New look Christiana Diora

Coco Chanel mawiała, że "moda przemija, lecz styl pozostaje". Wielka projektantka wiedziała, co mówi...

Dla mnie jej słowa kojarzą się z dwójką mężczyzn, jednym z nich jest projektant, który pewną wiosenno-letnią kolekcją zmienił bardzo wiele w kobiecej modzie. Kolekcja z 1947 roku zmieniła również wiele w życiu jego twórcy i jego początkującej firmy, ale przede wszystkim wprowadziła powiew świeżości w stalowe ramy paryskich wybiegów. Dior to dla mnie czciciel kobiecości i elegancji, szyku i naturalnego piękna, to nie zdolny rzemieślnik, lecz artysta pełen pasji.

Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 roku w małym miasteczku Granville w Normandii, gdy miał pięć zamieszkał z rodziną w Paryżu. Młody Dior zgodnie z wolą rodziców studiował nauki polityczne, lecz artystyczna dusza sprawiła, że zamiast kariery politycznej otworzył galerię sztuki, a następnie zajął się rysunkiem. W latach 1935-1938 Christian zarabiał na życie sprzedając szkice sukni i kapeluszy różnym paryskim domom mody, rysował także do rubryk poświęconych modzie w gazecie Figaro. W latach 1937-39 Dior pracował z Robertem Piguetem, następnie został wezwany do służby wojskowej. W 1942 roku, po zakończeniu służby, Christian dołączył do domu mody Luciena Lelonga, gdzie wraz z Pierrem Balmainem sprawował funkcję głównego kreatora. Po II wojnie światowej, dokładnie 8 października 1946 roku , Christian Dior otworzył własny dom mody, wpierany finansowo przez magnata tekstylnego Marcela Boussac.

Pragnąłbym stworzyć mały, dyskretny dom mody dla kobiet wybranych, prawdziwie eleganckich...

Mały i dyskretny dom mody? Nie z takim talentem, panie Dior. Dla wybranych, prawdziwie eleganckich? Jak najbardziej!

Kilka miesięcy po otwarciu własnego domu mody Christian Dior zaprezentował swoją pierwszą kolekcję, która okazała się prawdziwą rewolucją!

90 kreacji zaprezentowanych podczas pokazu posiadało dwa motywy przewodnie: -"Huit" , czyli talia osy i pełne, krągłe biodra; -"Corolles" z głębokimi dekoltami i spódnicami sięgającymi połowy łydki.

Dior i jego kolekcja pojawiły się w momencie powojennego wzrostu gospodarczego i rozpoczynającego się modernizmu lat pięćdziesiątych. Rewolucyjność jego kolekcji polegała na powrocie do tradycji. Dior mieszał klasyczne formy z nutą szaleństwa, zawsze z wielkim wyczuciem, dzięki temu jego dzieła były wyjątkowe. Jego sława szybko przekroczyła granice Paryża, ba raczej Francji (W USA otrzymał Oscara w dziedzinie mody z rąk Neimana Marcusa)! "Time Magazine" poświęcił Diorowi swoją okładkę, a przysłowiową "kropkę nad i" postawiła Carmel Snow, naczelna "Harper's Bazar", stwierdzając "to rewolucja, drogi Christianie, a twoje suknie to prawdziwy new look."

Sukces Diora dopełniła założona w 1947 roku firma Parfums Christian Dior , którą kierował jego przyjaciel, Serge Heftler Louiche. Dior o pierwszych perfumach mówił, że to wspaniała kompozycja szyprowa, nazwana po prostu Miss Dior, pozostająca w doskonałej harmonii z "new look". Zdaniem Diora, perfumy powinny wyrażać ducha czasu, odzwierciedlać aspiracje i mentalność ludzi swojej epoki, pozostając wciąż modne. W kolejnych latach powstawały następne wyjątkowe zapachy, wierne narzuconej przez mistrza linii.

Marka Dior szybko stała się symbolem luksusu i ponadczasowej elegancji, przez całą dekadę mógł cieszyć się międzynarodowym uznaniem. Projektant zmarł w roku 1957. Pozostawił po sobie wielkie dzieło, które wstrząsnęło podstawami francuskiej mody.

ma.demoiselle

Więcej o modzie dowiesz się na Szmatrix.blox.pl .

Więcej o:
Copyright © Agora SA