Kamuflaż, czyli jak ukryć niedoskonałości

Wypryski, blizny potrądzikowe, rozszerzone naczynka, pajączki czy sińce pod oczami to defekty, z  którymi większość z nas boryka się na co dzień. Dziś nie będziemy mieć problemu ze skutecznymi sposobami ich zamaskowania.
Korektory Korektory

Korektory i ich rodzaje

Zielony: maskuje wszelkie zaczerwienienia, czyli np. popękane naczynka, wypryski, rumień.

Beżowy: przeznaczony do tuszowania zasinień, ale też wyprysków czy plamek. Jest najbardziej uniwersalny. Powinien być o ton lub dwa jaśniejszy od podkładu lub w naturalnym odcieniu skóry. Uwaga: jeśli podkład jest w tonacji beżowej - korektor także musi być w niej utrzymany, ale gdy podkład ma różowawy odcień - należy wybrać korektor z zbliżonej tonacji (nie beżowy).

Żółty: poradzi sobie ze zmianami o niebieskawo-fioletowej barwie (żyłki, siniaki, podkówki pod oczami).

Różowy: ożywia szarą, zmęczoną cerę. Za jego pomocą można ukryć plamy i przebarwienia posłoneczne.

Korektory Kobo Korektory Kobo Fot. Materiały prasowe

W sklepach znajdziemy kilka postaci korektorów:

- w sztyfcie (idealne do kamuflowania wyprysków i niewielkich pajączków; z powodu bardzo gęstej konsystencji są trudne do roztarcia i nie nadają się do stosowania pod oczy)

- o płynnej konsystencji z aplikatorem (są dość lekkie, przeznaczone do ukrywania cieni pod oczami oraz rozświetlania załamań na skórze - maskowania niewielkich zmarszczek)

- kremowe (powinno się je nakładać za pomocą płaskiego pędzelka, zapewniają dobre krycie)

1. Wypryski

Z problemami skóry trądzikowej dobrze poradzi sobie korektor w zielonkawym odcieniu. Można też wypróbować kosmetyk korygujący (beżowy) o ton jaśniejszy od odcienia skóry.

2. Przebarwienia po trądziku, piegi, plamki

W tym przypadku najlepiej jest zastosować korektor w odcieniu beżowym w kolorze skóry. Piegi i przebarwienia potrądzikowe dobrze maskują podkłady kryjące (np. Vichy Dermablend, La Roche Unifiance, Estee Lauder Double Wear, Revlon ColorStay z Softflex).

Rozszerzone pory

Należy unikać zbyt gęstych, wysuszających podkładów i kompaktów, które uwidaczniają rozszerzone pory. Warto wypróbować podkłady i pudry rozświetlające, które sprawiają, że skóra wygląda na bardziej promienną i optycznie zmniejszają widoczność porów.

Przy tego typu defekcie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja (maseczki ściągające, regularne oczyszczanie i złuszczanie, np. mikrodermabrazja). Widoczność porów można zmniejszyć poprzez stosowanie bazy pod podkład, która wyrównuje i ujednolica cerę. Warto wypróbować specjalne preparaty przeznaczone do walki z rozszerzonymi porami, np. Idealist - Pore Minimising Serum, Estee Lauder.

Zmarszczki

Do ich ukrycia nie należy stosować podkładów w kompakcie. Ich gęsta konsystencja powoduje, że zbierają się w załamaniach skóry, podkreślając zmarszczki. Nadmiar korektora czy podkładu należy delikatnie usunąć za pomocą patyczka higienicznego. Warto pamiętać też, że stosowanie zbyt ciemnych podkładów dodatkowo postarza wygląd twarzy.

Aby ukryć drobne zmarszczki, można stosować bazy pod podkład zawierające silikony, które "wypełniają" niewielkie załamania skóry i ujednolicają cerę. Ponadto, warto wybierać podkłady liftingujące (napinają skórę) lub rozświetlające, zawierające pigmenty odbijające światło. W rezultacie skóra wygląda na gładszą, a zmarszczki zostają optycznie spłycone.

Korektor Korektor

Cienie pod oczami

Do maskowania sinych podkówek pod oczami doskonale nadają się płynne korektory rozświetlające w żółtym odcieniu. Można też wypróbować lekki korektor o ton jaśniejszy od odcienia skóry.

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, dlatego korektor należy wklepywać wyjątkowo delikatnie (palcem serdecznym) i w niewielkich ilościach (by nie obciążyć skóry, co uwidoczni zmarszczki mimiczne).

Zaczerwienienia, rozszerzone naczynka, pajączki

Do maskowania tego typu defektów najlepiej użyć zielonego korektora o płynnej lub kremowej konsystencji. Należy wklepać go delikatnie w miejsce zaczerwienienia, a następnie pokryć skórę podkładem w tonacji zbliżonej do naturalnego koloru cery (najlepiej kryjącym).

Uwaga: korektor trzeba delikatnie wklepywać, a nie rozcierać.

Pajączki na nogach można zamaskować za pomocą tzw. rajstop w spray'u (ma je w ofercie Sally Hansen) lub samoopalacza. Na przyciemnionej skórze będą mniej widoczne. Przy dużym zasinieniu, żylakach czy większej liczbie plam, można wypróbować podkład do ciała (np. Perfect Legs marki Coverderm, ok. 120 zł).

kamflaże kamflaże

Kamuflaże korekcyjne

Jeśli wasze problemy z cerą są na tyle duże, że żadne podkłady, ani korektory nie pomagają  warto wówczas sięgnąć po kamuflaże korekcyjne.

Plamy, blizny i inne zmiany skórne w wielu przypadkach można likwidować lub zmniejszać ich widoczność za pomocą kamuflażu. Jest to rodzaj profesjonalnego podkładu, stosowanego w kosmetyce kolorowej.

Kosmetyki do makijażu kamuflującego różnią się od powszechnych kosmetyków do makijażu ilością pigmentu. Kamuflaże zawierają go 50-54%, zaś te drugie zaledwie 10-15%.

Przed przystąpieniem do kamuflażu skórę należy oczyścić. Skórę można pokryć żelem silikonowym. Wówczas nanosimy odpowiedni odcień kamuflażu w kremie. Po nałożeniu kremu należy użyć fiksatora (preparatu mającego na celu utrwalenie podkładu). Po około dwóch minutach nadmiar usuwamy za pomocą miękkiego pędzla.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.