Twoja skóra w złej kondycji? Oto 10 najczęstszych przyczyn!

Dobra kondycja naszej skóry zależy przede wszystkim od nas i od tego jak ją traktujmy. Pośrednio przyczyniamy się do jej złego stanu poprzez złe nawyki, które towarzyszą nam w życiu każdego dnia.
jak palenie wpływa na urodę? jak palenie wpływa na urodę? Fot. Shutterstock

Palenie

Jeśli palisz - rzuć! Wiemy, że to nie takie proste, jednak palenie jest jednym z najgroźniejszych wrogów naszej skóry. Skóra palących kobiet jest cieńsza i starzeje się (UWAGA!) dwa razy szybciej. Uwidaczniają się również zmiany w jej wyglądzie. Jest poszarzała, a przeciętny palacz wygląda często o 5 lat starzej od swojego niepalącego rówieśnika. Dzieje się tak dlatego, że w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastyny.

Wspomaga rozwój głębszych zmarszczek i ma wpływ na ziemisty koloryt skóry. W rzeczywistości każde 10 lat naszego palenia postarza nas o 2,5 roku. Oznacza to, że 40 lat życia z nałogiem sprawi, że w pewnym momencie będziemy wyglądały o 10 lat starzej niż nasze niepalące rówieśniczki.

Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? kolaż lula.pl

Filtry przeciwsłoneczne

Kremy z filtrami to podstawa, o której często nie pamiętamy, lub co gorsza nie chcemy pamiętać.

W lecie, twarz najlepiej smarować kremem do opalania minimum SPF 30. Jest to ważne z tego względu, że słońce znacznie przyśpiesza starzenie się skóry. Powinno się o tym pamiętać nie tylko przed wyjściem na plażę, ale również na co dzień. Również zimą. Zadbajcie, by wasz krem, oprócz licznych składników nawilżających i zapobiegających procesom starzenia się - zawierał również filtr.

Rocznie w Polsce rozpoznawane jest 10 000 nowych przypadków raka skóry. Badania potwierdzają, że wiodącą przyczyną ich powstawania jest zbyt intensywne opalanie się. Wszystkim, którym wydaje się, że ten problem ich nie spotka warto wspomnieć, że nowotwory skóry stanowią w Polsce aż 10% wszystkich nowotworów złośliwych!

fot.Shutterstock fot.Shutterstock fot.Shutterstock

Przeterminowane kosmetyki

Niestety faktem jest to, że rzadko zwracamy uwagę na datę przydatności naszych kosmetyków. Ignorujemy ostrzeżenia umieszczone na etykiecie produktu. Co gorsza, nawet wtedy, gdy produkt zaczyna inaczej pachnieć lub tracić swój kolor - kobiety nie rezygnują z jego stosowania.

W Wielkiej Brytanii ponad 14 mln ludzi każdego dnia stosuje kosmetyki upiększające. Z ankiet sporządzonych wśród 3813 Brytyjek wynika, że 49 proc. nie sprawdza daty przydatności kosmetyków, natomiast 66 proc. ankietowanych nawet po przekroczeniu terminu podanego na opakowaniu nie pozbywa się przeterminowanego produktu. Po jego upływie nie powinno się go stosować. Grozi to alergią czy podrażnieniem skóry.

Pędzle do makijażu - jak często i czym należy je czyścić? Pędzle do makijażu - jak często i czym należy je czyścić? Kolaż Lula.pl

Brudne pędzle do makijażu

Jest to najprostszy sposób, by pozatykać pory i nabawić się infekcji bakteryjnych. Pędzle powinny być myte raz na 3 tygodnie. Można je umyć delikatnym szamponem lub preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi.

Gąbki do podkładu i gąbczaste aplikatory do cieni to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Najlepiej czyścić raz w tygodniu, a wymieniać w raz w miesiącu.

fot. Shutterstock fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Za mało snu

Powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na stres. Nasila to objawy chorób skórnych takich jak: egzema, trądzik, czy łuszczyca. Sen jest to czas, którego nasz organizm potrzebuje na to, by się zregenerować po całym dniu. Niedosypianie w krótkim okresie spowoduje problemy z przepływem krwi do skóry, co sprawi, że będzie ona ziemista.

Ważny demakijaż Ważny demakijaż

Brak demakijażu

Teoretycznie - każda kobieta wie jak ważny w codziennej pielęgnacji skóry jest wieczorny demakijaż, praktycznie wygląda to często nieco inaczej. Rano wiele z nas z pewnością zauważa skutki tego niechlubnego procederu. Nie zapominajmy, że temperatura naszego ciała podczas snu nieznacznie rośnie, przez co zwiększa się wchłanianie substancji obecnych na jej powierzchni. Nie chcemy przecież, aby były to resztki podkładu wraz zanieczyszczeniami jakie zbierają się na twarzy przez cały dzień.

Czym jest peeling Czym jest peeling Fot. Shutterstock

Nie złuszczamy naskórka

Systematycznie złuszczanie martwych komórek naskórka to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji. Oczywiście zbyt częste złuszczanie (szczególnie peelingami mechanicznymi) może mieć negatywny wpływ na naszą skórę, dotyczy to osób, które mają na przykład problemy z trądzikiem. Natomiast delikatny peeling enzymatyczny wykonany 2 razu w tygodniu z pewnością pomoże ci utrzymać zdrowy i świeży wygląd skóry na dłużej.

Peeling cery twarzy Peeling cery twarzy fot. Shutterstock

Źle dobrane kosmetyki

Często nie bierzemy pod uwagę tego, że kosmetyki, których używamy do codziennej pielęgnacji powinny być przede wszystkim dopasowane do rodzaju naszej skóry. Inne produkty powinna stosować osoba, która ma skórę ze skłonnościami do przesuszania, a inną pielęgnację osoba o cerze tłustej.

Jak dbać o szyję i dekolt Jak dbać o szyję i dekolt Fot. Shutterstock

Szyja i dekolt

Przy codziennej pielęgnacji twarzy często zapominamy o zadbaniu również o skórę szyi i dekoltu. A powinnyśmy...zanim będzie za późno!

Skóra dekoltu jest cienka, wrażliwa, poza tym ma mniej kolagenu i gruczołów łojowych, które zapewniają prawidłowe natłuszczenie i chronią przed wysychaniem. W związku z tym szyja starzeje się szybciej niż reszta ciała. Szybko się odwadnia, wiotczeje i pokrywają ją zmarszczki. To na niej widać pierwsze symptomy nieubłaganego upływu czasu.

A przecież każda z nas chce jak najdłużej cieszyć się młodym i płomiennym wyglądem skóry. Niemożliwe jest, aby zupełnie zatrzymać proces pojawiania się zmarszczek. Natomiast prawidłowa i regularna pielęgnacja skóry szyi może sprawić, że będzie się starzała przynajmniej w jednakowym tempie co skóra naszej twarzy.

Złe nawyki żywieniowe

Mówi się, że jesteś tym, co jesz i mimo, że brzmi to jak zwykły frazes, jest w tym dużo prawdy.

Skóra jest tego najlepszym odzwierciedleniem! Dieta bogata w owoce, warzywa i pełnoziarniste pieczywo może wzmocnić jej blask, wspomóc leczenie trądziku, czy niwelować oznaki starzenia się skóry.

Przede wszystkim uważać należy na spożywanie tłuszczy typu trans. Są to utwardzone oleje roślinne. Znajdują się w tysiącach produktów, poczynając od margaryn do smarowania pieczywa, przez różnego rodzaju ciasteczka, aż po frytki. Omijaj produkty w składzie, których znajduje się biała mąka, duże ilości cukru, substancje chemiczne (trudno je w dzisiejszych czasach omijać całkowicie), które powodują, że skóra staje się przesuszona, matowa i słabsza.

Jak ognia należy unikać również:

- słodzonych napojów, zwłaszcza tych gazowanych,

- przetworzonej żywności,

- smażonego mięsa,

- pizzy,

- białego pieczywa,

- produktów zawierających weglowodany proste.

Wszystko to przyczynić się może do stanów zapalnych skóry. Zawierają one również leptony, które przyśpieszają proces starzenia się.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.