Z jakich zabiegów kosmetycznych zrezygnować na czas wakacji?

Lato jest porą roku podczas której z niektórych zabiegów kosmetycznych należy bezwzględnie zrezygnować ponieważ w połączeniu ze słońcem skutki mogą okazać się opłakane.

Jeśli nie chcemy wyrządzić sobie krzywdy - na czas wakacji warto wstrzymać się z decyzją o niektórych zabiegach kosmetycznych.

Wszystkie zabiegi, które ingerują w głębsze warstwy naskórka powinny być przekładane na porę jesienną. jeżeli nie chcesz z nich rezygnować teraz - należy unikać słońca i opalania. Jest to niezwykle ważne, jeżeli zależy nam na własnym bezpieczeństwie i zdrowiu.

1) Zabiegi z udziałem lasera i światła

Lasery działają wykorzystując zjawisko selektywnej fototermolizy. To znaczy, że światło emitowane przez laser jest pochłaniane przez barwniki znajdujące się w skórze. Stosuje się to do zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych i innych zmian naczyniowych, gdzie barwnikiem pochłaniającym jest hemoglobina albo do usuwania przebarwień i włosów, w których wychwytywanym barwnikiem jest melanina, dlatego też pierwszą i najważniejszą zasadą dotyczącą zabiegów laserowych jest unikanie słońca 4 tygodnie przed zabiegiem i 4 tygodnie po zabiegu. W wakacje jest to trudne. A wyjście na słońce wiąże się z dużym ryzykiem powstania przebarwień, odbarwień lub bliznowacenia.

2) Zabiegi złuszczające głębsze warstwy naskórka takie jak: kwasy, dermabrazja, mikrodermabrazja, chemabrazja

Wszystkie te zabiegi mimo, że różnią się od siebie metodami - mają różny stopień ingerencji w skórę. Zabieg taki polega na kontrolowanym usuwaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Słońce w takich przypadkach nie tylko będzie działało jak sól na jątrzącą się ranę - ale wyrządzi o wiele więcej szkód. I bez tego skóra potrzebuje czasu, by się odpowiednio wygoić. Na wiele miesięcy po zabiegu musimy zapomnieć o słońcu, gdyż nowa, delikatna skóra jest szczególnie narażona na poparzenia oraz będące ich następstwem ciemniejsze, nieestetycznie wyglądające plamy. Profilaktycznie należy stosować kremy z wysokimi filtrami.

3) Makijaż permanentny

Makijaż tego typu to nic innego jak płytki tatuaż. I tak samo jak w jego przypadku słońca należy unikać. Przez pierwszy tydzień po zabiegu nie należy chodzić do sauny, na basen ani na solarium, do 6 tygodnia należy unikać zbyt dużego nasłonecznienia. Poza tym opalanie po zabiegu, nawet po zakończonym okresie rekonwalescencji (bez użycia blokera, bądź kremu z wysokim filtrem) wiąże się z tym, że kolor szybciej będzie tracił natężenie.

Oprócz tego latem odradzałabym:

- zabiegi kosmetyczne w wykorzystaniem ciekłego azotu,

- mezoterapię i inne zabiegi ostrzykiwania (ponieważ naruszają one ciągłość naskórka),

- kremy z użyciem silniejszego stężenia kwasów (zwłaszcza przed opalaniem!)

- kremy i kosmetyki z retinolem.

Katarzyna B.

Zobacz też:

Serum regeneracyjne - zestawienie propozycji

fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.