 1/2 szklanki wody. Gotowy napar pić zimny.

Wskazane jest również jedzenie cytrusów wraz z białą skórką, w której jest witamina PP.

Z zewnętrznych działań dobre efekty przynosi nacieranie całego ciała octem kosmetycznym.

Sposób przygotowania:

Skórki pomarańczowe, lub skórki z innych cytrusów zalewa się przegotowaną wodą i zostawia na 24 godziny.

A jak wy sobie radzicie z tym problemem?

Zobacz też:

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.