Obalamy mity dotyczące pielęgnacji włosów

Omawiamy i obalamy kilka powszechnie panujących mitów, dotyczących pielęgnacji włosów. Co zaskakujące, niektórzy wciąż w nie wierzą!

Mit nr 1: Podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Powszechnie uważa się, że podcinanie końcówek sprawa, iż włosy rosną szybciej i stają się bardziej gęste. Nie ma w tym nic poza złudzeniem. Otóż regularne skracanie końcówek i wyrównywanie grzywki sprawia, że włosy wyglądają na zdrowsze, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego wydaje nam się, że rosną szybciej.

Tempo wzrostu włosów jest w dużym stopniu zdeterminowane przez czynniki genetyczne. Istnieją jednak sposoby służące przyspieszeniu procesu porostu włosa. Najskuteczniejszym jest stosowanie zdrowej, zrównoważonej diety, która obfituje w warzywa i owoce oraz białko (rośliny strączkowe, ryby, nabiał).

Warto wypróbować też apteczne suplementy diety, służące poprawie kondycji skóry, włosów i paznokci. Są to preparaty oparte głównie na wyciągach ze skrzypu, pokrzywy czy drożdży wzbogacone niezbędnymi witaminami oraz minerałami. Odżywiają włos od cebulki i zauważalnie przyspieszają wzrost włosów.

Warto również zaopatrzyć się w cynk. Zaliczany jest on do najważniejszych mikroelementów niezbędnych włosom do pięknego wyglądu. Lśniące gładkie włosy są pożądanym elementem kobiecej urody. Jego niedobór ma duży wpływ na ich wzrost i wygląd. Wypadanie i matowienie włosów może zostać powstrzymane przez regularne zażywanie suplementów cynku oraz bogatą w cynk dietę.

Włosy Włosy fot. Shutterstock

Mit nr 2: Codzienne mycie włosów powoduje ich przesuszenie

Funkcjonują dwie przeciwstawne odmiany tego mitu dowodzące, iż mycie włosów każdego dnia albo nadmiernie je wysusza, albo powoduje ich przetłuszczanie się (wzmaga produkcję sebum). Żaden z nich nie ma racjonalnego uzasadnienia. Jeśli masz poczucie, że Twoje włosy wymagają codziennego mycia, nie ma po temu żadnych przeszkód. Ważne jest jednak to, by szampon był odpowiednio dobrany do rodzaju i kondycji włosa (najlepiej używać łagodnego szamponu, przeznaczonego do częstego mycia).

W sytuacji, gdy masz bardzo suche włosy, nie ma faktycznie potrzeby, by poddawać je codziennemu myciu (na pewno nie zdążą się przetłuścić ). Można myć je szamponem co drugi dzień, zaś w pozostałe dni tylko spłukiwać ciepłą wodą i nakładać lekką odżywkę nawilżającą.

Mit nr 3: Kosmetyki przestają działać, jeśli używasz wciąż tych samych

To mit zakładający, jakoby włosy "uodparniały się" na działanie kosmetyków, które są stosowane przez dłuższy czas. Często donosimy wrażenie, że odżywka lub szampon, którego używamy od dawna nie działa tak, jak na początku. Nie wynika to jednak z faktu wytworzenia przez włos swego rodzaju odporności na pewne składniki (nie istnieją badania, które potwierdzałyby taką możliwość).

Wspomniane wrażenie ma zwykle inną przyczynę. Otóż, nagromadzenie na włosach środków do stylizacji, wosków, jedwabiu itp. powoduje, że do łuski włosa dociera bardzo ograniczona ilość składników odżywczych. Żeby zapobiec temu efektowi, należy raz w tygodniu umyć włosy szamponem oczyszczającym, który dogłębnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni włosa. Podobny rezultat przyniesie spłukanie włosów wodą z dodatkiem octu jabłkowego.

Włosy Włosy fot. Shutterstock

Mit 4: Szczotkowanie włosów może powodować ich wypadanie

Jest to kolejne błędne przekonanie. Faktem jest, że kondycji włosów może zaszkodzić używanie słabej jakości szczotki czy grzebienia o ostrych końcach, które szarpią i niszczą kosmyki. Dlatego warto zakupić tego rodzaju produkty w sklepie fryzjerskim tak, by charakteryzowały się wysoką jakością oraz były dopasowane do rodzaju włosów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.