Wszystko czego nie wiecie o olejkach do pielęgnacji włosów!

Oleje do włosów przez setki lat były wykorzystywane jako środki pielęgnacyjne w wielu zakątkach świata. Przez brak wiedzy odeszło się od ich używania, na rzecz innych produktów. Sekret tkwi jedynie w ich umiejętnym używaniu. Dowiedźcie się jaki olej wybrać, z których zrezygnować oraz jak je stosować, by włosy były piękne i zdrowe!
Olejek kokosowy w pielęgnacji włosów Olejek kokosowy w pielęgnacji włosów kolaz lula.pl

Korzyści

Korzyści z używania olejków do włosów jest wiele:

-         leczą łupież,

-         stymulują wzrost włosów,

-         pokrywają włosy warstwą ochronną,

-         ma wysoką zdolność przenikania do wnętrza włosa,

-         są bogate w substancje odżywcze.

Jak zapuścić włosy Jak zapuścić włosy Fot. Shutterstock

Umiejętne stosowanie

Oleje i olejki do włosów popadły w ostatnim czasie w niełaskę, ze względu na brak odpowiedniej wiedzy dotyczącej ich używania. Powszechnie uważa się bowiem, że takie produkty zbyt obciążają włosy. Jest to nieprawda. Trzeba jedynie wiedzieć ? jak ich używać. Warto, by przywrócić znany od setek lat sposób na piękne i zdrowe włosy!

Brązowe włosy Brązowe włosy fot. Shutterstock

Własciwości pielęgnacyjne

Ich pielęgnacyjne działanie zawdzięczamy naturalnym składnikom odżywczym. Najlepiej, by pochodziły one z certyfikowanych upraw ekologicznych i by skład olejku w całości opierał się na roślinnych składnikach.

Monoi oraz olej arganowy są obecnie dwoma najbardziej popularnymi olejami. Wśród kobiet mają swoje wierne fanki!

Brązowe włosy Brązowe włosy fot. Shutterstock

Jaki olej wybrać?

Ważne, by nauczyć się ich odpowiednio używać, czyli w taki sposób, by nasze włosy jak najlepiej z tego skorzystały.

Olejki, które w swoim składzie mają substancje takie jak: Olej rycynowy, czy masło shea mają dużą masę cząsteczkową, przez co osiadają na powierzchni włosów, podczas gdy substancje półtłuszczowe takie jak: olej ze słodkich migdałów, awokado, czy słonecznika wchłaniają się znacznie łatwiej. Osoby, które mają rzadkie i cienkie włosy powinny z kolei postawić na oleje z pestek winogron, kokosa, czy wiesiołka ? są one najlżejsze i wnikają we włosy bez żadnych pozostałości.

Najczęstszym błędem jest stosowanie olejku tylko na końcówki włosów. Wbrew pozorom ? oleje pomagają regulować produkcję sebum w skórze głowy, tym samym normalizując poziom jego wytwarzania.

Blond włosy Blond włosy fot. Shutterstock

Jak często używać olejów?

Jak często będziemy używać olejów, zależy od tego jak często myjemy włosy. Jeśli robimy to codziennie ? można stosować kurację olejami raz w tygodniu. Jeśli twoje włosy są grube i gęste i myjesz je na przykład dwa razy w  tygodniu ? stosuj oleje raz na miesiąc.

Ryzyko zbyt częstego stosowania oleju jest takie, że będzie gromadził się w skórze głowy, a włosy mogą być zbyt obciążone. Dzieje się tak wówczas, gdy nie został on spłukany szamponem odpowiednią ilość razy między poszczególnymi aplikacjami.

Olej monoi Olej monoi Olej monoi

Monoi

To unikalny, tradycyjny olej wywodzący się z rejonów wyspy Tahiti, produkowany ręcznie od zamierzchłych czasów przez ludy Polinezji, według ściśle określonej procedury. Monoi, w starym języku Tahitańskim, oznacza "perfumowany olej". Jest to produkt, który łączy w sobie właściwości pielęgnacyjne z wyjątkowym zapachem egzotycznych kwiatów.

Olej MONOI stanowi połączenie dwóch, naturalnych składników:
- ekstraktu z kwiatów Gardenii tahitańskiej, o egzotycznym zapachu oraz
- bazowego oleju kokosowego, tłoczonego na zimno z kopry, czyli suszonej na słońcu pulpy owocu palmy kokosowej.

Włosy/ suszenie włosów Włosy/ suszenie włosów Fot. Shutterstock

Olej arganowy

Olej arganowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (80%), głównie kwasy omega-6 i omega-9. Poza tym zawiera dużą dawkę witaminy E, w postaci kompleksu tokoferoli. Ilość witaminy E w oleju arganowym jest wyższa aniżeli w oliwie z oliwek.
Jest to olej o intensywnych własnościach antyoksydacyjnych, wynikających z wysokiej zawartości witaminy E oraz dodatkowo związków fenolowych w tym kwasu ferulowego i karotenoidów - w postaci żółtych ksantofili. Dzięki antyoksydantom, olej chroni strukturę skóry przed zniszczeniami powodowanymi czynnikami zewnętrznymi.
Olej wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzące i sprzyja gojeniu, dzięki obecności fitosteroli, w tym głównie spinasterolu. Skwalan i nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze, w tym cennych ceramidów stanowiących cement

komórkowy. Dzięki temu olej wykazuje skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, wpływając na odpowiednie nawodnienie, elastyczność, odżywienie i odnowę komórkową oraz złagodzenie procesów zapalnych.

Olej arganowy jest najlepsze dla średnich i grubych włosów. Należy pamiętać, by spłukać go ciepłą wodą i umyć włosy delikatnym szamponem.

olej jojoba olej jojoba olej jojoba

Olej jojoba - najlżejszy

Olej jojoba ? płynny wosk pozyskiwany z zarodków wiecznie zielonej pustynnej rośliny simmonesia chinensis lub simonesia californica. Przezroczysty, o bursztynowym odcieniu i przyjemnym orzechowy zapachu. Jego głównym składnikiem jest kwas tłuszczowy

Dla każdego rodzaju włosów dobry będzie olej jojoba. Jest on najlżejszym ze wszystkich olejków kosmetycznych.

Olejek jojoba pochodzący z krzewu jojoba jest niezwykle odporny na jełczenie i ma bardzo długi okres trwałości. Nawet przy podgrzaniu do wysokiej temperatury nie zmienia swoich właściwości fizyko-chemicznych. Ma przyjemny, lekko słodki zapach.  Jest bogaty w fitosterole, witaminę A, E i F.

olej rycynowy olej rycynowy olej rycynowy

Olej rycynowy - na wzrost

Olej rycynowy wykorzystuje się w naturalnym leczeniu wzrostu włosów. Ponadto ma również właściwości wzmacniające. Jest on jednak ciężki dla włosów. Można go za to z powodzeniem stosować na brwi oraz rzęsy, smarując je olejem tuż przed snem.

Sposób na suche włosy

Najpierw wetrzyj olej w końcówki włosów, później bardzo powoli masuj skórę głowy. Użyj odpowiedniego rodzaju szczotki i czesz włosy przez około 5 minut. Później daj kosmetykowi czas na wchłonięcie ? około 20 minut. Następnie zmyj kosmetyk pod prysznicem. Taką kurację warto powtarzać co najmniej 2 razy w tygodniu.

Lśniące i zadbane włosy Lśniące i zadbane włosy fot. Shutterstock

W leczeniu łupieżu

Jeśli macie problemy ze skóra głowy ? warto postawić na kurację ciepłymi olejami. Dzięki temperaturze substancje odżywcze wnikają głębiej. Wystarczy mała ilość oleju podgrzana w kuchence mikrofalowej połączona z masażem.

Włosy/ suszenie włosów Włosy/ suszenie włosów Fot. Shutterstock

Uwaga na zbyt tanie produkty!

Producenci często dodają do olejów silikony i środki petrochemiczne, są w tym niejednokrotnie śladowe ilości samych olejków.  Przed kupnem ? sprawdź skład!



Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.