Błonnik - królem diety?!

Dla osób, które są na diecie - jest ważny w szczególności! Ale nie tylko. Nie zdając sobie sprawy z jego właściwości - wciąż jemy go za mało!

Najważniejszą zaletą błonnika jest to, że dzięki niemu, panujesz nad swoim zdrowiem i samopoczuciem. Panujesz nad tym, żeby nie przybierać na wadzę, błonnik witalny pomaga utrzymać prawidłową wagę naszego ciała.

Dzieje się tak dlatego, że zwiększa on uczucie sytości po posiłku. Dla osób będących na diecie jest to bardzo ważna informacja. Produkty bogate w błonnik sprawiają, że jedząc mniej - jesteśmy bardziej najedzeni. Dzieje się tak, ponieważ błonnik wchłania wodę, dzięki czemu pęcznieje i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu, a także opóźniając moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek.

Zmniejsza ryzyko zachorowań na cukrzycę oraz nowotwory. Obniża poziom złego cholesterolu oraz chroni przed miażdżycą i chorobami wątroby.

Poza tym usprawnia działanie naszego metabolizmu. Wędruje bowiem przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym. Wzdłuż całej drogi wchłania jednak wodę, przez co zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Wchłania toksyny i kwasy żółciowe , które potem są wydalane z organizmu. Likwiduje to zaparcia i ułatwia regularne wypróżnianie się.

W diecie poleca się głównie błonnik nierozpuszczalny w wodzie.

Znajdziemy go w:

- pełnych ziarnach zbóż,

- brokułach,

- orzechach,

- roślinach strączkowych,

- pestkach,

- niełuskanym ryżu,

- pieczywie razowym,

- muesli,

- warzywach i owocach,

- kaszy.

Statystyki wskazują na to, że spożywamy około kilkanaście gram błonnika dziennie. Powinniśmy spożywać go o wiele więcej, bo nawet 30 - 40 gram w ciągu dnia. Badania wskazują na to, że zwiększenie spożycia błonnika o 14 g dziennie u osób odchudzających prowadzi do redukcji spożycia kalorii o 10%.

Jeśli twoja dieta była do tej pory uboga w błonnik - nie powinno się nagle drastycznie zwiększać jego ilości. Zwiększaj jego ilość stopniowo.

Istnieje również wiele preparatów błonnikowych, które można dodawać do jogurtów, serków, zup czy sosów. Warto jednak zawsze w pierwszej kolejności sięgać po produkty naturalne.

Gdy decydujesz się na zwiększenie ilości błonnika w diecie - pamiętaj również, by pić więcej wody niż zazwyczaj.

Waga błonnikaWaga błonnika Fot. Shutterstock

Zobacz też ciekawostkę urodową:

Czy pilnujesz, by twoja dieta była bogata w błonnik?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.