Czy nosisz prawidłowy rozmiar stanika?

90% Polek nosi źle dobrany stanik! Dowiedz się, czym charakteryzuje się dobrze i źle dobrany rozmiar biustonosza.

Dzięki perfekcyjnie dobranemu rozmiarowi uwydatnia się talia i poprawia się postawa ciała . Innymi korzyściami płynącymi z dobrego rozmiaru biustonosza są: poprawienie kondycji biustu, podkreślenie go oraz nadanie mu pięknego kształtu. Chcąc ułatwić Wam weryfikowanie Waszego rozmiaru biustonosza, przedstawię cechy złego i dobrego stanika uwzględniając obwód, miseczki oraz ramiączka .

Obwód biustonosza

Istnieją 4 typowe cechy źle dobranego obwodu stanika: przesuwanie się zapięcia coraz wyżej podczas noszenia, które musisz poprawiać w ciągu dnia; niewystarczające podtrzymanie ciężaru biustu; wysuwanie się biustu ze stanika przy unoszeniu rąk do góry oraz wbijanie się ramiączek .

Są to oznaki zbyt luźnego obwodu. Przed kupnem następnego biustonosza dokonaj dokładnego pomiaru swojego obwodu pod biustem . Aby prawidłowo zdjąć miarę, powinnaś zmierzyć się centymetrem, ciasno i na wydechu . Od wyniku odejmij kilka centymetrów i wybierz najbliższy temu obwód biustonosza (60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95). Pamiętaj, że obwód biustonosza jest rozciągliwy i nowy stanik powinnaś zapiąć na pierwszą haftkę .

Dobrze dobrany obwód nie przesuwa się przez cały dzień! Zapewnia odpowiednie podtrzymanie biustu, przez co ramiączka nie wbijają Ci się w ciało. Obwód powinien leżeć poziomo na linii mostek - miseczki oraz powinien być dopasowany. Pamiętaj, że nowy biustonosz zapinasz na najluźniejszą haftkę.

Miseczki

Najczęstszym błędem jest wybieranie biustonosza ze zbyt małymi miseczkami , wtedy tworzą się "bułeczki" wyraźnie wychodzące ponad górną i boczną krawędź miseczki. Kiedy miseczki są za małe fiszbiny nie przylegają do skóry na żebrach mostku, ale leżą na piersiach zamiast je okalać, a materiał miseczki marszczy się na samym czubku miseczki.

Innym błędem jest wybór zbyt dużej miseczki biustonosza . Górna krawędź miseczki odstaje. Pierś nie jest otulona przez materiał oraz zebrana "do kupy", a materiał marszy się po bokach miseczek, ponieważ pierś nie wypełnia całej powierzchni.

W obu przypadkach konieczne jest dokonanie pomiarów w biuście, których powinnyśmy dokonać w dwojaki sposób: w staniku oraz bez stanika . Obwód w biuście mierzymy luźno.Kiedy już się zmierzymy, wybieramy większy wynik pomiarów.Od obwodu w biuście odejmujemy obwód biustonosza (nie nasz pod biustem!). Wynik może wskazywać na literkę F, H, K jednak ona sama nic nie znaczy (pamiętaj, że rozmiar 60F jest mniejszy niż 75E itd.).

Dobry rozmiar miseczki poznajemy po tym, że materiał na miseczkach nigdzie się nie marszczy a stanik tworzy gładką linię na dekolcie. Fiszbiny otaczają pierś i leżą na mostku, a kształt biustu przypomina tzw. jabłuszka.

Ramiączka

Mimo, że to nie na nich opiera się ciężar biustu (a na obwodzie), ich dopasowanie jest także istotną kwestią. Kiedy są za długie biust opada (nawet przy odpowiedniej miseczce i obwodzie), a one same przesuwają się a nawet spadają z ramion. W takim przypadku powinnaś skrócić ramiączka do takiego momentu, aby miseczka osiągnęła prawidłowy kształt a biust znalazł się na optymalnej dla Ciebie wysokości.

Jeżeli natomiast ramiączka są zbyt krótkie to mogą zostawiać bolesne ślady na ramionach. Wtedy koniecznie powinnaś sprawdzić jeszcze raz, czy obwód biustonosza jest odpowiednio ścisły i od razu wydłużyć ramiączka .

Prawidłowo wyregulowane ramiączka nie wbijają się w ciało ani nie podtrzymują ciężaru biustu. W ich zadaniu leży umieszczenie biustu na odpowiedniej wysokości oraz nadaniu ładnego kształtu miseczkom.

Mam nadzieję, że po tym artykule przybędzie dobrze ostanikowanych biustów. Bo każda z nas zasługuje na wygodny stanik , który stanie się drugą skórą.

Paulina Szestowicka

Paulina jest założycielką forum o pończochach

Zobacz także:

Pisz na Luli i promuj swój talent!

Czytaj w Znam.to: Ujędrnij sobie dekolt z Dove!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.