Prawdy i mity o domowych sposobach na wybielanie zębów

Kto z nas nie marzy o olśniewająco białym uśmiechu? Chcąc wybielić zęby często nie zastanawiając się zbyt długo decydujemy się wypróbować domowe sposoby na pozbycie się przebarwień. Mają one jednak wiele słabych stron.

1) Wybielanie zębów sodą

Jest jednym z najstarszych domowych sposobów. Polega na płukaniu wodą z sodą jamy ustnej, bądź też myciu zębów szczoteczką nasączoną w roztworze. Soda ma odczyn zasadowy dzięki czemu ma działanie baktreriobójcze, ale oprócz tego również oczyszczające. Metoda ta jednak nie da długotrwałych efektów ani tym bardziej nie przysporzy nam korzyści. Zęby będą wprawdzie bardziej bielsze, ale soda wpływa negatywnie na szkliwo. W rezultacie efekt będzie odwrotny do zamierzonego, ponieważ zęby będą słabsze i jeszcze bardziej podatne na przebarwienia.

2) Wybielanie zębów węglem

Dla niektórych może wyda się to paradoksem, ale taka metoda również istnieje i są osoby, które z niej korzystają. Jest to jednak sposób o którym również powinno się zapomnieć. Wprawdzie działanie węgla na zęby usuwa mechanicznie osad, ale kryształki węgla wraz z osadem usuwają nasze szkliwo. Działa to na zadzie papieru ściernego.

3) Wybielanie zębów cytryną

Jest kolejnym tak zwanym domowym sposobem przekazywanym od pokoleń na wybielenie zębów. Wciąż jeszcze bez problemu możecie znaleźć internetowe porady jak przy pomocy soku z cytryny sprawić, by zęby stały się bielsze. Metoda ta polega na wcieraniu soku w zęby. Faktem jest, że cytryna ma zdolności rozjaśniające, jest jednak substancją na tyle agresywną, że może przynieść więcej szkody niż korzyści naszym zębom.

4) Wybielanie zębów solą

Jest sposobem raczej niekonwencjonalnym, ale niestety wciąż dosyć popularnym. Zasada korzystania jest analogiczna do przypadku roztworu sody. Ten sposób również może tylko zaszkodzić. Sól ma działanie zakwaszające, a stosowana długotrwale również może uszkodzić szkliwo.

Gabinetowe wybielanie zębów

Więcej o:
Copyright © Agora SA