Galliano VS. Raf Simons. Jaki będzie nowy Dior?

W Diorze nastaje epoka Rafa Simonsa?
John Galliano i Raf Simons - sukcesja w Diorze John Galliano i Raf Simons - sukcesja w Diorze EastNews/kolaż lula.pl

Galliano VS. Raf Simons

WWD kilka dni temu podało, że Dior dopina negocjacje z Rafem Simonsem. Jeszcze nie ma oficjalnego potwierdzenia, ale wszystko wskazuje na to, że to dyrektor artystyczny Jil Sander przejmie pałeczkę bo skompromitowanym Galliano. Co to oznacza dla marki? Czyżby radykalny powrót do korzeni?

Co się stanie z Jil Sander? Przed Rafem Simonsem przewodziła nim sama projektantka o tym nazwisku, ale w 2004 ostatecznie zrezygnowała z powodu konfliktu z dyrektorem generalnym Prada Group. Jil Sander dawno już nie należy do Prady, ale designerka zaangażowała się we własne projekty w Japonii, więc jej powrót nie wydaje się zbyt prawdopodobny.

Możemy za to spróbować odpowiedzieć na pytanie: co się teraz stanie z Diorem?

John Galliano po pokazie Dior wiosna lato 2011 John Galliano po pokazie Dior wiosna lato 2011 EastNews/kolaż lula.pl

John Galliano VS. Raf Simons

Galliano kochał skupiać na sobie uwagę, dlatego jego upadek zawodowy i towarzyski był tak bolesny. Znany był ze zbierania dwuminutowych owacji po pokazach. Ekscentrycznie ubrany, wyczekiwał do ostatnich braw. Raf Simons, 43-letni projektant z Belgii, jest jego przeciwieństwem. Często publiczność może liczyć tylko na symbolicznego całusa zza kulis.

Raf Simons po pokazie Jil Sander

Dior jesień zima 2010 Dior jesień zima 2010 EastNews/kolaż lula.pl

Dior kolekcja jesień zima 2010

Nie jest tajemnicą, że przepych był największym fetyszem Galliano. Do jego ulubionych motywów należała skóra, koronka i sprzączki przy butach na szpilce. Na zdjęciu kolekcja na jesień 2010.

Dior wiosna lato 2011 Dior wiosna lato 2011 EastNews/kolaż lula.pl

Lato 2011

W lato nawet Raf Simons w swoich kolekcjach dla Jil Sander pozwalał sobie na szarżowanie z kolorem. Ale fasony zawsze pozostawały proste i skromne, a jedynym ozdobnikiem mogła być minibaskinka. W tym czasie Galliano szalał z frędzlami, przezroczystościami i dorzucał elementy marynarskie.

Pokaz Jil Sander wiosna lato 2011

Dior jesień zima 2011 Dior jesień zima 2011 EastNews/kolaż lula.pl

Jesień 2011

W ostatniej kolekcji dla Dior Galliano potwierdzał swój styl, który można nazwać boho glamour. W samym pokazie nie uczestniczył. Dosłownie kilka dni wcześniej został zawieszony z  powodu pijackiego incydentu, w którym wykrzykiwał antysemickie hasła, za co został później pociągnięty do odpowiedzialności przed sądem.

Za to Raf Simons zebrał pozytywne recenzje za pokaz, w którym poszukiwał najczystszej formy płaszcza i wskrzesił dla mody... czepki.

Pokaz Jil Sander jesień zima 2011

Jil Sander wiosna lato 2012 Jil Sander wiosna lato 2012 EastNews/kolaż lula.pl

Lato 2012

Najnowsza kolekcja Jil Sander wzbudziła entuzjazm publiczności, nie tylko ze względu na geometryczną scenografię, kojarzącą się z malarstwem Mondriana. Przeważała biel, czerń i zgaszone barwy (np. chłodna leśna zieleń). Pojawiło się więcej wzorów i aplikacji na dzianinie, ale to wciąż ten sam Simons, tylko poszukujący inspiracji w modzie i sztuce pierwszej połowy XX wieku.

Projekty Christiana Diora z lat 40. i 50. Projekty Christiana Diora z lat 40. i 50. metmuseum.com

Projekty Christiana Diora

Samemu założycielowi domu mody Dior znacznie bliżej było do Belga niż natchnionego szaleńca z Gibraltaru. To dzięki Galliano w XXI wieku Dior zaczął kojarzyć się z przepychem. Pierwsza kolekcja Christiana Diora zrewolucjonizowała świat mody, a zaproponowana przez niego sylwetka o kształcie klepsydry o sztywnym podłożu w historii mody została zapamiętana jako New Look (zdj. środkowe).

W latach 50. Dior eksperymentował z pudełkowymi płaszczami i marynarkami, konsekwentnie trzymając się prostych, sztywnych form. Czy Dior pod rządami Simonsa wróci do korzeni? Na pewno ograniczy paletę barw i pozbędzie się falbanek, z pewnością na wybiegu pojawi się Kasia Wróbel - ulubiona Polka Simonsa. To zwrot o 180 stopni, konieczny po wyśmianej kolekcji haute couture z modelkami przebranymi za Pierrota, względnie noszącymi na głowie kolorowe sześciany.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.