Prawda, czy mit? Skoncentrowane witaminy odmładzają? Cz.1

Krem, serum, czy ampułka. W nich najczęściej znajdują się witaminy w mocnej, skoncentrowanej postaci. Słyszymy o ich dobroczynnych właściwościach. Jak jest z tym naprawdę? Dziś, w części pierwszej kilka informacji o witaminie A.

Dzisiejszy przemysł kosmetyczny obiecuje nam cudowne efekty korzystania z nowych innowacyjnych formuł z mocniej skoncentrowanymi witaminami odpowiadającymi za nasz piękny, młody wygląd. Im jest ich więcej, tym najczęściej krem jest droższy.

Czy stosowanie tych specyfików na skórę może cofnąć czas, naprawić wyrządzone przez niego szkody i równocześnie bronić nas przed nimi w przyszłości? Czy może są to tylko puste obietnice producentów? Czego tak naprawdę możemy się spodziewać?

Dziś kilka informacji na temat witaminy A.

Witamina A stosowana w kosmetyce zwykle kojarzy nam się z powszechnie zwanym retinolem. Często nie zdajemy sobie sprawy z różnych jego odmian i form.

Znane właściwości preparatów kosmetycznych zawierających retinoidy, aplikowane na skórę to:

- zmiękczenie naskórka,

- wygładzenie powierzchni skóry,

- zmniejszenie rogowacenia naskórka,

- poprawia koloryt skóry,

- usprawnia obronne funkcje skóry,

- zapewnia jej odpowiednie nawilżenie ,

- przyśpiesza metabolizm komórkowy,

- zwiększa zawartość kolagenu w skórze właściwej,

- osłabia przebarwienia na skórze,

- pomaga w leczeniu trądziku.

Retinol nazywany jest często cudem w słoiczku. Mówi się głośno o tym, że może podwoić produkcję kolagenu, ujędrnia skórę, zmniejsza drobne zmarszczki oraz rozjaśnia przebarwienia.

Takie działanie witaminy A jest naukowo potwierdzone, natomiast nie ma żadnych dowodów na to, że powszechnie dostępne bez recepty produkty, które dostajemy w sklepach działają na tak szeroką skalę. W kremach często używa się Palmitynianiu Retinolu. Szereg lekarzy dermatologów uważa, że Palmi-tynian Retinolu jest mniej efektywny od czystego Retinolu. Znaczcie bardziej efektywne są kosmetyki i produkty zawierające mieszankę Retinolu, Palmi-tynianu Retinolu oraz innych pochodnych witaminy A. Substancja zwana Environem wzmacnia działania Palmitynianu Re-tinolu poprzez zwiększenie jego koncentracji w kremach.

Podsumowując jednak - należy pamiętać, że kosmetyki o wysokim stężeniu retinolu mogą powodować również działania niepożądane takie jak: zaczerwienienie, łuszczenie, czy duże podrażnienie skóry. Zwykle ustępują one w przeciągu paru tygodni, ale skórę należy traktować delikatnie. I nigdy nie zapominać, by codziennie ją odpowiednio nawilżać (!). Zawsze pamiętajmy o używaniu filtrów przeciwsłonecznych.

Poza tym:

Przy skórze wrażliwej używanie kosmetyków zawierających niektóre formy witaminy A mogą być drażniące i powodować odwrotny skutek do zamierzonego.

Ważne jest podkreślenie, że zawarta w powszechnie dostępnych kosmetykach witamina A pełni bardziej rolę pomocniczą w zachowaniu zdrowia naszej skóry. Nie zapominajmy również o właściwym odżywianiu się. Jest ono bowiem podstawowym źródłem niezbędnych składników odżywczych.

Witamina AWitamina A Fot. Shutterstock

Zobaczcie też:

Walka z trądzikiem i rozszerzonymi porami w gabinecie kosmetycznym

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.