Jak założyć własną stronę internetową?

I dobrze się bawić!

Lulu,

jestem jedną z twoich czytelniczek. Chciałabym zostać projektantką mody i właśnie z tego powodu chciałabym założyć stronę, taką mini ty, ponieważ bardzo mnie zainspirowałaś! Bardzo proszę żebyś powiedziała mi jak zakłada się taką stronę i jak robi się takie głosowania i stylizacje dni itp. A, i zarówno jak założę juz tą stronę to na pewno Cię poinformuję i bardzo bym prosiła żebyś pomogła mi ją trochę wypromować, ponieważ sama sobie nie poradzę! I jeszcze obiecuje ze nie będę kopiować Twoich pomysłów!

pozdrawiam Justynka

Droga Justynko,

bardzo mnie cieszy Twój pomysł, ponieważ oznacza to, że jesteś otwarta na nowości a każde nowe doświadczenie niesie za sobą naukę i zdobycie nowych umiejętności. Nigdy nie wiadomo, kiedy z nich skorzystasz! A ja lubię takie otwarte i aktywne osoby.

No to zaczynajmy :)

1. Pomysł

W każdym projekcie najważniejszy jest pomysł. To od niego zależy powodzenie projektu. Najlepsze i najdroższe narzędzia nie wzbudzą zainteresowania tematem, jeśli on sam nie będzie atrakcyjny dla czytelników. Tylko to, co jest interesujące, niecodzienne i ciekawe ma dużą szansę przyciągnąć rzesze wiernych czytelników. Dlatego na początku zastanów się, w czym jesteś dobra, co Ciebie interesuje i na jaki temat wiesz więcej, niż wiele Twoich koleżanek. Powtarzanie tych samych informacji nie jest ciekawe, ale pokazywanie swoich prac, na przykład rysunków, i krótki opis techniki, z jakiej skorzystałaś - to JEST ciekawe.

2. Wykonanie

Niezależnie od tematu, który wybierzesz, żeby zaistnieć w sieci, w wielu przypadkach przyda się aparat cyfrowy, czasem nawet skaner, czyste płyty (do archiwizowania zdjęć). Zrób plan. Ten plan ma Ci pomóc usystematyzować Twoją pracę, żeby była różnorodna. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

- o czym chcesz pisać? - jak często? - układ artykułu - kategorie tematyczne

przykład:

- chcę pisać o psach - na początek trzy razy w tygodniu - kategorie tematyczne: psy rasowe, psy nie rasowe, porady: pielęgnacja, jak zająć się szczeniakiem, psy ze schronisk (w tej kategorii będę przedstawiała psy do adopcji, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o - nich), weterynarze (adresy klinik weterynaryjnych w różnych miastach), moda dla psów, akcesoria - układ artykułu: każdy mój wpis będzie składał się z: tytułu, zdjęcia lub kilku zdjęć (zdjęcia powinny być mojego autorstwa lub te, które dostane od kogoś za jego zgodą), tekst składający się z jednego lub maksymalnie trzech większych akapitów, zakończenie.

3. Narzędzia

Dobrze. Wiesz już o czym chcesz pisać, masz gotowy plan tylko zastanawiasz się, jak go zrealizować. Jesteś pełna zapału, ale nie wiesz jak wcielić ten misternie przygotowany plan w życie. Zapewniam Cię, że to jest prostsze niż myślisz!

Masz do wyboru dwie możliwości: bezpłatną i płatną. Oczywiście na początku, kiedy mało wiesz o technicznym aspekcie prowadzenia strony internetowej, najlepiej jest zacząć od gotowych rozwiązań. Z czasem będziesz mogła pójść o krok dalej i przekształcić swoją stronkę w poważny serwis. Ale zanim do tego dojdzie, wybierz metodę małych kroczków.

Proponuję założyć bloga w jednej z popularnych platform, np. www.blox.pl , www.bloog.pl czy www.pl.wordpress.com Wybór odpowiedniej platformy ma duże znaczenie, ponieważ cieszą się dużą popularnością a to oznacza łatwiejszą promocję Twojego bloga wśród innych czytelników i użytkowników platformy.

Założenie bloga jest bardzo proste i trwa dosłownie kilka minut. Tuż po rejestracji dostajesz unikalny adres, który następnie będziesz mogła wysłać koleżankom z zaproszeniem do odwiedzin. Ale zanim pochwalisz się nim, warto, aby miał już pierwsze wpisy :) Zanim założysz bloga przyjrzyj się nazwom innych blogów, w jaki sposób inni autorzy je nazywają. To podsunie Ci kilka możliwości.

Już się zarejestrowałaś? super! widzisz, to nie jest takie trudne. A teraz idź do panelu admina, tak, tak, teraz jesteś adminem swojego bloga! i zarządzasz jego treścią jednocześnie :) W panelu masz wiele ciekawych opcji do wykorzystania. Przede wszystkim publikujesz wpisy. Ustalasz zasady komentowania na Twoim blogu. Masz księgę gości, w której Twoi czytelnicy mogą zostawić po sobie ślad. I wiele, wiele innych opcji.

W takiej sytuacji pozostaje Ci przygotować Twojego bloga i zacząć z nim przygodę. W tych pierwszych dniach radzę publikować wszystko co popadnie! dosłownie wszystko, nawet ciąg bliżej nieokreślonych znaczków takich jak to: jhcdbwkefbqw;orbfgeqa;ibrtk;jhn :))) Tylko metodą prób i błędów poznasz możliwości swojego bloga.

Poznałaś go na wylot? świetnie! teraz wszystko wykasuj i zabieraj się do pracy! :)

Gdy archiwum zacznie zapełniać się notkami to czas na wysłanie adresu bloga znajomym. Niech oni wyślą zaproszenie swoim znajomym i wspólnie spotykajcie się na Twoim blogu. Bardzo ważne jest, żebyś udzielała się również w komentarzach. Wyjdź do swoich czytelników i rozmawiaj z nimi :) daj się im poznać.

Jeśli Twoje prace składają się wyłącznie ze zdjęć, rysunków, kolaży czy zrzutów ekranu i mało w nich treści, zastanów się, czy nie lepiej założyć specjalistycznego bloga, np. www.poka.to czy photoblog - ich ogromną zaletą jest publikowanie swoich prac. Oczywiście możesz dodawać krótkie teksty ale nie o nie tak na prawdę chodzi.

I pamiętaj, zanim zdecydujesz się na narzędzie, z którego chcesz skorzystać, wcześniej przeprowadź małe śledztwo. Pooglądaj blogi założone w tych platformach. Wiele osób korzysta z gotowych rozwiązań i jedne mogą spodobać Ci się bardziej, inne mniej. Jeśli jakiś styl przeważa to jest duża szansa ze w podobnym stylu będzie utrzymana Twoja stronka. Przyjrzyj się również funkcjonalnościom, np. czy mają ocenianie wpisów, komentarze, ankiety. Warto w każdej sytuacji skorzystać z pomocy, np.:

- photoblog: http://www.photoblog.pl/help/FirstTime.php?page=1

- blox: http://www.blox.pl/html/2686977,262146.html

- bloog: http://bloog.pl/temat,pomoc,info.html

- wordpress: http://pl.wordpress.com

4. Podsumowanie

Myślę, że udzieliłam Ci wystarczającej odpowiedzi. I tak na początek masz dużo do przemyślenia. Pamiętaj, nie spiesz się! Jeśli już chciałabyś pisać, nic nie stoi na przeszkodzie! pisz na komputerze, pliki zapisuj w specjalnie utworzonym do tego folderze, żeby w każdej chwili szybko je odnaleźć. Wszystkie prace powinny być rozsądnie posegregowane. A w między czasie przygotowuj się do wielkiego otwarcia! Wtedy, jak blog już będzie działał a Ty zaliczysz przyspieszony kurs "zachowań" na tym blogu, będziesz miała kilka gotowych prac do opublikowania :)

Trzymam kciuki i życzę powodzenia! :) Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w prowadzeniu bloga. Może doradzicie Justynce sprawdzone sztuczki, ułatwiającej pracę w sieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.