Aromaterapia - poznaj jej moc!

Olejki eteryczne - dla skóry i ducha.

Nazwa aromaterapia pochodzi od tytułu książki, która traktowała o badaniach francuskiego chemika Rene-Maurice Gatefosse zajmującego się odkrywaniem właściwości olejków eterycznych. Moc zapachów znano już w starożytności - wówczas do wytworzenia woni używano głównie ziół i kwiatów.

Obecnie można kupić setki przeróżnego pochodzenia olejków eterycznych, ale i kadzideł, zapachowych świec, czy aromatycznych kosmetyków, które mają na celu poprawić ogólną kondycję człowieka. Przesada w przypisywaniu dobroczynnych właściwości doprowadziła do powstania grupy krytyków, którzy twierdzą, że aromaterapia działa na psychikę przez wspomnienia, dlatego jej skuteczność jest taka jak w przypadku placebo. Jesteśmy zdania, że nawet jeśli tak jest, to nie ma nic złego w korzystaniu z pięknych, przyjemnie kojarzących się i relaksujących woni, a Wy?

Olejki do aromaterapiiOlejki do aromaterapii Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock - olejki do aromaterapii

Olejki eteryczne są w dzisiejszych czasach stosowane jako składniki kosmetyków - mają korzystnie wpływać na skórę i samopoczucie - mogą działać uspokajająco, stymulująco, relaksująco, odświeżająco lub energetyzująco. Mogą też optycznie zmniejszać cellulit, łagodzić stany zapalne skóry wywołane przez bakterie i grzyby, wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych, wspomagać leczenie otyłości i hamować procesy starzenia się skóry.

Jaki olejek dla urody?

Nerwy niszczą cerę, włosy i paznokcie, dlatego sięgaj po uspokajające aromaty lawendy, melisy, neroli, paczuli, pomarańczy, jałowca, tymianku, geranii, bergamotki i ylang-ylang. Na cellulit pomoże olejek jałowcowy, różany i rozmarynowy. Na trądzik najlepszy jest bergamotowy, jałowcowy, geraniowy i z drzewa herbacianego.

Jak używać?

Pamiętaj, olejki są wysoce stężone, dlatego trzeba je rozcieńczać w wodzie, oleju lub alkoholu. Wyjątkiem są olejki lawendowe i z drzewa herbacianego, które możesz stosować bezpośrednio na skórę. Możesz skusić się na kąpiel z dodatkiem ok. 10 kropel olejku, masaż z 2-6 kropel na 10 ml oleju, saunę z ok. 10 kropel, kompres z wody i 2-5 kropel lub inhalację z ok. 5 kropel na kominek aromaterapeutyczny lub ok. 10 kropel na mały garnek z wrzącą wodą.

AromaterapiaAromaterapia Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock - zestaw do aromaterapii

Jak i gdzie kupić?

Olejki eteryczne kupuj zawsze naturalne (syntetyczne podobno nie posiadają dobroczynnych właściwości) i w ciemnej, szczelnej, szklanej butelce. Dostaniesz je w sklepach z upominkami, kadzidłami, w sklepach zielarskich, aptekach i specjalistycznych sklepach internetowych.

Zapamiętaj!

Pamiętaj, żeby unikać wyjścia na słońce przez 5 godzin po zastosowaniu cytrusowych olejków aromaterapeutycznych, ponieważ podwyższają one wrażliwość na promienie słoneczne. Olejki są przeznaczone tylko do użytku zewnętrznego! Unikaj długiego stosowania tego samego rodzaju olejku.

Jeśli nie masz cierpliwości, by wyszukiwać i stosować olejki eteryczne, skuś się na zapachowe kosmetyki z drogerii, które również zadbają o Twoje ciało i ducha. Przykłady pięknych woni w buteleczkach znajdziesz w GALERII .

Czytaj dalej:

Kosmetyki z kawą - na jędrną skórę

Kiwi: zielony superowoc dla urody

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA