Retinol i jego odmładzające działanie na skórę

Retinol - jest coraz bardziej popularny w kosmetyce. Jest on witaminą A w czystej postaci i cennym składnikiem w preparatach, ponieważ stymuluję proces odnawiania komórek.

Nasz organizm wytwarza witaminę A samoczynnie z beta karotenu zawartego w posiłkach. Z upływem lat oraz pod wpływem promieniowania UV proces ten słabnie. W rezultacie zewnętrzna warstwa skóry robi się coraz cieńsza, a jej zdolność do magazynowania wody maleje. Włókna tkanki łącznej tracą elastyczność . Skóra jest bardziej sucha, z czasem pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Retinol przede wszystkim stymuluje odnowę komórek w wyniku czego sprzyja pogrubieniu naskórka poprzez wzrost nowych komórek. Działa on wprawdzie wolniej niż inne aktywne substancje działające na powierzchni skóry, wnika jednak głębiej i jest skuteczny. Zmarszczki wypełniają się od wewnątrz dzięki czemu są mniej widoczne.

Poza tym retinol warunkuje prawidłowy wzrost komórek nabłonkowych i przyśpiesza proces rogowacenia. W naskórku dochodzi do spłycenia warstw zrogowaciałych, natomiast pogrubia warstwy żywe.

Kolejną zaletą retinolu są jego właściwości rozjaśniające. Dlatego świetnie nadają się do pielęgnacji skóry z przebarwieniami słonecznymi i hormonalnymi. Działa to na zasadzie przyśpieszenia złuszczania się skóry i pobudzeniu melasomy. Pod wpływem retinolu nieprawidłowe komórki zmniejszają się i zawierają mniej barwnika.

Co ważniejsze - w skórze właściwej dochodzi do nowotworzenia kolagenu - włókien wzmacniających i włókien podporowych. jednak te reakcje można zaobserwować dopiero po około 10 miesiącach stosowania kosmetyków.

Kolejnym plusem jest odnawianie włókien elastycznych . Przyczynia się to do powstania nowych naczyń krwionośnych w skórze, co decyduje o prawidłowym odżywieniu i dotlenieniu tkanki łącznej oraz naskórka.

Podsumowanie działania retinolu:

- Spłyca zmarszczki - wyraźnie regeneruje skórę właściwą, stymuluje produkcję kolagenu oraz wpływa na jego odnowę,

- Wygładza cerę - przyspiesza złuszczanie martwych komórek naskórka, silnie stymuluje jego wzrost i odnowę tkankową,

- Rozjaśnia przebarwienia dzięki regulacji pigmentacji i przyspieszaniu złuszczania się naskórka,

- Likwiduje wypryski - odblokowuje ujścia mieszków włosowych i poprawia pracę gruczołów łojowych.

Efekty działania kremów z retinolem w swym działaniu przeciwzmarszczkowym pojawiają się po kilkumiesięcznym stosowaniu, ale pierwsze zmiany, takie jak odświeżenie cery i jej promienność cery widać już po kilku dniach.

Kremów z retinolem nie trzeba stosować codziennie, zwłaszcza, że mogą miec one działanie delikatnie drażniące skórę (ze względu na swe silne działanie), ale na przykład 2 lub 3 razy w tygodniu na noc.

A już w poniedziałek - zestawienie kremów z retinolem!

Twoim zdaniem kremów z retinolem powinno używać się:
Więcej o:
Copyright © Agora SA