Czy znasz długość życia kosmetyków?

Jak wiele z nas przetrzymuje w swoich szafkach kosmetyki, których nie używamy zbyt często. Same wiemy najlepiej, że niektóre wręcz latami. Czy wiecie, jaki naprawdę termin przydatności mają poszczególne produkty?

Wiemy najlepiej, że część naszego kosmetycznego dorobku bardziej przetrzymujemy, niż rzeczywiście z nich korzystamy. Czasami po prostu rzadko zwracamy uwagę na datę przydatności naszych kosmetyków . Ignorujemy ostrzeżenia umieszczone na etykiecie produktu. Co gorsza, nawet wtedy, gdy produkt zaczyna inaczej pachnieć lub tracić swój kolor - kobiety nie rezygnują z jego stosowania. Każdy kosmetyk ma jednak termin ważności . Po jego upływie nie powinno się go stosować, bo grozi to alergią czy podrażnieniem skóry.

Niedawno pisaliśmy o najnowszych wynikach badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy po krótce, że wynika z nich, iż 49 proc. Brytyjek nie sprawdza daty przydatności kosmetyków, natomiast 66 proc. ankietowanych nawet po przekroczeniu terminu podanego na opakowaniu nie pozbywa się przeterminowanego produktu. Dotyczy to najczęściej kosmetyków do makijażu, których używanie po terminie ważności może być szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Raz na jakiś czas przypominamy o ty, bo warto!

No więc oto jak dokładnie się sprawa przedstawia:

Korektor - do 12 miesięcy

Puder - 2 lata

Kremowe i żelowe kosmetyki do mycia twarzy i ciała - 1 rok

Kredki do powiek (powinny być regularnie ostrzone) - okres przydatności to 3 lata

Cienie do powiek - do 3 lat

Pędzle do makijażu - myj co 2-3 miesiące z użyciem łagodnego detergentu

Gąbki do podkładu i gąbczaste aplikatory do cieni najlepiej czyścić raz w tygodniu, a wymieniać w raz w miesiącu

Podkład - tu musisz sprawdzić skład. Jeśli używasz podkładu na bazie wody , jego okres ważności to 1 rok. Podkładu na bazie tłuszczu można używać do 18 miesięcy. Wskazówka: jeśli twój podkład na bazie wody wysechł przed upływem daty ważności, dodaj do niego kilka kropli toniku bezalkoholowego i wstrząśnij. Podkłady na bazie tłuszczu nie wymagają takich zabiegów. Czasami tłuszcz oddziela się od reszty podkładu, wtedy wystarczy go tylko wstrząsnąć (jeśli jednak podkład wygląda podejrzanie, i ma nierówną konsystencję, lepiej go wyrzucić).

Konturówka do ust - 3 lata

Pomadki - 1-2 lata. okres ważności niektórych szminek wynosi nawet 4 lata. Jeśli jednak pomadka brzydko pachnie, wyrzuć ją. Najlepiej przechowywać szminki w lodówce.

Tusz do rzęs - 3-4 miesiące. Jeśli nie chcesz, żeby maskara szybko wyschła, nie pompuj szczoteczką przy nabieraniu tuszu, w ten sposób wtłaczasz do tubki powietrze.

Lakier do paznokci - do 12 miesięcy.

Najdłuższą datę ważności mają perfumy - jest to okres 3 lat.

Zobacz też:

Karnawałowy makijaż w stylu gwiazd

Czy sprawdzasz datę ważności swoich kosmetyków?
Więcej o:
Copyright © Agora SA